Módosul a polgári perrendtartás 2021-től – I.


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Országgyűlés 2020. november 17-én elfogadta a polgári perrendtartásról szóló 2016. évi CXXX. törvény (Pp.) módosításáról szóló T/13257. számú törvényjavaslatot (Pp. Novella). A jelen tanulmánnyal induló cikksorozattal a Pp. Novella munkálatait irányító szakértőnk, dr. Wopera Zsuzsa mutatja be azokat a változásokat, amelyeket 2021. január 1-jétől már a folyamatban lévő polgári perekben is alkalmazni kell – elsőként a keresetindítás új szabályait.

A keresetindítással kapcsolatos főbb változások a jogi képviselővel eljáró felek esetén

A Pp. 170. §-ában foglalt, a keresetlevél kötelező tartalmi elemeit érintő követelmények megítélését illetően szigorú értelmezés alakult ki a joggyakorlatban, ami gyakran vezetett a keresetlevélnek – a Pp. 176. § (1) bek. j) pontjára történő hivatkozással történő – visszautasításához.

A Pp. Novellával bevezetett módosítások célja, hogy változtasson a keresetlevél azon tartalmi elemein, amelyek értelmezésével kapcsolatban máig nem alakult ki a jogalkotói szándékkal összhangban álló gyakorlat, vagy amelyek a felperes számára felesleges adminisztrációs teherként jelentkeznek. Ezek beazonosításához a kodifikátor számára nagy segítséget jelentett a Kúria keresetlevél visszautasításának vizsgálata tárgykörében felállított joggyakorlat-elemző csoportjának összefoglaló véleménye (Vélemény), mert abból egyértelműen kiderült, hogy melyek azok a tartalmi elemek, ahol indokolt a változtatás.

A keresetlevél bevezető részében a Pp. Novella akként módosítja a Pp. 170. § (1) bekezdés b) pontját, ami egyértelművé teszi, hogy a keresetlevélben az alperes azonosító adatai közül elegendő az alperes nevén és perbeli állásán kívül a lakóhelyét vagy székhelyét feltüntetni, de már nem elvárás, hogy a keresetlevélben a felperes feltüntesse az alperes egyéb ismert azonosító adatait is.

A Vélemény alátámasztotta, hogy a keresetlevél Pp. 176. § (1) bek. j) pontja alapján történő visszautasítása esetén kifejezetten gyakorinak tekinthető a keresetlevél érdemi részét érintő hibákra, hiányosságokra alapított visszautasítás. Ezek közül is a leggyakoribb a kereseti kérelem értelmezésére visszavezethető visszautasítás. Erre tekintettel a Pp. Novella a Pp. 170. § (2) bekezdésének a) pontját úgy módosítja, hogy „a keresetlevél érdemi részében a bíróság döntésére irányuló határozott kereseti kérelmet kell feltüntetni”, egyértelművé téve, hogy a Pp. nem vár el többet a petitum tekintetében, mint az 1952-es Pp. A Pp. 170. § (2) bek. e) pontjában foglalt bizonyítási indítványok előadására vonatkozó rendelkezés is egyszerűsödik, mert a bizonyítási indítványban a Pp. 275. § (1) bekezdésének módosítása miatt már csak a bizonyítani kívánt tényt és a bizonyítási eszközt kell megjelölni.

A keresetlevél érdemi részében előadottak értékelésével kapcsolatos viták elkerülése érdekében a Pp. Novella kiegészíti a Pp. 176. §-t egy fontos, (6) bekezdéssel, mely szerint „a keresetlevél perfelvételre való alkalmassága szempontjából nem vizsgálható a keresetlevél érdemi részében előadott azon kérelem, állítás, illetve érvelés, amelynek értékelése az ügy érdemére tartozik, valamint az sem, hogy a felperes által megjelölt bizonyítékok, bizonyítási indítványok alkalmasak-e, illetve elegendőek-e a keresetlevélben foglaltak alátámasztására.” A Véleményből ugyanis kiderült, hogy gyakran vezetett a keresetlevél visszautasításához, hogy a bíróság nem találta határozottnak, pontosnak a kereseti kérelmet vagy a felperes jogi érvelését nem tartotta eléggé meggyőzőnek, a keresetet következetlennek tekintette vagy a felperes tényállításait kevésnek vagy nem relevánsnak minősítette.

A keresetlevél záró részét érinti a Pp. Novella keresetlevelet érintő módosításainak jelentős része. A módosítás értelmében a Pp. 170. § (3) bekezdés a) pontjában a pertárgyérték meghatározásakor elegendő a figyelembe vett tényeket megjelölni, ha pedig a pertárgyérték nem meghatározható, akkor csak erre kell hivatkozni, de nem kell megjelölni a vonatkozó jogszabályhelyet. Így egyszerűsíti a Pp. Novella a bíróság hatáskörének, illetékességének előadására vonatkozó rendelkezéseket is.

