Jogellenesen kezeli a Google a biometrikus adatokat?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Ken Paxton texasi főállamügyész csütörtökön beperelte a Google-t, amiért állítólag texasiak millióiról gyűjtött biometrikus adatokat a beleegyezésük nélkül.

Paxton hivatkozott a texasi Capture or Use of Biometric Identifier Act-re (a továbbiakban: CUBI), amely megtiltja a vállalatoknak, hogy kereskedelmi célból hang- vagy képadatokat gyűjtsenek a felhasználók előzetes tájékoztatása nélkül.
Azt állította, hogy a Google 2015 óta gyűjtött adatokat a texasiaktól, és „arcukat és hangjukat használta a Google kereskedelmi céljai érdekében”.
A főállamügyész a Google olyan funkcióit említi mint a Google Fotók „Arccsoportok” menüpontja, amely arcfelismerő szoftvert használ a hasonló arcok csoportosítására, hogy egy adott személy fényképeiből mappát hozzon létre.
Bár a funkció hasznos a felhasználók számára, Paxton azzal érvel, hogy a Google a texasiak adatait kezeli és tárolja a szolgáltatás további fejlesztése és a képek felhasználása céljából.
Paxton szerint „a Google számára nem számít, hogy a háromévesek, a járókelők és a nagymama soha nem járult hozzá ahhoz, hogy a Google rögzítse a biometrikus adataikat.”
Az államügyész keresetében a Face Groupingot, a Nest Hub Max „Face Match”-ét és a Nest-termékek „hangvezérlésű személyi asszisztensét” említi olyan programként, amellyel a Google biometrikus adatokat gyűjthet a texasiaktól.
Azzal érvel, hogy ezek a funkciók sértik a CUBI-t, mert az érintettek nem adják meg a hozzájárulásukat a szolgáltatások használata előtt, és nem adnak lehetőséget a leiratkozásra sem.
Paxton arra kérte a texasi szövetségi bíróságot, hogy végzéssel rendelje el, hogy a Google beleegyezés nélkül ne rögzítse, kezelje vagy ne használja a texasi emberek biometrikus adatait és  25 000 dolláros bírság kiszabását kérte minden egyes jogsértéséért.

Kapcsolódó cikkek

2024. július 9.

Olaszországban jogvita lett a strandolásból

Az olasz tengerpart elképzelhetetlenek strandfürdők nélkül. Az önkormányzatok évtizedekig átláthatatlanul adták ki az üzemeltetési jogokat, megsértve az uniós versenyjogot. A következőkben a szerző egy bizarr jogi és politikai vitát tár a Jogászvilág olvasói elé.

2024. június 24.

Mi köze a kékúszójú tonhalaknak a keresetek befogadhatóságához?

Cikkünkben az Európai Unió Működéséről Szóló Szerződés („EUMSz”) 263. cikkének (4) bekezdése alapján benyújtott közvetlen keresetek (megsemmisítési keresetek) egyes befogadhatósági feltételeit vizsgáljuk, elsődlegesen az Európai Unió Bírósága által kialakított esetjog alapján.