Börtön vagy felmentés? Bíróság előtt a menekülteket mentő civilek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Embercsempészettel, kémkedéssel és pénzmosással vádolják egyebek mellett azt a 24 önkéntes civil aktivistát, akik illegális menekülteket mentettek a Földközi-tengeren, és akiknek kedden kezdődött a tárgyalásuk Görögországban. Akár 25 év börtönbüntetést is kaphatnak, ha bűnösnek találják őket.

A vádlottak között van Sara Mardini is, akinek a nevét 2015-ben ismerte meg a világ. A fiatal szíriai úszó testvérével, Juszrával a háború elől elmenekült hazájából, Törökország és Görögország között azonban bedöglött a csónakjuk motorja, így úszva kényszerültek megtenni a tengeren át vezető utat Leszbosz szigetéig, megmentve a süllyedő csónakot és annak tizennyolc másik utasát. Egy évvel később Juszra a menekültek csapatának sportolójaként indult a riói nyári olimpián. Az úszó testvérpár történetéből film is készült a Mardini nővérek címmel (eredeti címén The Swimmers), amelyet tavaly mutattak be a Netflixen. Megmenekülésük után a lányok menedékjogot kaptak Németországban, de Sara ezután visszatért Görögországba, hogy önkéntesen részt vegyen a keresési és mentési műveletekben. A leszboszi tárgyaláson most nincs jelen, mert nem léphet be Görögországba, és többször is elutasították beutazási kérelmét.

A civil önkénteseket eredetileg 2018-ban vették több hónapra őrizetbe emberkereskedelem gyanújával, ezt később kémkedéssel, állami kommunikációhoz való illegális hozzáféréssel, pénzmosással és bűnsegédlettel toldották meg. A rendőrség állítása szerint információkat gyűjtöttek a Törökországból a görög szigetekre érkező menekültáradatról, és közvetlen segítséget nyújtottak szervezett emberkereskedő csoportoknak.

A per 2021-ben kezdődött volna, de akkor elhalasztották. A vádlottak között külföldiek és görög állampolgárok egyaránt vannak. Sean Binder német búvár és Nasszosz Karakitszosz önkéntes vízimentő már több mint három hónapja előzetes letartóztatásban van.

„Bízunk a felmentésünkben, mert tudjuk, hogy nem tettünk semmi rosszat. Mitől lenne rossz segíteni másokon? Ezt mindenkinek tudnia kell” – nyilatkozta a görög férfi.

Sarah Mardini 2018-as szabadulása után a BBC-nek elmondta, hogy letartóztatása sokkolta, mivel csoportja orvosi segítséggel, vízzel és takaróval akarta segíteni a menekülteket, amikor Görögországba érkeztek.

Sean Binder szerint a kémkedés és a titkosított kommunikáció használatának vádja a WhatsAppon keresztül történő üzenetváltásaikra és a tengeri rádióhallgatásra vonatkozik.

A vádlottak között van egy holland nyugdíjas, Pieter Wittenberg is, aki az Amnesty Internationalnek azt mondta, az ő bűne az, hogy a parton bámészkodott.

Több tucat civil szervezet bírálta a leszboszi pert, alaptalannak nevezve a vádakat, az Európai Parlament képviselőinek egy csoportja pedig levélben szólította fel az athéni kormányt, hogy ejtse az ügyet. Az egyik EP-jelentés „a szolidaritás kriminalizálásának legnagyobb európai esetének” nevezte a történteket.

A keddi meghallgatások után a tárgyalást péntekre halasztották. A 24 civil pere egy nappal azután kezdődött el, hogy egy görög fellebbviteli bíróság 8 évre enyhítette egy embercsempészet miatt életfogytiglanra ítélt szomáliai férfi büntetését, és jó magaviseletére és letöltött idejére tekintettel elrendelte szabadlábra helyezését.

Mohammad Hanad Abdit 2021-ben 142 év börtönnel sújtottak, amiért egy évvel korábban a török partokról indult bárkája hajótörést szenvedett Leszbosz szigetének közelében és ketten a tengerbe fulladtak, míg 33 migránst kimentettek. Abdi a per alatt azt vallotta, hogy ő csupán vezette a bárkát, miután azt a török embercsempész sorsára hagyta. A túlélők közül többen alátámasztották a szomáliai férfi beszámolóját a történtekről.

(hu.euronews.com)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 9.

Olaszországban jogvita lett a strandolásból

Az olasz tengerpart elképzelhetetlenek strandfürdők nélkül. Az önkormányzatok évtizedekig átláthatatlanul adták ki az üzemeltetési jogokat, megsértve az uniós versenyjogot. A következőkben a szerző egy bizarr jogi és politikai vitát tár a Jogászvilág olvasói elé.

2024. június 24.

Mi köze a kékúszójú tonhalaknak a keresetek befogadhatóságához?

Cikkünkben az Európai Unió Működéséről Szóló Szerződés („EUMSz”) 263. cikkének (4) bekezdése alapján benyújtott közvetlen keresetek (megsemmisítési keresetek) egyes befogadhatósági feltételeit vizsgáljuk, elsődlegesen az Európai Unió Bírósága által kialakított esetjog alapján.