Új jogegységi döntés rendőrfotók ügyben


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Kúria január 26-án tartott sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy hatályon kívül helyezi az 1/2012. számú BKMPJE határozatot.


A Kúria január 26-ai sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy hatályon kívül helyezi az 1/2012. számú BKMPJE határozatot (http://www.lb.hu/hu/joghat/12012-szamu-bkmpje-hatarozat). A határozat az úgynevezett „rendőrfotó perekkel” kapcsolatos ítélkezési gyakorlatot egységesítette, kimondva, hogy nyilvános helyen vagy közterületen szolgálati kötelezettséget teljesítő vagy munkát végző személy e tevékenységének ellátása során nem minősül közszereplőnek, ezért a személyt beazonosítható módon, egyediesítetten ábrázoló képmás vagy hangfelvétel nyilvánosságra hozatalához kell a hozzájárulása.

A jogegységi határozat hatályon kívül helyezésére azért volt szükség, mert egy konkrét ügyben meghozott AB határozat [28/2014. (IX. 29.) AB határozat, http://public.mkab.hu/dev/dontesek.nsf/0/0E56D3CAD2A42323C1257B91001BAA15?OpenDocument] a jogegységi határozattal ellentétes álláspontra helyezkedett. A határozat szerint: „mindaddig, amíg valamely tájékoztatás nem visszaélés a sajtószabadság gyakorlásával, az emberi méltóság védelmével összefüggésben a személyiségi jogok sérelmére való hivatkozás ritkán alapozza meg a sajtószabadság gyakorlásának a korlátozását. Valamely jelenkori eseménnyel kapcsolatban a nyilvánosság figyelme elé került személyről készült képmás általában az eseménnyel összefüggésben az engedélyük nélkül nyilvánosságra hozható. Rendőri intézkedésről készült képfelvétel hozzájárulás nélkül is nyilvánosságra hozható, ha a nyilvánosságra hozatal nem öncélú, vagyis az eset körülményei alapján a jelenkor eseményeiről szóló vagy a közhatalom gyakorlása szempontjából közérdeklődésre számot tartó tájékoztatásnak, közügyet érintő képi tudósításnak minősül. Demonstrációkon történő rendőri bevetés minden esetben a jelenkor eseményének minősül, még akkor is, ha a rendőrök nem igazi „résztvevői” a történésnek. Ezért az arról készült felvétel a képen lévők hozzájárulása nélkül közvetíthető a nyilvánosság felé, kivéve, ha ez a rendőr emberi méltóságának – mint az emberi mivolt benső lényegét feltétlenül megillető védelemnek – sérelmét jelenti; ilyen lehet például a hivatása gyakorlása során megsérült rendőr szenvedésének bemutatása”.

A Kúria tájékoztatása szerint ezentúl a fenti AB határozatban foglaltak az irányadók. A nyilvánosságra hozatal jogszerűségét egyedileg kell vizsgálni, az eset összes körülményeit figyelembe véve. A szóban ismertetett jogegységi döntés szerint a nem öncélú, közügyet érintő környezetben készített, emberi méltóságot nem sértő képmás nyilvánosságra hozható.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 10.

Eljárás a munkaviszony megszüntetése esetén

Munkavállalói felmondás esetén – amennyiben nem áll fenn a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettség teljesítése alóli mentesülési ok – utolsó munkában töltött napnak az a nap számít, amikor a munkavállaló utoljára volt köteles a munkavégzési kötelezettségének eleget tenni – a Kúria eseti döntése.

2024. május 8.

A technika legújabb vívmányai a Pp-ben (is)?

Az Országgyűlés 2024. április 30-án szavazta meg az igazságügyi tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslatot. A salátatörvény számos jogszabályt módosít, többek között a közjegyzőkről, a bírósági végrehajtásról, a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról, valamint a polgári perrendtartásról szóló törvényt.