Kémet találtak a német kormányapparátusban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Németországban kémkedés miatt vádat emeltek egy egyiptomi születésű, a Merkel-kabinet sajtószolgálatában dolgozó férfi ellen, akiről már a nyáron kiderült, hogy a kairói hírszerzést segíti.

A gyanú szerint Amin K. – helyzetével visszaélve – évek óta továbbított információkat az egyiptomi hírszerzés (GIS) számára.

A gyanúsított 1999 óta dolgozott a kancellári hivatal sajtószolgálatában, a legutóbb a látogatói szolgálat beosztottjaként felelt a kancellária kommunikációs feladataiért.

A német szövetségi ügyészség szerint 2010 júliusától kémkedett szülőhazája javára, és éppen egy évtizeddel később leplezték le.

A gyanúsított azzal kapcsolatos megfigyeléseit továbbította, hogy a média hogyan kezeli az Egyiptom bel- és külpolitikáját, illetve az országgal kapcsolatos általános híreket” – áll az ügyészség közleményében.

A nyomozás július elején kezdődött.

Ennek során az is kiderült, hogy a gyanúsított 2014-ben és 2015-ben sikertelenül próbált beszervezni forrásokat az egyiptomi hírszerzés számára.

Az információkért cserébe a gyanúsított előnyjogokat kapott az egyiptomi hatóságoktól. A többi között lehetővé tették, hogy édesanyja érvényesítse egyiptomi nyugdíjjogosultságát.

A gyanúsított néha hivatalos eseményekre is meghívást kapott, egyebek között Egyiptom berlini nagykövetének búcsúztatására 2019-ben.

A vádemeléssel egyidejűleg a német kémelhárítás azt is közölte, hogy az egyiptomi külföldi (GIS) és a belföldi hírszerzés (NSS) egyaránt aktív Németországban.

Elsődleges feladataik egyike, hogy információkat gyűjtsenek esz-Sziszi elnök Németországban élő ellenlábasairól, kivált az Egyiptomban 2013-ban betiltott Muzulmán Testvériség tagjairól.

Egyiptomban egyébként egy tavalyi népszavazáson a részvevők túlnyomó többsége, csaknem 90%-a támogatta az alkotmánymódosítási javaslatot. A megváltozott alaptörvény alapján asz-Szíszi elnök még 11 évig, 2030-ig hivatalban maradhat. A részvétel 44%-os volt.




Kapcsolódó cikkek

2024. július 9.

Olaszországban jogvita lett a strandolásból

Az olasz tengerpart elképzelhetetlenek strandfürdők nélkül. Az önkormányzatok évtizedekig átláthatatlanul adták ki az üzemeltetési jogokat, megsértve az uniós versenyjogot. A következőkben a szerző egy bizarr jogi és politikai vitát tár a Jogászvilág olvasói elé.

2024. június 24.

Mi köze a kékúszójú tonhalaknak a keresetek befogadhatóságához?

Cikkünkben az Európai Unió Működéséről Szóló Szerződés („EUMSz”) 263. cikkének (4) bekezdése alapján benyújtott közvetlen keresetek (megsemmisítési keresetek) egyes befogadhatósági feltételeit vizsgáljuk, elsődlegesen az Európai Unió Bírósága által kialakított esetjog alapján.