Kriminalizált szabályszegések – 1. rész


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Mivel 2012 óta egy olyan folyamat figyelhető meg, mely szerint a jogalkotó a szabálysértéseket egyre inkább kriminalizálja, a következő cikksorozatunkban a szabálysértési eljárásokkal kapcsolatos olyan tudnivalókat szeretnék megosztani, melyek ilyen esetekre segítséget nyújthatnak a bajba kerülőknek. A kriminalizálás „eredményeként” az eljárások részletszabályai egyre inkább hasonlítanak a büntetőeljáráséhoz.


Legelőször is azt kell tisztázni, mi a szabálysértés? A kérdésre maga a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény (adja meg a választ.

Szabálysértésnek minősül az e törvény által büntetni rendelt olyan tevékenység vagy mulasztás, amely veszélyes a társadalomra. S hogy mely tevékenység vagy mulasztás minősül annak? Nos, az, amely a bűncselekményként történő büntethetőségnél kisebb fokban sérti vagy veszélyezteti az Alaptörvény szerinti állami, társadalmi vagy gazdasági rendet, a természetes és jogi személyek, valamint a jogi személyiség nélküli szervezetek személyét vagy jogait. Így tehát akkor nem állapítható meg szabálysértés, ha a tevékenység vagy mulasztás bűncselekményt valósít meg, úgyszintén, ha a tevékenységre vagy mulasztásra törvény vagy kormányrendelet közigazgatási bírság alkalmazását rendeli el.

Konyhanyelven megfogalmazva: minden olyan tevékenység vagy mulasztás, amely nem bűncselekmény (egyes jogsértéseknek ugyanis van büntetőjogi alakzata is, például: garázdaság) vagy más kormányrendeletben meghatározott közigazgatási bírsággal sújtandó szabályszegés, és a szabálysértési törvény nevesíti. A jogalkotó célja az előző bekezdésben leírtak törvénybe foglalásával az, hogy ugyanazon cselekmény miatt ne indulhasson párhuzamosan több eljárás.

Az egyre inkább kriminalizált szabályszegéseket a rendőrök sem nézhetik karba tett kézzel

A szabálysértési eljárás jogi szabályozását tekintve 2012 óta egy olyan folyamat figyelhető meg, mely szerint a jogalkotó a szabálysértéseket egyre inkább kriminalizálja, kriminális jellegű cselekményeknek tekinti és az eljárások lefolytatásának részletszabályait a büntetőeljárás rendelkezéseihez hasonlóvá formálja, ahhoz közelíti. Ebből adódóan rengeteg büntetőjogi fogalommal találkozhatunk majd a következőkben.

Mikor vagyunk felelősek a szabálysértés elkövetéséért?

A szabálysértési törvény szerint akkor, ha cselekményünk szándékos vagy gondatlan, kivéve, ha e törvény csak a szándékos elkövetést bünteti. Ha nem csak azt, akkor ennek a ténye az adott tényállásban szerepel. Ha a cselekménynek van kísérleti alakzata is, a törvény arról az adott törvényi tényállásban rendelkezik. Szabálysértés elkövetése miatt a felbujtó és a bűnsegéd is felelősségre vonható.

Annak megválaszolására, hogy kik lehetnek a szabálysértés elkövetői ismét csak a Btk.-ból meríthetünk. Az elkövető a tettes, a közvetett tettes és a társtettes, valamint a felbujtó és a bűnsegéd.

Tettes az, aki a szabálysértést megvalósítja. Közvetett tettes az, aki elköveti ugyan az adott szabálysértést, ám e cselekményért gyermekkor, kóros elmeállapot, kényszer vagy fenyegetés miatt nem büntethető, továbbá, ha tévedésben levő személy felhasználásával valósítja meg. Ez utóbbira jó példa, ha valaki gyermekkorúval lopat. Társtettesek azok, akik a szándékos bűncselekmény törvényi tényállását egymás tevékenységéről tudva, közösen valósítják meg (például aki a lopásnál a testével takarja a cselekményt, vagy a sértett figyelmét eltereli, ezzel segítve az elkövetőt). Felbujtó az, aki mást bűncselekmény elkövetésére szándékosan rábír. Bűnsegéd pedig, aki bűncselekmény elkövetéséhez másnak szándékosan segítséget nyújt.

Mikor követjük el a cselekményt szándékosan és mikor gondatlanul?

Ezzel kapcsolatban nincs külön rendelkezés a szabálysértési kódexben, erre a Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény (Btk.) ad választ. Eszerint szándékosan követjük el a cselekményt, ha tettünk következményeit akarjuk, vagy azokba belenyugszunk.

Az ÚJ Jogtár bemutatja: Ügyvédreggeli 2014.         Készüljünk együtt a Ptk. jelentős változásaira!

2014. 06. 27.:  Új cégjogi szabályok – Dr. Hámori Andrea

2014. 09. 12.:  Újdonságok a polgári perjog területén – Dr. Sántha Ágnes

2014. 10. 03.:  Vállalkozási szerződések – Dr. Barta Judit

2014. 11. 07.:   Vezető tisztségviselők felelőssége az új Ptk.-ban – Dr. Gárdos Péter

2014. 12. 05.:   Adásvételi szerződések – Dr. Kisfaludi András

Helyszín: Hilton Budapest Westend, 1062 Budapest Váci út 1-3.

Gondatlannak minősül a jogsértés, ha előre látjuk a cselekmény lehetséges következményeit, de könnyelműen bízunk azok elmaradásában (ez a tudatos gondatlanság), vagy a cselekmény lehetséges következményeit azért nem látjuk előre, mert a tőlünk elvárható figyelmet vagy körültekintést elmulasztjuk (ez a hanyag gondatlanság).

Büntethető a szabálysértés kísérlete is?

Igen, de ez csak akkor szankcionálható, ha arról a szabálysértési törvény az adott cselekménnyel kapcsolatban külön rendelkezik, azaz nevesíti az adott szabálysértési tényállásnál. Kísérletnek minősül egyébként az, amikor a szándékos elkövetést megkezdik ugyan, de azt valamilyen okból végül nem fejezik be.

(A sorozat következő részében a szabálysértésért való felelősséget kizáró okokról és a szabálysértési törvény hatályáról ejtünk szót, majd a harmadik cikkben már a gyakorlatiasabb tudnivalókat ismertetjük.)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

Így választ jogi adatbázist egy nagy ügyvédi iroda

A DLA Piper magyarországi csapata 1988 óta nyújt jogi szolgáltatásokat hazai és nemzetközi ügyfelei részére, jelenleg az egyik legnagyobb hazai ügyvédi iroda. Mi alapján választ egy ekkora ügyvédi iroda jogi adatbázist? Milyen szempontokat vesznek figyelembe, milyen funkciókat tartanak fontosnak a napi munkavégzés során? Erről beszélgettünk az ügyvédi iroda munkatársával.