Az EU korlátozza a megfigyelőeszközök exportját


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Európai Parlament bejelentette, hogy korlátozásokat fognak bevezetni a kettős felhasználású termékek és technológiák exportjára, így a megfigyelőeszközökre is, az emberi jogi jogsértések korlátozása érdekében.

Az Európai Parlament sajtóközleménye szerint a felülvizsgált szabályok értelmében az úgynevezett kettős felhasználású termékek, szoftverek és technológiák – például nagy teljesítményű számítógépek, drónok és bizonyos vegyi anyagok – exportját korlátozzák, amelyek a polgári felhasználás mellett olyan módon is hasznosíthatók, amelyekkel megsérthetik az emberi jogokat. A jelenlegi felülvizsgálat, amelyet a technológiai fejlődés és a növekvő biztonsági kockázatok tesznek szükségessé, új kritériumokat tartalmaz az egyes termékek export engedélyeivel kapcsolatos eljárásokra.

Markéta Gregorová, a Parlament és a Tanács delegáltjaiból álló bizottságot 2020 júliusa óta vezető képviselő elmondta:

A mai bejelentés egy fontos mérföldkő az emberi jogok globális védelmében. Fontos példát mutattunk a többi demokratikus ország számára, amelyet követni kell. Mostantól az EU egészére kiterjedően átláthatóvá válik a megfigyelő eszközök exportja, és ellenőrizni fogjuk a biometrikus adatok exportját is. Az autortier berendezkedésű országok többé nem lesznek képesek titokban hozzáférni az európai megfigyelési információkhoz.

Az EU-országok között még mindig nincsenek egyenlő versenyfeltételek, de az új rendelkezések lehetővé teszik az önálló ellenőrzéseket, a szabályok betartatásának és a koordináció javítását. Arra számítunk, hogy a tagállamoknak az emberi jogok és saját biztonságuk fenntartására vonatkozó kötelezettsége lesz a további munka alapja.

Az informális megállapodást a Nemzetközi Kereskedelmi Bizottságnak, a Parlament egészének és az Európai Tanácsnak még jóvá kell hagynia annak hatálybalépése előtt.

(jurist.org)




Kapcsolódó cikkek

2024. július 9.

Olaszországban jogvita lett a strandolásból

Az olasz tengerpart elképzelhetetlenek strandfürdők nélkül. Az önkormányzatok évtizedekig átláthatatlanul adták ki az üzemeltetési jogokat, megsértve az uniós versenyjogot. A következőkben a szerző egy bizarr jogi és politikai vitát tár a Jogászvilág olvasói elé.

2024. június 24.

Mi köze a kékúszójú tonhalaknak a keresetek befogadhatóságához?

Cikkünkben az Európai Unió Működéséről Szóló Szerződés („EUMSz”) 263. cikkének (4) bekezdése alapján benyújtott közvetlen keresetek (megsemmisítési keresetek) egyes befogadhatósági feltételeit vizsgáljuk, elsődlegesen az Európai Unió Bírósága által kialakított esetjog alapján.