Jogszabályfigyelő 2017 – 42. hét


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Alábbi cikkünkben a 2017/168–170. számú Magyar Közlönyök legfontosabb újdonságai és a nyilvánosságra hozott törvénytervezetek közül válogattunk.

 


E heti összeállításunkban a szokásos piaci árral kapcsolatos nyilvántartási kötelezettségről, a felszámolási eljárásban történő árverési értékesítésről és a váltójogi törvény tervezetéről olvashatnak.

 

Tartalom:

A szokásos piaci ár meghatározásával összefüggő nyilvántartási kötelezettség új előírásai

Változtak a nyilvános értékesítés szabályai a felszámolási eljárásban

Új törvény készül a váltójogi szabályokról

 

A szokásos piaci ár meghatározásával összefüggő nyilvántartási kötelezettség új előírásai

A Nemzetgazdasági Minisztérium új rendeletet alkotott a szokásos piaci ár meghatározásával kapcsolatos nyilvántartási kötelezettségről. A jogszabály a kihirdetését követő 30. napon lép hatályba. Előírásait főszabályként a 2018-ban kezdődő adóévi adókötelezettséghez kapcsolódó nyilvántartásokra kell először alkalmazni.

Az adózó a 2017. adóévi adókötelezettséghez kapcsolódó nyilvántartási kötelezettség teljesítésére is választhatja ugyanakkor az új rendelet előírásainak az alkalmazását abban az esetben, ha a nyilvántartás elkészítésének határideje nem korábbi, mint a rendelet hatálybalépésének a napja (2017. november 17-e). Ennél későbbi nyilvántartás-készítési határidő esetében a 22/2009. (X. 16.) PM rendelet szerint kell a kötelezettséget teljesíteni, kivéve, hogy az adózó nem választja a fentiek szerint az új rendelet előírásainak az alkalmazását.

Az alábbiakban hivatkozott jogszabály hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a szokásos piaci ár meghatározásával összefüggő nyilvántartási kötelezettségről szóló 22/2009. (X. 16.) PM rendelet.

Joganyag: 32/2017. (X. 18.) NGM rendelet a szokásos piaci ár meghatározásával összefüggő nyilvántartási kötelezettségről

Módosítja:

Megjelent: MK 2017/169. (X. 18.)

Hatályos: 2017. 11. 17.

Megjegyzés: új jogszabály

 

Változtak a nyilvános értékesítés szabályai a felszámolási eljárásban

A felszámolási eljárásban történő nyilvános értékesítés szabályainak változásai közül fontosnak tartjuk kiemelni, hogy a hitelezői választmányt, a hitelezők képviselőjét, továbbá azokat a hitelezőket, akik az ingatlan-nyilvántartásba vagy más közhiteles nyilvántartásba bejegyzett jelzálogjog (önálló zálogjog), alzálogjog, végrehajtási jog vagy a csődtörvény szerinti biztosítéki célú jog jogosultjai, a pályázat kiírásáról, illetve az árverés kitűzéséről legkésőbb a Cégközlönyben történő közzétételre való megküldést megelőző 15. napon kell értesíteni. Az értesítés a hirdetmény tervezetének vagy annak a hiperhivatkozásnak a megküldésével teljesíthető, ahonnan a hirdetmény tervezete elérhető. Az értesítést elektronikusan, a hitelező hivatalos elérhetőségére vagy a közhiteles nyilvántartás szerinti címére kell megküldeni.

A fenti értesítési kötelezettséget megismételt értékesítés vagy a hirdetményi tervezet szövegének a változása esetén ismételten teljesíteni kell. Az értékesítési hirdetményben pedig utalni kell arra, hogy a tervezetről a rendeletben foglaltaknak megfelelően az értesítés megtörtént.

Ezen felül változott az értékesítési hirdetmény tartalma, továbbá jelentősen módosultak az értékesítési minimálár szabályai is.

