Jogszabályfigyelő – 7. hét


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az alábbi cikkünkben a 2016. február 15-ei hét legfontosabb újdonságait foglaljuk össze.


Tartalom:

Bíróságok perbeli képviselete

Az Országgyűlés tavaszi ülésszakának ügyrendje

Olimpiai pályázathoz kapcsolódó tao-kedvezmény

 

Bíróságok perbeli képviselete

A Kúria jogegységi határozata értelmében a bíróságok törvényes képviseletére Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény, az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény és a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény rendelkezései értelmében a bíróság elnöke jogosult.

A bíróság elnökének hatáskörébe tartozó döntés, hogy az adott bíróság perbeli képviseletét maga az elnök látja el vagy erre az Országos Bírósági Hivatal (a továbbiakban: OBH) részére meghatalmazást ad.

Az OBH a jogi személyiséggel rendelkező bíróságok képviseletére kizárólag az adott bíróság elnökének a meghatalmazása alapján jogosult. Az OBH törvényes képviseleti joggal a bíróságok vonatkozásában nem rendelkezik.

A jogegységi eljárás lefolytatására az eltérő ítélkezési gyakorlat szolgáltatott okot, tekintettel arra, hogy a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 2011. évi CLXI. törvény (a továbbiakban: Bszi.) szövegéből módosítás folytán hatályát vesztette az a szövegrész, amely szerint meghatalmazás alapján jogosult az OBH a perbeli képviseletet ellátni.

A Kúria álláspontja szerint a Bszi. vonatkozó rendelkezése nem tekinthető speciális előírásnak a fent hivatkozott törvények előírásaihoz képest, és nem értelmezhető akként, hogy az OBH-t törvényes (és kizárólagos) képviseleti jog illetné meg.

Joganyag: 1/2016. KMPJE jogegységi határozat

Módosította: –

Megjelent: MK. 2016/18. (II. 15.)

Hatályos: 2016.02.15.

Megjegyzés: jogalkalmazás egységesítése

 

Az Országgyűlés tavaszi ülésszakának ügyrendje

A Parlament honlapján elérhető az Országgyűlés tavaszi ülésszakának ügyrendje. Eszerint a plenáris ülés minden hónapban két hétre esik. Az első héten általában hétfőtől csütörtökig, míg a második héten hétfőn, illetve kedden üléseznek a képviselők.

Az ülésszak 2016. június 13-áig tart a közzétett ügyrend szerint.

Joganyag: –

Módosította: –

Megjelent: www.parlament.hu

Hatályos: –

Megjegyzés: tájékoztatás, ügyrend

Változásfigyeltetés

Ne maradjon le!

Használja Változásfigyeltetés szolgáltatásunkat az Önt érdeklő jogszabályok, jogterületek és tárgyszavak figyeltetésére!

Megrendelés >>

Olimpiai pályázathoz kapcsolódó tao-kedvezmény

A Budapesten rendezendő olimpiai játékokra vonatkozó pályázat elkészítéséhez nyújtott támogatások után a társaságiadó-alanyok kedvezményt érvényesíthetnének a parlament előtt lévő törvénymódosítás szerint.

Az adókedvezményt ún. támogatási igazolás alapján lehet majd igénybe venni.

Az adókedvezmény több adóéven keresztül, utoljára a támogatás évét követő hatodik adóévben érvényesíthető.

A tervezet elfogadása 2016. március közepén várható.

Joganyag: 1996. évi LXXXI. törvény a társasági adóról és az osztalékadóról

Módosítás (tervezett): T/8840. számú törvényjavaslat

Megjelent: http://www.parlament.hu/irom40/08840/08840.pdf

Hatályos: –

Megjegyzés: kis terjedelmű tervezett módosítás

 


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.