Ellentétesek az uniós joggal a román igazságügyi reformok


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A román igazságügyi reformok ellentétesek az EU-s joggal, és nem garantálják a bírói függetlenséget, állapítja meg jogi állásfoglalásában az Európai Unió Bírósága (EUB).

A főtanácsnok véleménye nem kötelező érvényű, de az általa megfogalmazottakat jelentősen befolyásoló erejűnek tekintik. Az állásfoglalás kiadása megelőzi az ítéletet, amiről az Európai Unió Bírósága hamarosan dönt.

Romániában évek óta követelik a kormányellenes megmozdulások résztvevői a bíróságok függetlenségének tiszteletben tartását. Az Európai Unió zászlaja gyakran jelenik meg a tüntetéseken a román nemzeti lobogó mellett.

európai unió jogrendszere

Az állásfoglalás azért kelti fel a közvélemény figyelmét az EU-ban, mert az unió több keleti államában alakult ki vita a jogállamiság valódi mértékéről és a bírói függetlenségről.

Az EU továbbra is megfigyelés alatt tartja a joggyakorlatot Romániában, ugyanis az igazságügyi reformokat bírálók szerint a bírói függetlenség sérülése a korrupciós ügyek eltussolására ad lehetőséget a politikusoknak.

A magyar közvélemény is fokozott érdeklődéssel követi a fejleményeket, ugyanis a bíróságok működésének függetlensége idehaza is egyre gyakrabban vitatott téma.

(hu.euronews.com)




Kapcsolódó cikkek

2024. július 9.

Olaszországban jogvita lett a strandolásból

Az olasz tengerpart elképzelhetetlenek strandfürdők nélkül. Az önkormányzatok évtizedekig átláthatatlanul adták ki az üzemeltetési jogokat, megsértve az uniós versenyjogot. A következőkben a szerző egy bizarr jogi és politikai vitát tár a Jogászvilág olvasói elé.

2024. június 24.

Mi köze a kékúszójú tonhalaknak a keresetek befogadhatóságához?

Cikkünkben az Európai Unió Működéséről Szóló Szerződés („EUMSz”) 263. cikkének (4) bekezdése alapján benyújtott közvetlen keresetek (megsemmisítési keresetek) egyes befogadhatósági feltételeit vizsgáljuk, elsődlegesen az Európai Unió Bírósága által kialakított esetjog alapján.