Fontos előírás, hogy a módosított rendelkezéseket a 2017. november 15-én és az azt követően közzétételre küldött értékesítési hirdetményekre kell alkalmazni.

Joganyag: 237/2009. (X. 20.) Korm. rendelet felszámolási eljárásban az adós vagyontárgyainak nyilvános értékesítésére vonatkozó részletes szabályokról, továbbá a felszámolás számviteli feladatairól szóló 225/2000. (XII. 19.) Korm. rendelet módosításáról

Módosítja: 300/2017. (X. 17.) Korm. rendelet

Megjelent: MK 2017/168. (X. 17.)

Hatályos: 2017. 10. 20.

Megjegyzés: közepes terjedelmű módosítás

[htmlbox Változásfigyeltetés]

 

Új törvény készül a váltójogi szabályokról

A kormányzat honlapján elérhetővé tették a váltójogi szabályokról szóló törvény tervezetének a közigazgatási egyeztetés alatt álló szövegét. A váltójogi törvény megalkotását a polgári perrendtartásról szóló 2016. évi CXXX. törvény 2018. január elsejei hatálybalépése indokolja, tekintettel arra, hogy annak megalkotása során olyan döntés született, miszerint a váltóperekkel kapcsolatos rendelkezéseket a váltószigorra tekintettel külön törvény tartalmazza majd – derül ki a tervezethez fűzött általános indokolásból. E törvénybe azonban nemcsak a váltóperekkel, hanem a váltókkal kapcsolatos anyagi jogi rendelkezéseket is elhelyezték, a szükség volt ugyanis a hatályos jogszabályi előírások modernizálására, azok pontosítására is.

A jelenlegi váltójogi szabályozást Genfben, 1930. június 7-én megkötött váltójogi egyezmények kihirdetéséről szóló 1965. évi 1. törvényerejű rendelet, és annak felhatalmazása alapján, a váltójogi szabályok szövegének közzétételéről szóló 1/1965. (I. 24.) IM rendelet (a továbbiakban: Vár.) jelenti.

Az új törvény az „egyezménnyel egységes szerkezetű normaszöveg” megalkotásával a jogalkalmazást kívánja segíteni a jövőben. Fontos azonban, hogy egyes előírások, így például a közjegyzői óvás más jogszabályokba kerülhetnek át a tervek szerint.

A törvénytervezet Első és Második Része – némi kiegészítéssel – megegyezik a váltójogi egyezmény kihirdető törvényerejű rendelet 1. számú függelék I. melléklete szerinti „egységes váltótörvénnyel”, a IV. Rész pedig megegyezik a 2. számú függelék 2–9. Cikkeivel. Ezen felül a törvénytervezet részeinek, fejezeteinek és szakaszainak a számozása azonos az „egységes váltótörvény” címeinek, fejezeteinek és cikkeinek számozásával – olvasható az általános indokolásban, amely szerint változatlan tartalommal szerepelnek a törvényben a Vár. rendelkezései is, és csak annyiban térnek el az „egységes váltótörvény” szabályaitól, amennyiben erre a vonatkozó nemzetközi egyezmények kifejezetten lehetőséget adnak.

A közigazgatási egyeztetés alatt álló törvénytervezet szövege itt érhető el.

Joganyag: 2017. évi … törvény a váltójogi szabályokról

Módosítja:

Megjelent: www.kormany.hu

Hatályos:

Megjegyzés: nyilvánosságra hozott, közigazgatási egyeztetés alatt álló törvénytervezet

 


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

Így választ jogi adatbázist egy nagy ügyvédi iroda

A DLA Piper magyarországi csapata 1988 óta nyújt jogi szolgáltatásokat hazai és nemzetközi ügyfelei részére, jelenleg az egyik legnagyobb hazai ügyvédi iroda. Mi alapján választ egy ekkora ügyvédi iroda jogi adatbázist? Milyen szempontokat vesznek figyelembe, milyen funkciókat tartanak fontosnak a napi munkavégzés során? Erről beszélgettünk az ügyvédi iroda munkatársával.