A jogsegélyforrások csökkentése miatt sztrájkolnak a brit büntetőügyvédek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A brit büntetőügyvédek a figyelmeztető sztrájkok után rendes sztrájkba kezdenek, mert a kirendelt védői díjakból nem tudják finanszírozni a megélhetésüket, sőt álláspontjuk szerint a brit kormány a minimálbérnél is kevesebbet fizet a munkájukért.

A brit minisztereket azért állították pellengérre, mert a tüntetők szerint „meggondolatlanul alulfinanszírozott” büntető igazságszolgáltatási rendszert vezetnek be. Angliában és Walesben a büntetőügyvédek megszavazták a munkahelyek és fizetések csökkentése miatti teljes sztrájkot.

A Büntető Ügyvédi Kamara (CBA) tagjai, akik június óta minden héten sztrájkolnak, megszavazták a szeptember 5-től kezdődő megszakítás nélküli sztrájkot – erősítette meg a szóvivő.

A sztrájk kezdete egybeesne a konzervatív párt új vezetőjének és miniszterelnökének bejelentésével. A miniszterek a bejelentést „felelőtlen döntésnek” minősítették. A szavazás azonban további nyomást helyez a kormányra, amelynek a vasúti dolgozók fokozódó fellépéssel, valamint a tanárok és az egészségügyi dolgozók sztrájkjával kell szembenéznie.

A döntésre reagálva az büntetőügyek áldozataiért felelős biztos, Dame Vera Baird azt mondta, hogy a sztrájk „a súlyosan és meggondolatlanul alulfinanszírozott büntető igazságszolgáltatási rendszer legújabb tünete, amelynek végső soron az áldozatok fizetik meg az árát, és annál tovább szenvednek, minél tovább tart.”

A Munkáspárt vezetője, Keir Starmer azzal vádolta a kormányt, hogy nem tett „semmit” a munkaügyi viták megoldása érdekében, beleértve a büntetőügyvédekkel folytatott vitát is. Az ügyvédi szavazás vasárnap éjfélkor zárult, az eredményt pedig hétfőn reggel hirdették ki. A szövetség szerint a szavazó ügyvédek 79,5%-a (1808) támogatta a jogsegélydíjak miatti teljes munkaidős sztrájkot, amely szerintük az elmúlt évtizedben 28%-kal csökkent.

Ez azt eredményezi, hogy Angliában és Walesben a koronabírósági perek túlnyomó többségét elnapolják, míg mások teljesen összeomolhatnak. A Büntetőügyvédi Kamara alelnöke, Kirsty Brimelow QC elmondta, hogy ez volt a „végső megoldás”, mivel kevesebb pénzre van szükség a jogsegélyrendszer fenntartásához, mint amennyibe a kormánynak kerül, ha a bíróságok üresen állnak. A BBC Breakfastnek elmondta: „A sztrájk hatása az lesz, hogy a bíróságok továbbra is üresen állnak, a tárgyalások és az ügyek tárgyalása elmarad. Ez egy végső kényszermegoldás.

„A jelenleg 60 000 ügyet érintő ügyhátralék megszüntetéséhez szükséges forrás, amelyet az ügyvédek kérnek, mindössze havi 1,1 millió fontba kerülne a kormánynak. Jelenleg sokkal többe kerül, ha a bíróságok üresen ülnek.” A Büntetőügyvédi Kamara szerint a jövedelmek csaknem 30%-kal estek vissza az elmúlt két évtizedben, és a szakosodott büntetőügyvédek átlagos éves bevétele a kiadások után 12 200 GBP volt az első három gyakorlati évben, ami 2016 óta a fiatal büntetőügyvédek 22%-át késztette pályaelhagyásra.

Az ügyvédek azt mondják, hogy a minimálbérnél kevesebb fizetést kapnak a bírósági tárgyalásokért, ha beleszámítanák az utazással és a felkészüléssel töltött órákat – a tárgyalások lemondásakor pedig egyáltalán nem is kapnak semmit.

Az Igazságügyi Minisztérium 15 százalékos díjemelést ajánlott fel, ez volt a büntetőjogi jogsegély-felülvizsgálat (Clar) által javasolt minimális emelés. A Büntetőügyvédi Kamara szerint ez a lendületes csökkentések után nem elegendő, és nem vonatkozik a koronabíróságok 58 000-es ügyhátralékára.

Az időszakos sztrájkok júniusban kezdődtek, és az elsők voltak 2014-es első sztrájk miatt, amikor az ügyvédek a jogi segítségnyújtási díjak miatt sztrájkoltak.

A minisztérium adatai szerint több mint 6000 bírósági tárgyalás félbeszakadt a jogsegély-érdekképviseleti munka feltételeiről és a kormány által meghatározott díjakról szóló vita következtében. Az információszabadságról szóló törvények alapján közzétett adatok azt mutatják, hogy a szervezett fellépés első 19 napjában, június 27. és augusztus 5. között 6235 bírósági ügyet – köztük 1415 tárgyalást – napoltak el Angliában és Walesben.

Sarah Dines igazságügy-miniszter a szavazásra válaszolva kijelentette: „Ez egy felelőtlen döntés, amely csak azt fogja eredményezni, hogy több áldozatnak kell további késéseket és szorongást elszenvednie. „A sztrájk fokozása teljesen indokolatlan, tekintve, hogy 15%-kal növeljük a büntetőügyvédek díjait, ami azt jelenti, hogy a tipikus ügyvédek évente körülbelül 7000 fonttal többet keresnek.”

A kelet-londoni újságíróknak nyilatkozva Starmer a következőket mondta: „Teljesen megértem, akár ügyvédekről, akár másokról van szó, miért és hogyan küzdenek az emberek a megélhetésért.” „Látni akarom, hogy a kormány beavatkozik, és valóban segít megoldani ezeket a problémákat, ahelyett, hogy van egy kormányunk, amely egyáltalán nem tesz semmit.” – fogalmazott Starmer.

(theguardian.com)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 9.

Olaszországban jogvita lett a strandolásból

Az olasz tengerpart elképzelhetetlenek strandfürdők nélkül. Az önkormányzatok évtizedekig átláthatatlanul adták ki az üzemeltetési jogokat, megsértve az uniós versenyjogot. A következőkben a szerző egy bizarr jogi és politikai vitát tár a Jogászvilág olvasói elé.

2024. június 24.

Mi köze a kékúszójú tonhalaknak a keresetek befogadhatóságához?

Cikkünkben az Európai Unió Működéséről Szóló Szerződés („EUMSz”) 263. cikkének (4) bekezdése alapján benyújtott közvetlen keresetek (megsemmisítési keresetek) egyes befogadhatósági feltételeit vizsgáljuk, elsődlegesen az Európai Unió Bírósága által kialakított esetjog alapján.