Mediációval a harmonikus házasság/párkapcsolat eléréséért


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Amikor nem tudjuk megoldani házastársi konfliktusainkat, nem tudunk megfelelően kommunikálni egymással, de mégis szeretnénk javítani a kettőnk közötti kapcsolaton, vágyunk a harmonikus és boldog házasságra, akkor a mediáció olyan technikákat képes a kezünkbe adni, aminek segítségével a házasság jó irányba vihető tovább. Ugyanis épp azokat a fontos fordulópontokat tudja segíteni, amelyek egy házasság lételemét képezik.


Mediációs sorozatunk előző részeit itt, itt, itt és itt olvashatja.

A házasságok számos esetben úgy köttetnek, hogy a felek egy igazi orosz rulettet játszva hajtják igába fejüket, mit sem tudva arról, mit jelent leélni valakivel egy életet. Hiszen nem ismerik kellő képen önmagukat, így a másik felüket sem, nem tudják, hogyan kellene fejleszteniük a kapcsolatukat ahhoz, hogy az valóban egész életre szólóan fennmaradhasson. Legtöbbször a házasság megköttetik, aztán a véletlenek sorozata dönti el, hogy a benne élők megtalálják-e saját útjukat, vagy tudattalanul és ismeretlenül tartanak tovább szintén az ismeretlenbe. Jó esetben a tapasztalataik rávezetik őket a válaszokra és képesek a tudatosság útjára lépni, rosszabb esetben együtt maradnak bár, de nem élik meg a boldogságot, nem kapják meg, amit várnának kapcsolatuktól, míg legrosszabb esetben végül elválásra kerül a sor, hibáztatva a másik felet, hogy nem volt képes az „igazivá” válásra. Ezért a legnagyobb problémát az jelenti, ha a felek még az elváláskor sem döbbennek rá arra, hogy maguk is tehetnek a változásért, és ekkor sem fedezik fel, hogy önmaguk megismerése nélkül soha nem fogják tudni ki is az, akit keresnek, akivel hosszú távon harmóniában élhetnek. Így továbbra is rábízzák magukat a véletlenre.

Nem mindegy, hogy merre indulunk

A házasság útján így számos olyan pontra érkezünk el, amikor nem mindegy, hogy jobbra, vagy balra vesszük az irányt, amiken tudatosan és figyelmesen kell áthaladnunk ahhoz, hogy a folyamat élhető legyen. Ugyanis meghatározzuk vele a közös jövőnket. Hiszen a házasság egy folyamat, amiben építkezni, vagy rombolni is lehet egymást és a kapcsolatot egyaránt.

Ezért nagyon lényeges, hogyan rendezzük konfliktusainkat, mennyire van kellő önismeretünk, kommunikálunk- e az érzelmeinkről, felismerjük- e játszmáinkat, valamint ismerjük- e egymás szeretetnyelvét. Ugyanis itt dől el, hogy alkalmazzuk-e a tudatos házasságépítést, vagy tudattalanul még több konfliktust gyártunk magunknak úgy, hogy még a meglévőket sem rendeztük. Ezek azok a pontok, ahol harmóniát, vagy háborút is alkothatunk, attól függően, hogyan éljük meg őket.

A mediáció segíteni tud a fontos pontokon

Azonban nem mindig tudjuk a fentieket kettesben úgy megélni, hogy harmonikus házasságot hozzunk létre magunk számára. Sőt, legtöbbször fel sem ismerjük azokat a helyzeteket, amik esetleg egy játszmát, vagy kommunikációs hibát rejtenek magukban, és okai lehetnek a házasság megromlásának.

Ezért amikor nem tudjuk megoldani házastársi konfliktusainkat, nem vagyunk képesek átlátni saját helyzetünket, nem értjük a kapcsolatunkat működtető belső programjainkat, nem tudunk megfelelően kommunikálni egymással, de mégis szeretnénk javítani a kettőnk közötti kapcsolaton, vágyunk a harmonikus és boldog házasságra és ezért tenni is hajlandóak vagyunk, akkor a mediáció olyan technikákat képes a kezünkbe adni, aminek segítségével a házasság jó irányba vihető tovább. Ugyanis a mediáció épp azokat a fontos forduló pontokat tudja segíteni, amelyek egy házasság lételemét képezik.

A mediáció több, mint egy egyezség

Miután a mediáció a felek közötti közvetítést és vitarendezést célozza, így feladata alapesetben az, hogy a felek egy adott vitában megegyezésre jussanak, hiszen a mediáció ezáltal kiküszöböli a pereskedést, mivel a konfliktusban érintettek egyezségük folytán nem jutnak el a bíróságra. Ez egy nagyon lényeges feladata a közvetítésnek, azonban van egy ennél sokkal mélyebb és fontosabb szerepe is a mediációnak, ami által az több, mint egyfajta egyezségközvetítés.

