Ügyészi talár leírása


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A legfőbb ügyész új utasítást adott ki a talár viseléséről.


A 8/2015. (VI. 8.) LÜ utasítás szerint az ügyész, az alügyész és az ügyészségi fogalmazó a bírósági tárgyaláson, illetve a tárgyalóteremben tartott eljárási cselekménynél a rendelet melléklete szerinti talárt visel.

A fenti rendelkezés nem vonatkozik a katonai tanács előtt eljáró katonai ügyészre, továbbá a tárgyaló ügyészre, ha a bíró, illetve az eljáró tanács elnöke nem visel talárt.

A tárgyaló ügyész a talárt begombolva viseli, és a talár által nem fedett ruházatának is méltónak kell lennie hivatásához. A tárgyalótermen kívül a tárgyaló ügyész a talárt csak a tárgyaláshoz közvetlenül kapcsolódó tevékenység során viselheti.  A talár az ügyészség tulajdona, a tárgyaló ügyész köteles megőrizni és megfelelő állapotban tárolni. A tárgyaló ügyész ügyészségi szolgálati viszonyának megszűnésekor köteles a talárt az ügyészség részére visszaszolgáltatni.

 

Az utasítás melléklete tartalmazza a talár leírását, A talár

  • színe: fekete;
  • anyaga: vékony, kevert szövet;
  • eleje: lefelé bővülő vonalú, hosszú, alul bővülő raglánujjú kabát, selyem- (szerzs-) béléssel, a bélésben egy belső zsebbel, kívül egyszegélyes bevágott zsebekkel; egysoros, rejtett gombolással, álló gallérral, a galléron – a talárhoz rejtett patenttal kapcsolódó – bordó selyemzsabóval; a zsabó lefelé bővülő, alul háromszög alakú, két díszrakással ellátott nyakdísz;
  •  háta: hátközépen 5-5 centiméter mélységben a lapockavonalon dupla dísztűzéssel levarrt hóllal;
  • díszítése: a raglánujj bevarrási vonala és a gallér alsó széle bordó – a zsabóval megegyező – selyemmel szegélyezett.

 


Kapcsolódó cikkek

2024. május 10.

Eljárás a munkaviszony megszüntetése esetén

Munkavállalói felmondás esetén – amennyiben nem áll fenn a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettség teljesítése alóli mentesülési ok – utolsó munkában töltött napnak az a nap számít, amikor a munkavállaló utoljára volt köteles a munkavégzési kötelezettségének eleget tenni – a Kúria eseti döntése.

2024. május 8.

A technika legújabb vívmányai a Pp-ben (is)?

Az Országgyűlés 2024. április 30-án szavazta meg az igazságügyi tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslatot. A salátatörvény számos jogszabályt módosít, többek között a közjegyzőkről, a bírósági végrehajtásról, a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról, valamint a polgári perrendtartásról szóló törvényt.