Jogvédő szervezeteket tiltottak be Oroszországban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az orosz igazságügyi minisztérium pénteken törölte az Amnesty International, a Human Rights Watch (HRW) és 13 másik nemzetközi szervezet regisztrációját, „az Orosz Föderáció jelenlegi jogszabályainak megsértésére” hivatkozva.

A minisztérium bejelentette, hogy töröli a nemzetközi szervezetek és a külföldi civil szervezetek képviseleteinek nyilvántartásából az olyan szervezetek moszkvai irodáit, mint a Carnegie Alapítvány a Nemzetközi Békéért, a Friedrich Naumann Alapítvány a Szabadságért és a Friedrich Ebert Alapítvány.

Az igazságügy minisztérium közleménye nem jelölte meg pontosan, hogy mely orosz törvényeket sértették meg az érintett szervezetek.

jogvédő szervezetek betiltása

A civil szervezetek regisztrációjának törlésére az ENSZ Közgyűlés Oroszország ENSZ Emberi Jogi Tanácsában való tagságának felfüggesztéséről való döntése után került sor.

A Human Rights Watch ügyvezető igazgatója, Kenneth Roth így fogadta a döntést: „A Human Rights Watch a szovjet korszak óta dolgozik Oroszországban, és továbbra is ezt fogjuk tenni. …[Ez az új vasfüggöny nem állítja meg a folyamatos erőfeszítéseinket, hogy megvédjük az összes orosz jogait és megvédjük a civileket Ukrajnában.”

Az Amnesty International főtitkára, Agnès Callamard hangsúlyozta a szervezet elkötelezettségét amellett, hogy az igazat mutassa be: „Egy olyan országban, ahol rengeteg aktivistát és másként gondolkodót börtönöztek be, öltek meg vagy száműztek, ahol a független médiát becsmérelték, blokkolták vagy öncenzúrára kényszerítették, és ahol a civil társadalmi szervezeteket törvényen kívül helyezték vagy felszámolták, valamit jól csinálunk, ha a Kreml megpróbál elhallgatni minket…. Megkettőzzük erőfeszítéseinket annak érdekében, hogy feltárjuk Oroszország kirívó emberi jogi jogsértéseit bel- és külföldön egyaránt. Oroszország már az Ukrajna elleni támadás előtt is célba vette a civil társadalmat. Az ország legfelsőbb bírósága a közelmúltban elutasította a Memorial International, a szovjet rezsim áldozatainak sorsát feltáró szervezet fellebbezését egy olyan ítélet ellen, amely Oroszország ellentmondásos „külföldi ügynökökről” szóló törvénye alapján megszüntette a szervezetet. Tavaly az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) beavatkozott az ügybe, és utasította Oroszországot, hogy ne hajtsa végre a kifogásolt határozatot, de a legfelsőbb bíróság később úgy ítélte meg, hogy az EJEB végzése érvénytelen.

Március 4-én Putyin elnök aláírta az Orosz Föderáció Büntető Törvénykönyvének módosításait is, amelyek célja a civil társadalom, az aktivisták, ügyvédek és újságírók elfojtása, valamint az Ukrajna elleni orosz invázióval kapcsolatos kritikák visszaszorítása. A törvényt az ENSZ szakértői „teljes információs sötétségnek” minősítették.

A szövetségi törvény büntetőjogi felelősséget vezetett be a szándékosan félrevezető információk nyilvános terjesztéséért és az Orosz Föderáció fegyveres erőinek hiteltelenítéséért.

(jurist.org)




Kapcsolódó cikkek

2024. július 9.

Olaszországban jogvita lett a strandolásból

Az olasz tengerpart elképzelhetetlenek strandfürdők nélkül. Az önkormányzatok évtizedekig átláthatatlanul adták ki az üzemeltetési jogokat, megsértve az uniós versenyjogot. A következőkben a szerző egy bizarr jogi és politikai vitát tár a Jogászvilág olvasói elé.

2024. június 24.

Mi köze a kékúszójú tonhalaknak a keresetek befogadhatóságához?

Cikkünkben az Európai Unió Működéséről Szóló Szerződés („EUMSz”) 263. cikkének (4) bekezdése alapján benyújtott közvetlen keresetek (megsemmisítési keresetek) egyes befogadhatósági feltételeit vizsgáljuk, elsődlegesen az Európai Unió Bírósága által kialakított esetjog alapján.