Szerkesztői szabadság kontra kiegyensúlyozott tájékoztatás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A szerkesztői szabadság csak a kiegyensúlyozott tájékoztatás törvényi követelményének érvényre juttatásával együtt értelmezhető – a Kúria egyedi döntése.


Tényállás

Ami a tényállást illeti, a felperes médiaszolgáltató Híradójában egy, a kormánnyal korábban stratégiai együttműködési megállapodást kötő gazdasági szervezet olyan létszámleépítéséről tudósított, mely annak ellenére valósult meg, hogy e szervezet több milliárd forint munkahelyteremtő állami támogatást kapott. Az esettel kapcsolatban a kormány és több ellenzéki párt véleményét is idézték, hallgattak azonban az egyetlen olyan parlamentben szereplő ellenzéki párt (MTI tudósításban amúgy megjelent) álláspontjáról, amelyik a támogatás visszakövetelését szorgalmazta a gazdasági szervezettől.A párt szerint ez sértette a kiegyensúlyozott tájékoztatás követelményét, és követelte a felperesi csatornán álláspontja megjelenítését.

A hatósági eljárás

Az elsőfokú hatóság kötelezte a felperest a párt közleményének közzétételére, határozatát a másodfokon eljárt alperes helybenhagyta. Álláspontja szerint a felperes magatartása sértette a kiegyensúlyozott tájékoztatás követelményét, mert a kérelmező releváns és a többiekétől eltérő álláspontját a hírrel kapcsolatban nem tették közzé.

A bírósági eljárás

A felperes a szerkesztői szabadságra is hivatkozva úgy ítélte meg, hogy a jobboldali ellenzéki párt nyilatkozatában foglaltak a híradás témájához közvetlenül nem kapcsolódtak, és a nyilatkozat mondanivalója a létszámleépítés szempontjából lényegtelen, ezért nem sértette meg a kiegyensúlyozott tájékoztatás követelményét. Keresetét azonban a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság elutasította.A bíróság szerint a kiegyensúlyozott tájékoztatás kötelessége azt jelenti, hogy a szemben álló nézeteket egyenrangúan kell megjeleníteni. A bíróság szerint a kérelmező olyan fontos tényről nem tudósított a híradásban, mely a mondanivalóhoz szorosan kapcsolódott, és ellentétben állt a többi nyilatkozó álláspontjával. Meglátása szerint a szerkesztői szabadság nem önmagában, hanem egyéb feltételekkel együtt, így például a kiegyensúlyozott tájékoztatás törvényi követelményével együtt érvényesülhet, így annak sérelme itt fel sem merülhet.

A felülvizsgálati kérelem tartalma

A felperes kitartott azon álláspontja mellett, miszerint a hírszolgáltatás megfelelt a kiegyensúlyozott tájékoztatás követelményének, hiszen a hír lényege egyértelműen a munkavállalók elbocsátása volt, ehhez képest többletet a kérelmező nyilatkozata nem tartalmazott, ezt pedig kellően bemutatta. Kiemelte, hogy a kiegyensúlyozott tájékoztatás követelménye nem jelenti azt, hogy köteles lenne az összes álláspont ismertetésére

A Kúria megállapításai

A Kúria nem értett egyet a felperes kérelmében foglaltakkal. Meglátása szerint kiegyensúlyozatlan az olyan tájékoztatás, amely mellőzi az általánostól eltérő álláspont közzétételét, és nem tartozhat hozzá a szerkesztői szabadsághoz az ugyanazzal a hírrel kapcsolatban közzétett, a nyilatkozattevők véleményétől eltérő vélemény közzétételének elmaradása.

A médiatörvény szerint ugyanis a médiaszolgáltatók tájékoztatási tevékenységének meg kell felelnie a kiegyensúlyozott tájékoztatás kötelezettségnek. A tájékoztatási tevékenységgel kapcsolatban pedig kifejezetten elvárt követelmény, hogy médiaszolgáltatók kötelesek az általuk közzétett tájékoztató, illetve híreket szolgáltató műsorszámokban sokoldalúan, tényszerűen, időszerűen, tárgyilagosan és kiegyensúlyozottan tájékoztatni meghatározott eseményekről.

Mivel a hírben olyan tervezett tömeges elbocsátásról számoltak be, amelynek kiemelkedő hírértékét az adta, hogy egy olyan cégről volt szó, amely megelőzőleg stratégiai megállapodást kötött a kormánnyal, és nagy összegű támogatást kapott munkahelyek teremtése és megtartása érdekében, ezért a kérelmezőnek a kifizetett támogatás további sorsára irányuló nyilatkozata a feldolgozott témához, a hír elemi mondanivalójához közvetlenül szorosan kapcsolódónak minősül.Az a tény, hogy a műsorban nem jelent meg olyan vélemény, amely a kormányt az adott üggyel kapcsolatosan bármely konkrét intézkedés megtételére szólította volna föl, jóllehet volt ilyen, a kiegyensúlyozott tájékoztatás elvének megsértését jelenti.

Mindezek alapján a Kúria a jogerős ítéletet hatályában fenntartotta.

 

Az ismertetett döntés (Kúria Kfv. III. 37.763/2014.) a Kúriai Döntések 2015/5. számában 144. szám alatt jelent meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

Így választ jogi adatbázist egy nagy ügyvédi iroda

A DLA Piper magyarországi csapata 1988 óta nyújt jogi szolgáltatásokat hazai és nemzetközi ügyfelei részére, jelenleg az egyik legnagyobb hazai ügyvédi iroda. Mi alapján választ egy ekkora ügyvédi iroda jogi adatbázist? Milyen szempontokat vesznek figyelembe, milyen funkciókat tartanak fontosnak a napi munkavégzés során? Erről beszélgettünk az ügyvédi iroda munkatársával.