Jogszabályfigyelő 2024 – 36. hét
Alábbi cikkünkben a 2024/85–86. számú Magyar Közlönyben és a Bírósági Határozatok (Kúriai Döntések) 2024/8. számában megjelent szakmai újdonságok közül válogattunk.
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Alábbi cikkünkben a 2017/132–135. számú Magyar Közlönyök legfontosabb újdonságai, valamint a közzétett jogszabálytervezetek közül válogattunk.
E heti összeállításunkban egy újabb bankjegy kibocsátásáról és a versenytörvény módosításának a tervezetéről olvashatnak.
Tartalom:
Új 1000 forintos bankjegy
Versenytörvény-módosítás közigazgatási egyeztetés alatt
Új 1000 forintos bankjegy
A Magyar Nemzeti Bank 2017. augusztus 24-ével új 1000 forintos címletű bankjegyet bocsátott ki, amelynek az alapnyomata, összhatása továbbra is kék színű, előoldalán Mátyás király portréja, hátoldalán pedig a visegrádi királyi palotában található Hercules-kútról készült metszet látható. (A rendelet mellékletében szerepel a bankjegy előoldalának és hátoldalának képe is.)
Ezzel egyidejűleg jelent meg a 22/2017. (VIII. 23.) MNB rendelet az 1000 forintos címletű bankjegyek bevonásáról, amely a jelenleg forgalomban lévő 1000 forintosokat 2018. október 31. napjával bevonja.
Joganyag: 21/2017. (VIII. 23.) MNB rendelet a megújított 1000 forintos címletű bankjegy kibocsátásáról
Módosítja: –
Megjelent: MK 2017/134. (VIII. 23.)
Hatályos: 2017. 08. 24.
Megjegyzés: új jogszabály
Versenytörvény-módosítás közigazgatási egyeztetés alatt
A kormányzat honlapján elérhető a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Tpvt.) átfogó módosításáról szóló, közigazgatási egyeztetés alatt álló tervezet, amely néhány ponton változást hoz a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény, valamint a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmáról szóló 2008. évi XLVII. törvény szabályaiban is.
Az átfogó jellegű módosítás szükségességét az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény (a továbbiakban: Ákr.), a közigazgatási perrendtartásról szóló törvény, valamint az új polgári perrendtartási törvény 2018. január elsején történő hatálybalépése indokolja – olvasható az előterjesztésben.
A jelenleg hatályos, a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvénnyel ellentétben jövő év elejétől az Ákr. általánosan alkalmazandó valamennyi, a hatálya alá tartozó eljárásra nézve, azaz nem tekinthető ún. háttérjogszabálynak az egyes speciális közigazgatási eljárások tekintetében. Ennek következtében, azokat a közigazgatási eljárásokat, amelyek a jogalkotó kivett az Ákr. hatálya alól, külön törvényben kell szabályozni.
A versenyfelügyeleti eljárásokra tehát nem vonatkoznak majd háttérszabályként az Ákr. rendelkezései, emiatt a Tpvt. közigazgatási eljárási szabályait jelentős mértékben át kell alakítani. A közigazgatási perek tekintetében azonban nem érvényesül speciális szabályozás a tárgyalt eljárásokra nézve. Mégis szükség van néhány ponton további módosításokra annak érdekében, hogy a Tpvt. előírásai a közigazgatási rendtartási törvénnyel és az új polgári perrendtartással is összhangban álljanak, derül ki az előterjesztéshez fűzött általános indokolásból, amely kiemeli továbbá, hogy a tervezet új jogintézmények bevezetésére nem tesz javaslatot, az „érdemi reformokat célzó jogalkotással indokolt bevárni” az Unióban az adott témát érintő irányelvjavaslat elfogadását.
Számos kérdés kapcsán, ahol az eltérés nem indokolt, a módosítás az Ákr. szabályainak az alkalmazását rendeli el, egyéb tekintetben azonban kifejezetten a Tpvt. tartalmazza az eljárási rendelkezéseket, amelyet a tervezethez tartozó általános indokolás részletesen felsorol, utalva arra, hogy lényegi változás a módosítás elfogadása esetén e körben sem várható. Az anyagi jogi rendelkezések kapcsán ugyanakkor sor kerülhet a felmerült jogalkalmazási problémák kiküszöbölésére (pl. a de minimis részesedési küszöb, bírsággal kapcsolatos fizetési kedvezmény). A módosítások túlnyomó része – a tervek szerint – 2018. január elsején léphet hatályba.
Joganyag: 2017. évi … törvény a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény, valamint az azzal összefüggő egyes törvényi rendelkezések módosításáról
Módosítja: –
Megjelent: www.kormany.hu
Hatályos: –
Megjegyzés: közigazgatási egyeztetés alatt álló tervezet
Alábbi cikkünkben a 2024/85–86. számú Magyar Közlönyben és a Bírósági Határozatok (Kúriai Döntések) 2024/8. számában megjelent szakmai újdonságok közül válogattunk.
Sorozatunk hatodik részében Török Tamás írását ajánljuk figyelmükbe, amely a Polgári Jog Online szakfolyóirat 2016. évi 11. számában jelent meg.
A különböző generatív mesterséges intelligencia alkalmazások bevezetése a jogi munkavégzési folyamatok támogatásába jelentős változásokat hozhat a jogászok életében. Ennek a cikksorozatnak ezért az a célja, hogy bemutassa, milyen újításokat jelentenek a nyelvi modellekre épülő megoldások a korábbi módszerekhez képest, milyen feladatokban képesek támogatni a jogászi munkavégzést, milyen korlátai vannak jelenleg az elterjedésüknek, valamint milyen különböző jogi, etikai, társadalmi kihívásokat hoznak létre. Ez a cikksorozat első része, amelyben azt járom körül, hogy miben jelentenek újítást az olyan nyelvi modellekre épülő megoldások, mint a ChatGPT, a Gemini és a Claude a korábbi mesterséges intelligencia alkalmazásokhoz képest.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!