„Még egy olyan világban is, amelyre egyre inkább a ChatGPT és más mesterséges intelligencián alapuló megoldások is hatnak, a jogi szakma továbbra is emberi kapcsolataiból meríti erejét” – mondta Martin O’Malley, a Wolters Kluwer Legal & Regulatory üzletág vezérigazgatója. „Azonban a 2023-as A jövő jogásza kutatás is mutatja, hogy a jogászok elfogadják a technológia kulcsfontosságú szerepét a szervezetek és az egész társadalom számára. Legyen szó a közös munka hatékonyabbá tételéről, a kapcsolatok erősítéséről vagy a munkafolyamatok fejlesztéséről, a technológia kulcsfontosságú a teljes szektor jövőjének alakításában.”
A kutatás főbb megállapításai:
- A jogászok 73%-a úgy gondolja, hogy a generatív AI-t jövőre saját jogi munkájában használni fogja
- Az ügyvédi irodák 69%-a és a vállalati jogi osztályok 61%-a állítja, hogy nincsenek felkészülve arra, hogy ESG területen az elvárásokat teljeskörűen teljesítsék
- A jogi szakemberek 87%-a állítja, hogy a technológia hatékonyabbá tette munkájukat
- A szervezetek 43%-nál nincs hivatalos DEIB szabályzat
Magabiztosan közelítünk a generatív mesterséges intelligenciához
Az ügyvédek csak most kezdték elfogadni a generatív mesterséges intelligenciát (GenAI). A kutatás során megkérdezett jogászok 73%-a az elkövetkező évben tervezi a GenAI bevezetését jogi munkájába. Sok válaszadó úgy tűnik, magabiztosan várja ezt az új technológiai innovációt – 68% kijelentette, hogy felkészült a GenAI használatára, míg 73% azt mondta, hogy érti, hogyan alkalmazható a munkájában. Ennek ellenére nincs konszenzus a jogászok között arról, hogy GenAI-ra lehetőségként vagy veszélyként tekintsenek-e. A megkérdezett jogi szakemberek közel fele (43%) a GenAI-t lehetőségként látja, míg minden negyedik szakember (25%) veszélyként, 26%-uk pedig egyszerre lehetőségként és veszélyként is értékeli.
A jogi szektor még nincs teljesen felkészülve arra, hogy eleget tegyen az ESG igényeknek és követelményeknek
Bár az ügyvédi irodák többsége (68%) az elmúlt három évben létrehozott dedikált ESG tevékenységet, mind az irodák, mind a vállalati jogi osztályok előtt még sok munka áll, hogy meg is feleljenek az utóbbi két évben folyamatosan növekvő ESG szakértői és tanácsadási igényeknek. A felmérés szerint az irodák 69%-a, illetve a vállalati jogi osztályok 61%-a nincs még teljesen felkészülve az ESG területén megjelenő elvárások teljesítésére. Az ESG továbbra is fontos stratégiai növekedési terület marad, a megkérdezett ügyvédek fele (50%) arra számít, hogy növekedni fog a kereslet az ESG jogi szolgáltatások iránt, 45% pedig arra számít, hogy ez ugyanolyan szinten marad majd (2022-ben ez 36% volt).
A jogászokon egyre erősebb a nyomás, hogy nagyobb mértékben használják a technológiai eszközöket
A technológia a jogi szakma részévé vált, szinte az összes ügyvéd (87%) szerint a technológia javította mindennapi munkája hatékonyságát. Azonban kevesebb, mint a felük (46%) gondolja úgy, hogy teljes mértékben kihasználják a technológiában rejlő lehetőségeket, 50% átmeneti fázisban van, illetve 4% úgy érzi, hogy nem használják ki a technológiát olyan mértékben, ahogyan kellene. Ugyanakkor az ügyvédeken továbbra is erős a nyomás, hogy bővítsék technológiai beruházásaikat és a technológiai megoldások használatát ügyfeleik igényeinek kielégítése érdekében. Az ügyvédi irodák közel felének (46%) az a meglátása, hogy a technológia használata a hatékonyság javítása érdekében a legfontosabb, ezzel megfelelve ügyfeleik igényeinek, valamint a közös munka és munkafolyamatok javításának érdekében. Az irodák (85%) és a jogi osztályok (84%) jogászai azt várják, hogy nagyobb mértékben használják majd a hatékonyságot javító technológiai megoldást.