A keresetlevél záró részében legjelentősebben a 170. § (3) bekezdés d) pontja módosul: a jövőben csak a közhiteles nyilvántartásból elérhető azonosító adat hiányában kell megadni a nem természetes személy fél perbeli jogképességét alátámasztó adatokat. Így tehát nem kell előadni a perbeli jogképességet megalapozó adatokat például a cégnyilvántartásban nyilvántartott jogalanyok, gazdasági társaságok, szövetkezetek stb. esetén. Ehhez kapcsolódóan fontos változást tartalmaz a Pp. 112. §-át módosító rendelkezés is, mely szerint „a bíróság nem kérheti a féltől olyan azonosító vagy egyéb adat igazolását, (…) amelyet jogszabállyal rendszeresített közhiteles nyilvántartásnak kell tartalmaznia. E rendelkezést a természetes és nem természetes személy e törvény szerinti azonosító adatainak közlése esetén is alkalmazni kell”, azaz nem kérhető például cégkivonat csatolása a keresetlevélhez. Fontos kiemelni, hogy azon nem természetes személy felek esetében, amelyeket nem tartanak nyilván közhiteles nyilvántartásban, így például a társasház vagy befektetési alap esetén továbbra is meg kell adni a fél perbeli jogképességét alátámasztó adatokat.

A 170. § (3) bek. d) pontjából kikerül a „meghatalmazott perbeli képviseleti jogát megalapozó tények és jogszabályhely” feltüntetésének kötelezettsége is. Ezt a bíróság a jövőben a csatolt meghatalmazás alapján vizsgálja, abból például az ügyvéd perbeli képviseleti joga egyértelműen megállapítható.

Egyszerűsödik továbbá a fél törvényes képviselőjeként megjelölt személy képviseleti jogának megjelölése is, mert elegendő a keresetlevélben annak előadása, hogy a törvényes képviselő milyen minőségben jár el, például a cég vezető tisztségviselőjeként mint ügyvezető vagy kiskorú személy esetén szülője vagy gyámja, gondnokság alatt álló személy esetén gondnoka.

A Pp. Novella módosítja a keresetlevél záró részében előadottakat alátámasztó bizonyítékokra vonatkozó szabályozást is. Azokat a záró részben nem kell külön felsorolni és csak akkor kell mellékletként csatolni, ha a keresetlevél záró részében előadottak alátámasztása okirattal történik.

A Pp. Novella egyszerűsíti a keresethalmazatokra vonatkozó szabályokat is. E szerint a jövőben úgy kell előadni az egyes kereseteket, hogy azokból külön-külön megállapíthatóak legyenek a halmazatban érvényesített igények és azok egymáshoz való viszonya. A keresetek azonos tartalmi elemeit, például a tényállításokat ugyanakkor elegendő egyszer előadni.

A keresetindítással kapcsolatos legjelentősebb változás 2021. január 1-jétől, hogy a keresetlevél tartalmi vagy alaki hiányossága esetén a jogi képviselővel eljáró felek esetében is kötelező lesz a hiánypótlásra történő felhívás. A hiánypótló végzésben a bíróságnak a keresetlevél hiányosságait teljes körűen fel kell tüntetnie. Ha a felperes a végzésben feltüntetett valamennyi hiányt pótolta, de a bíróság újabb hiányosságot állapít meg, sem további hiánypótlásnak, sem visszautasításnak nincs helye, azt már a perfelvétel során kell pótolni.

Apró, de fontos kiegészítése a Pp. 179. §-ának, hogy a felperes értesítést kap arról, a keresetlevelét a bíróság befogadta, azt perfelvételre alkalmasnak tekinti.

(Folytatjuk)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

Az ítélet kiegészítése

Az ítélet kiegészítésének hivatalból csak akkor van helye, ha a bíróság érdemi döntésében nem rendelkezett olyan kérdésről, amelyről a jogszabály értelmében hivatalból kötelező – a Kúria eseti döntése.

2024. július 19.

Nem minden jövőben lejáró időszakos szolgáltatás iránt indított per tartozik az egyéb járadék iránt indított perek körébe

Nem minden jövőben lejáró időszakos szolgáltatás iránt indított per tartozik az egyéb járadék iránt indított perek körébe, hanem csak azok, amelyek a jogosult megélhetését, ellátását szolgálják. A lakás bérbeadásának hiányából eredő elmaradt vagyoni előny nem tartozik ebbe a körbe függetlenül attól, hogy a jövőben rendszeresen felmerülő károk megtérítésének módjaként a bíróság járadékot is meghatározhat – a Kúria eseti döntése.