Egy mediációs eljárásban ugyanis azon túl, hogy az épp adott konfliktus feloldására terepet és segítséget kapnak a felek, a sérelmek feloldásán keresztül a közvetítés a kapcsolat alapjait képes a jövőre nézve megváltoztatni. Ez pedig elvezet a mediációnak ahhoz a legfontosabb szerepéhez, miszerint a mediáción a probléma gyökerében történik a kapcsolat „gyógyítása”. Ezáltal nem csupán a peres eljárás megelőzését segíti a viták rendezésével, hanem egy házassági/párkapcsolati mediáción segítséget kapunk ahhoz is, hogy a jó irányt megtaláljuk a társunkkal való kapcsolatban megjelenő konfliktusok feloldásának útján.

Bár a mediáció módszertana nem változik attól, hogy nem egy peres eljárás előtt, vagy közben kezdeményezik a felek, azonban a légkör és főképp az érzelmi hőfok egy házassági mediációs ülésen teljesen más. Következik ez abból, hogy míg egy adott vitában történő közvetítés általában egy ügyről szól, addig a házasságban a mediáció a felek életére koncentrál. Ennél fogva – érthetően – jóval nagyobb vehemenciával lehet találkozni egy olyan ülésen, ahol a felek az életükről hoznak döntéseket.

Hogyan segít a mediáció a házasságban?

A mediáció elsődleges feladata, hogy terepet engedjen a konfliktus felszínre hozásának, és pártatlan segítséget nyújtson annak feloldásában. Ebben a tekintetben a közvetítés legfontosabb célja, hogy megtalálja a felek között azt a mögöttes szándékot, indítékot, motivációt, ami a vita legtöbbször láthatatlan részét képezi, azonban a konfliktus okát adja. Sokszor még önmagunk előtt sem tárjuk fel igazán, hogy mi is a fontos számunkra abban, amiben összekülönbözünk másokkal. Így nagyon lényeges, hogy a mediátor ebbe az irányba terelje a feleket, rávilágítson arra, hogy ki milyen mögöttes érzésekkel és motivációval szerepel a vitában.

Van, amikor a felek egyáltalán nem veszik észre, hogy a valódi ellentét közöttük teljesen másban rejlik, mint amit ők megfogalmaznak magukban. Azonban lehetséges az is, hogy a konfliktusban valamelyik fél azért akar nyerni minden áron, mert olyan belső indítékok húzódnak meg lelkében, mint például harag, féltékenység, vagy önbecsülés. Ezek pedig olyan belső mozgató erők, amelyek nem adnak engedékenységre lehetőséget a sérelmet szenvedett fél kezébe.

A mediációs üléseken ezért rendkívül fontos az úgynevezett kaukusz ülés, amikor nem a felekkel közösen zajlik a beszélgetés, hanem rövid időre először egyikük, majd másikuk külön-külön beszélget a mediátorral. Itt van ugyanis lehetőség arra, hogy a legjobban körvonalazzuk a mögöttes motivációkat, anélkül, hogy a másik jelenléte esetleg akadályozóan hatna a valódi szándékok feltárására. Erre főként akkor van szükség, ha a felekkel történő közös beszélgetés láthatóan nem halad előre, megreked a kommunikáció.

Ennél fogva a mediátor legfontosabb feladata ilyen esetekben, hogy rávezesse a feleket arra, hogy felismerjék, olyan konfliktusban ragadtak benne, ami egyikük számára sem előnyös, sőt romboló hatású. Ezt követően pedig lényeges, hogy a konfliktus feloldásának lehetőségét is felismertesse a felekkel azáltal, hogy a konfliktushoz fűződő viszonyukon változtatnak.

Fontos a belátás

Ezáltal a sikeres mediáció receptjének fontos hozzávalója a belátás. Ez pedig nem más, mint hogy a felek belátják egymás és a saját helyzetüket, vagyis átlátják a konfliktust és annak mögöttes okait, hogy hogyan jutottak el oda, ahol tartanak. Ez azért elengedhetetlen, mert ez indítja el őket a megoldás felé vezető úton. A belátás segíti a feleket abban, hogy levetkőzzék téves meggyőződéseiket, rájöjjenek arra, hogy gondolataik nem mindig tükrözik a valóságot, ha a másik érzéseiről van szó. Ennek segítségével feltárhatják a konfliktusaik valódi gyökerét és főként ráébredhetnek hibáikra és hibás kommunikációjuk következményeire. Egyfajta változás indul el ilyenkor a felekben, ami már sokkal objektívebb látásmódot enged meg számukra. Egyre jobban igyekeznek a másik szemével is bepillantást nyerni a konfliktusaikba, ami a megoldást szinte önmagától megteremti, hiszen olyan alternatívákat is képesek lesznek ezáltal felszínre hozni, amiket előtte nem láttak meg. Így választhatnak a felek, hogy maradnak ugyanannál a viselkedésnél, mint előtte, vagy megállapodnak valami másban, ami eddig fel sem merült, viszont belátják, hogy ez sokkal jobban szolgálja mindkettejüket.