A jövő jogászának megtalálása és megtartása
A megfelelő emberek megtalálása a megfelelő pozícióba nagy kihívás jelenleg, ez valószínúleg komoly akadályt jelent majd a nagy munkaterhek kezelésében és a hatékonysági elvárások teljesítésében. Az ügyvédi irodák és vállalati jogi osztályok jogászainak túlnyomó többsége (81%) úgy látja, hogy a tehetségek toborzása és megtartása kulcsfontosságú feladatuk lesz a jövőben. Mégis a legtöbben (80%) azt mondják, hogy fel vannak készülve a toborzási feladatok kezelésére. A tehetségek részéről érkező igények között a legerősebb – az ügyvédek 89%-a szerint -, hogy olyan technológiával rendelkezzen az iroda, mely támogatja a távmunkát. A technológia mellett maga a munka természete is változni látszik, mivel a legtöbb jogász (78%) mind az irodákból, mind a jogi osztályokról arra számít, hogy növekedni fog a specializáció iránti és csökkenni a generalista munka iránti igény. A tét magas: az ügyvédi irodák válaszadói azt mondták, hogy a szakosodás lesz egyike azoknak a tényezőknek, melyek alapján az ügyfelek értékelik majd külső jogi tanácsadóikat a következő három évben. Szerencsére a vállalatok és ügyvédi irodák többsége (75%) azt állítja, hogy fel vannak készülve arra, hogy nagyobb specializációt kínáljanak ügyfeleiknek.
A DEIB szabályzatok kialakítása még folyamatban van
A diverzitás, egyenlőség, befogadás és összetartozás (DEIB) alacsony helyen szerepel a munkahelyi elégedettségi listákon. Mindazonáltal a felmérés azt mutatja, hogy a legtöbb jogi szakember (88%) elégedett munkaadójának erőfeszítéseivel a sokszínű munkaerő és kultúra kialakítása érdekében. Emellett sok jogász (82%) dolgozik olyan szervezetnél, amely azt állítja, hogy sikeresen teremtett sokszínű és befogadó környezetet. Azonban ez nem tükrözi a DEIB előmozdításához vezető formalizáltabb megközelítést. A megkérdezett ügyvédi irodáknak és vállalati jogi osztályoknak csak 55%-a rendelkezik jelenleg hivatalos DEIB szabályzattal. A további 22% tervezi, hogy DEIB szabályzatot vezet be a következő 12 hónapban, 15% pedig a következő néhány évre tervezi ezt.
Nemzetközi kitekintés
A generatív mesterséges intelligencia és a ChatGPT nemzetközi jelenségek, de a felmérés szerint a meglátások továbbra is országonként eltérnek. Úgy tűnik, hogy Hollandiában több jogász (65%) van meggyőződve a GenAI előnyeiről, mint az Egyesült Államokban (46%), Belgiumban (38%) és Franciaországban (20%). Ráadásul a holland szakemberek látják a GenAI-t lehetőségként leginkább(65%) és úgy tűnik, hogy a legtöbben értik azt is, hogyan alkalmazható ez a technológia a munkájukban (89%) – ez utóbbit az Egyesült Államokbeli jogi szakemberek 80%-a állítja magáról. Mindkét országban nőtt az elmúlt évben az ESG iránymutatások iránti igény, és a szervezetel többségének van DEIB szabályzata. Belgiumban, Franciaországban és Magyarországon a szervezetek kevesebb, mint 40%-nak van DEIB szabályzata.
A Wolters Kluwer A jövő jogásza 2023. évi felméréséről készült teljes jelentés letölthető, amely további megállapításokat tartalmaz az ügyvédi irodákról, a vállalati jogi osztályokról, technológiáról, tehetségekről és trendekről, és külön részben foglalkozik az ESG hatásaival és a jogi ágazat vezető gondolkodóinak meglátásaival.