Gyarmati tulajdonjogi kérdések – Ereklyéi visszaszolgáltatását követeli egy maori törzs


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Egy új-zélandi maori törzs ereklyéi visszaszolgáltatását követeli a Sotheby’s aukciósháztól – írta a The Guardian című brit napilap online kiadásában csütörtökön.

A Sotheby’s több 18-19. századi maori relikviát bocsátott árverésre a napokban, amelyek között számos fontos kulturális emlék található. Ngarimu Blair, a Ngati Whatua Orakei törzs helyettes főnöke elmondta: a törzsnek a városiasodás, az elvándorlás és a kincsvadászok folyamatos fosztogatásai miatt alig néhány jelentős ereklyéje maradt.

A Sotheby’s licitre kínál többek között egy faragott zöldkő husángot, amelyet a Ngati Whatua törzs egykori főnöke adományozott egy brit altengernagynak 1886-ban, azzal a feltétellel, hogy a relikvia a férfi családjában marad. Blair jelezte, hogy miután a husáng már nem a család tulajdona, vissza kell szolgáltatni a Ngati Whatua törzsnek. A Sotheby’s korábban számos értékes – több esetben ismeretlen eredetű – maori leletet árverezett el.

Charlotte Davy, az Új-zélandi Nemzeti Múzeum részlegvezetője szerint elmozdulás érzékelhető abban, hogyan látják az emberek a gyarmati időszakban megszerzett ereklyék tulajdoni jogát. Jelenleg is több kampány zajlik azért, hogy a különféle kultúrkincsek visszakerüljenek eredeti származási helyükre.

A British Museum például a múlt héten közölte, hogy első alkalommal folytat tárgyalásokat Görögországgal a Parthenonból származó márványszobrok és domborművek hazaszállításáról. A szobrokat egy brit diplomata, Lord Elgin vitette Angliába.

2022 novemberében egy amerikai férfi úgy döntött, hogy visszaad egy antik ereklyegyűjteményt, miután rájött, hogy a korábbi tulajdonosok vélhetőleg kétes úton jutottak hozzá. Ausztráliába két ritka, a Sotheby’s által árverésre bocsátott őslakos műtárgy került vissza azután, hogy Victoria állam kormánya 500 ezer dollárral járult hozzá megvásárlásukhoz.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 9.

Olaszországban jogvita lett a strandolásból

Az olasz tengerpart elképzelhetetlenek strandfürdők nélkül. Az önkormányzatok évtizedekig átláthatatlanul adták ki az üzemeltetési jogokat, megsértve az uniós versenyjogot. A következőkben a szerző egy bizarr jogi és politikai vitát tár a Jogászvilág olvasói elé.

2024. június 24.

Mi köze a kékúszójú tonhalaknak a keresetek befogadhatóságához?

Cikkünkben az Európai Unió Működéséről Szóló Szerződés („EUMSz”) 263. cikkének (4) bekezdése alapján benyújtott közvetlen keresetek (megsemmisítési keresetek) egyes befogadhatósági feltételeit vizsgáljuk, elsődlegesen az Európai Unió Bírósága által kialakított esetjog alapján.