A mediációs technikák nyitottságot teremtenek

A mediátor készségei, önismerete és technikái azok, amelyek nagyban segítik a feleket, hogy érzelmeikről és problémáikról megnyílni tudjanak. Ez pedig nagyon fontos ahhoz, hogy a mediátor valóban rá tudjon találni a rejtett motivációkra, szükségletekre, félelmekre és a kommunikációs hibákra.

A mediátor számos építő, segítő technikát alkalmaz, amik közül a legfontosabbak az alábbiak:

A mediációs ülésnek fontos része az aktív hallgatás, amikor a felek azt érezhetik, hogy végre róluk van szó. Elmondhatják, amit éreznek és ez meghallgatásra is talál. A mediáció első felében ezért a mediátor külön megkéri a feleket, hogy egy pár percig egyenként mondják el érzéseiket a megoldásra váró problémával kapcsolatban, amikor a másik fél is csak aktív hallgatóként vehet részt ebben. Már ez is sokban segítheti a felek konfliktusának megoldását, hiszen ez a technika megtanítja őket arra, hogy meghallgassák a másik mondandóját, érzéseit, ne szakítsák félbe a gondolatmenetét. Ez által pedig olyan plusz információkat tudhatnak meg egymásról, amit előtte aktív hallgatás híján nem biztos, hogy volt alkalmuk megismerni.

Egy másik technika szintén az érzelmek kommunikálását segíti, ami bátran mondhatjuk, hogy a házasfelek hétköznapi kommunikációjának legfontosabb terepe, azonban van, hogy rosszul fejezzük ki magunkat. Egy konfliktus során ugyanis sokszor vádaskodásba hajlóan kommunikálunk egymással, ahelyett, hogy önmagunkról beszélnénk. Így nagyon nem mindegy, hogy egy vita során melyik mondat hangzik el: „Te olyan trehány vagy”, vagy: „Amikor nem pakolsz el magad után, azt érzem, hogy nem fontos a munkám, amit az itthoni rendért teszek.” A mediációs ülésen a mediátor észreveszi a mögöttes tartalmat és a fentiek szerint átfogalmazva a beszélő mondatát, a vádaskodásból eléri, hogy a felek önmagukról, saját érzelmeikről tanuljanak meg kommunikálni. Mert ez az, ami előreviszi a kapcsolatukat. Az átfogalmazott mondatok nagyszerű lehetőséget biztosítanak arra, hogy visszatükrözzék a felek érzelmeit, amivel ők maguk is sokkal jobban megértik önmagukat és egymást, valamint a konfliktusuk mögött meghúzódó indokokat és motivációt.

A különböző kommunikációs technikák segítségével és a konfliktus mélyebb feltérképezésével a mediációban akár elsajátíthatunk egy teljesen új nézőpontot is. Megtanulhatunk megnyílni, kommunikálni úgy, hogy mindez a konfliktusok jobb megértését és feloldását szolgálja. A felek egy olyan technikát kapnak a kezükbe ezáltal, amit otthon, a két fal között is tudnak hasznosítani, ha tudatosan szeretnék építeni házasságukat.

A mediációs technikák, amelyek átformálják a felek kommunikációját, olyan látványos eredményeket érhetnek el számukra, ami arról is fellebbentheti a fátylat számukra, hogy ez idáig csak felszínesen kommunikáltak egymással, a mélyreható, valódi beszélgetések elmaradtak. Jó esetben megismerik tehát egy teljesen más módját a kommunikációnak, ahol a lelkek beszélgetnek egymással, ahol a valódi teherletétel történik, ahol felnőttként tudnak a későbbiekben is konfliktust megoldani, vagyis ami által egymás mediátorává is válhatnak a jövőben.

Összegezve a fentieket, a mediáció képes arra, hogy utat mutasson a konfliktusok gyökerének feloldásán át vezető helyes kommunikációhoz, így olyan hatalmas erő rejlik benne, amely már akkor meg tudja előzni a válást, amikor ez a gondolat a felekben még fel sem merült, azonban a feloldatlan konfliktusaikból és kommunikációs hibáikból fakadó kezdeti eltávolodás már látatlanul is időzített bombaként ketyeg útjukon.

A szerző igazságügyi mediátor


Kapcsolódó cikkek