Sikerek és kihívások – az Ügyészi Egyesületek Első Világtalálkozója


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Idén ősszel Budapesten rendezték az ügyészi egyesületek első világtalálkozóját, mely a Sikerek és Kihívások címet kapta. A hazánkban működő Ügyészek Országos Egyesületének két tagjával – akik ott voltak a konferencián – a kétnapos rendezvényről beszélgettünk. Elmondásuk alapján, a rendezvényen több mint 20 országból érkeztek a résztvevők.


A Nemzetközi Ügyészi Egyesület, az IAP valamennyi vezető tisztségviselője is megjelent a világtalálkozón, így az IAP elnöke, Gerhard Jarosch, főtitkára, Derk Kuipers, Elizabeth Howe főtanácsadó és Janne Holst-Hübner főigazgató. Az IAP alapításában részt vevő hazaiak közül ott volt Hajdú Mária, aki a magyar Ügyészek Országos Egyesületének és az IAP-nak is az első elnöke volt, megjelent továbbá Bócz Endre, volt IAP alelnök, valamint a korábbi legfőbb ügyészek, Györgyi Kálmán és Kovács Tamás.

Miskolczi Barna igazságügyi minisztériumi miniszteri biztos és Eperjes Krisztián legfőbb ügyészségi főtitkár megnyitó beszédei után az első nap délelőtti programja ünnepléssel és megemlékezéssel telt, hiszen az IAP alapításának 20. évfordulója erre jó alkalmat teremtett. Bár 1995-ben határozták el a szervezet létrehozását, a formális megalakítására viszont éppen a budapesti Hilton hotelben került sor, ahol a mostani konferencia első napi eseménye is zajlott. Az IAP egyik alapító tagja, a német Hessen tartomány nyugalmazott legfőbb ügyész helyettese, Werner Róth IAP szenátor előadásában visszaemlékezett erre az ünneplésre okot adó eseményre. Itt jegyezzük meg, hogy a hazai egyesület is születésnapját ünnepli, éppen a 25-et.

Máriánné Molnár Mária

 

A szakmai előadások keretében James Hamilton, az IAP korábbi elnöke, aki egyben a volt ír legfőbb ügyész is, továbbá az Európa Tanács emberi jogi monitoring bizottságának, a Velencei Bizottságnak a tagja, érdekes témáról beszélt. Kiemelte az egyesülési jogot – mint emberi jogot –, és hangsúlyozta az ügyészi egyesületek tevékenységének fontosságát. Őt követte Gerhard Jarosch, az IAP jelenlegi elnöke, aki az ügyészi egyesületek érdekvédelmi tevékenységére és anyagi bázisának megteremtésére hívta fel a hallgatóság figyelmét. Utalt azokra a saját tapasztalatokra is, melyeket az Osztrák Ügyészi Egyesület elnökeként szerzett.

A délelőtti program levezető elnöke Elizabeth Howe, az IAP Főtanácsadója volt.

A konferencia további részében a különböző típusú ügyészi egyesületek feladatairól szólt a disputa. Ennek a résznek az előadásait Diófási Ágnes, a hazai Ügyészek Országos Egyesületének a nemzetközi kapcsolatokért felelős alelnöke moderálta.

Ehhez kapcsolódott Wendy M. Stephen kanadai koronaügyésznek, az IAP volt alelnökének előadása az ügyészek érdekeinek és álláspontjának képviseletéről. Kiemelte a kollektív alkut, továbbá a munkáltatóval és a társszervekkel való kapcsolatot. A holland igazságügy rendszeréről és az ottani ügyészi egyesület szerepéről Roel Dona, a Holland Igazságügyi Dolgozók Egyesületének alelnöke beszélt. Szerbiából Marina Matic és Dél-Afrikából Elivera du Plooy tartottak érdekfeszítő előadásokat. Előbbi a szerb ügyészi egyesületnek az igazságügyi reformban betöltött szerepét vázolta, utóbbi pedig érdekes címet adott előadásának: Ütésektől sodródva egy változó tájképben – Tapasztalatok. A hazaiak közül Misi Mária ügyvezető alelnök beszélt az egyesület szakmai és érdekképviseleti tevékenységéről. Érintette az ügyészek szabadidős programjait is.

II. Wolters Kluwer Jogi Konferencia

2016. május 11-12. között kerül megrendezés a II. Wolters Kluwer Jogi Konferencia, melynek fő témái között az új Ptk. gyakorlata, valamint az új polgári perrendtartás szerepel.

Előjelentkezési akciónk keretében 2015. december 31-ig 149 990 Ft (+ áfa) helyett 128 990 Ft-ért (+ áfa) jelenkezhet.

