A román igazságügyi reformok ellentétesek az EU-s joggal, és nem garantálják a bírói függetlenséget, állapítja meg jogi állásfoglalásában az Európai Unió Bírósága (EUB).
A főtanácsnok véleménye nem kötelező érvényű, de az általa megfogalmazottakat jelentősen befolyásoló erejűnek tekintik. Az állásfoglalás kiadása megelőzi az ítéletet, amiről az Európai Unió Bírósága hamarosan dönt.
Romániában évek óta követelik a kormányellenes megmozdulások résztvevői a bíróságok függetlenségének tiszteletben tartását. Az Európai Unió zászlaja gyakran jelenik meg a tüntetéseken a román nemzeti lobogó mellett.
Az állásfoglalás azért kelti fel a közvélemény figyelmét az EU-ban, mert az unió több keleti államában alakult ki vita a jogállamiság valódi mértékéről és a bírói függetlenségről.
Az EU továbbra is megfigyelés alatt tartja a joggyakorlatot Romániában, ugyanis az igazságügyi reformokat bírálók szerint a bírói függetlenség sérülése a korrupciós ügyek eltussolására ad lehetőséget a politikusoknak.
A magyar közvélemény is fokozott érdeklődéssel követi a fejleményeket, ugyanis a bíróságok működésének függetlensége idehaza is egyre gyakrabban vitatott téma.
Kapcsolódó cikkek:
Egy Facebook oldal “elrablásának” története
2021. január 21.

A bizarr történet jól mutatja, hogy a Facebook-csoportok, amelyek egykor központi szerepet játszottak a közösségi médiacég azon törekvésében, hogy a tartalommoderálás nehéz részét a felhasználókra terheljék, hogyan vált egyre inkább a cég problémáinak fő forrásává.
Súlyos ügyhátralék a brit büntetőügyekben
2021. január 21.
A brit rendészeti, börtönügyi, felfüggesztett szabadságvesztéssel és büntetőeljárásokkal foglalkozó főfelügyelője kedden közzétett jelentésben “súlyos aggodalmát” fejezte ki a koronavírus következtében jelentősen elhúzódó bírósági eljárások hosszú távú hatásaival kapcsolatban.
Kamatköltség levonása a vállalatfinanszírozás során
2021. január 21.

Az EUB egy svéd ügyben kimondta, hogy a letelepedés szabadsága az adócsalás és adóelkerülés megakadályozása érdekében csak akkor korlátozható, ha azt közérdeken alapuló nyomós indokok igazolják.
A digitális társadalom olvasatai – IX.
2021. január 21.

Alábbi cikksorozatában a szerző a digitális társadalom különböző aspektusait tárja elénk, igyekezve lényegre törően bemutatni szerkezetének fontosabb csomópontjait, és összegezni a tudásrendszerek, az internet, a mesterséges intelligencia, a hálózati társadalmak fontosabb, a jogalakulás szempontjából releváns mozgásait. Ezúttal az algoritmus-választék kérdését veszi górcső alá.
Továbbra sincs egyetértés a titkosrendőrök bűnözéséről
2021. január 20.

A skót parlament elutasította azt az angol javaslatot, amely lehetővé tenné a brit fedett rendőröknek, hogy álcájuk fenntartása érdekében bűncselekményt kövessenek el.