Részletes program és jelentkezés >>

A világtalálkozó második napjának programjára a Kúria épületében került sor.

Az argentin Carlos Donoso Castex – mint az ottani egyesület elnöke – az ügyészeket ért támadásokról ejtett szót, kiemelve az utóbbi években előfordulókat, köztük nevesítve a korrupció ellen küzdő argentin ügyész, Alberto Nisman halálát, mely állítólag öngyilkosság miatt következett be, és a temetésen a gyászbeszédet éppen az előadó tartotta. A temetést követően az előadó, az Argentin Ügyészi Egyesület elnökeként a korrupció ellen fellépve, csendes demonstrációt szervezett. Előadásában hangsúlyozta a korrupció ellen harcoló ügyészek biztonságának megteremtését.

Pocsai Edit

 

Sajnálatos hírként itt kell megemlítenünk, hogy a konferencia szervezése alatt halt meg Barakat, az egyiptomi főügyész, aki terrortámadás áldozata lett. Részlet az akkori sajtóközleményből:
„A kairói robbantásos merényletben szerzett sebesüléseibe belehalt Hisám Barakat egyiptomi főügyész. A főügyészt szállító autókonvojt pokolgépes támadás érte az egyiptomi főváros egyik lakónegyedében. A robbanószerkezetet a kocsioszlop egyik járműve alatt rejtették el, s akkor lépett működésbe, amikor Barakat munkába indult. A robbanás miatt négy autó teljesen kiégett, és a közelben lévő fák is tüzet fogtak. Az első hírek még arról szóltak, hogy a 65 éves tisztségviselő csak könnyebben sérült meg a támadásban. A Reuters brit hírügynökség arról tudósított, hogy a Gízai Népi Ellenállás nevű, kevéssé ismert csoport röviddel a támadás után magára vállalta a merénylet elkövetését. A szervezet Facebook-oldalán közölte, Barakatot heliopoliszi otthona előtt vették célba. A 2013-ban az akkori egyiptomi belügyminiszter ellen elkövetett merényletkísérlet óta ez volt az első támadás magas rangú kormányzati tisztségviselő ellen Kairóban. A merényletet megelőzően az egyiptomi biztonsági erők fokozott készültséget hirdettek, mivel két évvel ezelőtt ezekben a napokban kezdődtek azok a tömegdemonstrációk, amelyek Mohamed Murszi egykori egyiptomi államfő bukásához vezettek. Az exelnök 2013 júliusi megbuktatása óta Barakat több ezer iszlamista ügyét utalta bíróság elé. Korábban már többször halálosan megfenyegették. Az Iszlám Állam (IÁ) nevű terrorszervezet egyiptomi szárnya május 21-én arra szólította fel híveit, hogy kövessenek el támadásokat vezető bírók ellen. Barakat iszlamisták ezreit küldte tömegperekben büntetőbíróságok elé különféle erőszakcselekmények miatt Murszi távozása óta.”

Visszatérve a konferencia további témáihoz: az Ukrán Ügyészi Egyesület elnöke, Oleksandr Shynalkyi a nemzetközi szervezetek által adható segítségnyújtás tapasztalatairól és a segítségnyújtás lehetőségeiről beszélt.

Janne Holst-Hübner, az IAP főigazgatója pedig felhívta a hallgatóság figyelmét az IAP weblapjára, ezen belül is a nemrégen indult elektronikus bűnözés (GPEN), a nemzetközi büntető igazságszolgáltatás (FICJ), a terrorizmus elleni ügyészi fellépés platformja (CTPN), a korrupció elleni ügyészi fellépés hálózata (NACP), az embercsempészet üldözése (TIPP), valamint a háborús övezetekben kialakult szexuális erőszak üldözésére (PSV) létrehozott al-weblapokra.

A konferencia végén a Portugál Ügyészi Egyesület elnöke bejelentette, hogy Budapest után Portugáliában ők szeretnék megszervezni a Második Egyesületi Világtalálkozót.

Fotó: Rózsa Zsuzsanna


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

Így választ jogi adatbázist egy nagy ügyvédi iroda

A DLA Piper magyarországi csapata 1988 óta nyújt jogi szolgáltatásokat hazai és nemzetközi ügyfelei részére, jelenleg az egyik legnagyobb hazai ügyvédi iroda. Mi alapján választ egy ekkora ügyvédi iroda jogi adatbázist? Milyen szempontokat vesznek figyelembe, milyen funkciókat tartanak fontosnak a napi munkavégzés során? Erről beszélgettünk az ügyvédi iroda munkatársával.