Csípős nyelvű vitabajnokság – Lezajlott a 8. Dr. Nagy László Magánjogi Érvelési Verseny
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Németh Donát, az ELTE negyedéves joghallgatója nyerte a nyolcadik alkalommal megrendezett Dr. Nagy László Magánjogi Érvelési Versenyt. A mostani győztes a tavalyi „küzdelemben” elért negyedik helyével még lecsúszott a dobogóról ezen a rangos megmérettetésen, mely e nehéz jogászi műfaj kiváló művelőjének, a 2013-ban fiatalon elhunyt ügyvédnek állít emléket.
Múlt csütörtök este a bronzmérkőzéssel és a döntővel ért véget az idei, immár nyolcadik alkalommal megrendezett Dr. Nagy László Magánjogi Érvelési Verseny; a 2023-as szóbeli megmérettetésre április 19-én és 20-án került sor. (A verseny másnapján megjelent rövid tudósításunkat itt olvashatják.) Ez már a második tavaszi rendezvény, hiszen az időpontváltás tavaly megtörtént, és a szervezők mostani elképzelései szerint ez a következő években sem változik. Az először 2014-ben meghirdetett esemény egészen 2019-ig novemberben zajlott, ám mint ahogy sok mást, úgy e verseny életét is bizonyos tekintetben újraformálta a rá következő évben Magyarországot is elérő koronavírus-járvány. A megmérettetés így 2022-ben indulhatott újra, ami a szervezőket is némi változtatásra késztette. Jóllehet a legszembetűnőbb talán az időpont-módosítás volt, ám fontosabb, ami megmaradt: a verseny „emberközpontúsága”. Azaz, a pandémia miatti kétéves kényszerszünet ellenére „élő műfajként” megőrizte szellemiségét, és nem került át az online térbe. Ahogy arra dr. Siegler Konrád, a versenyt kiíró Dr. Nagy László Alapítvány kurátora a múlt heti szóbeli döntő felvezetőjében emlékeztetett, formabontó, különleges megmérettetésről van szó, a szóbeli jogi érvelést ugyanis külön nem tanítják egyetlen hazai jogi karon sem. Dr. Nagy Lászlónak kiváló jogérzéke, jogi tudása, széles körű tájékozottsága, taktikai ütemérzéke és humora volt, emellett különleges képessége a szóbeli érvelésre, ami nemcsak a jogi pályán, de az élet számos egyéb területén is fontos erény. „Jöhet bármilyen digitális forradalom, mesterséges intelligencia, ChatGPT-k sora, a legkeményebb vitás szituációk csak személyesen lesznek megoldhatók” – hangsúlyozta dr. Siegler Konrád.
A döntősök „csatája” – előtérben Melis Zsuzsanna és Németh Donát, háttérben a háromtagú zsűri, Kovács Zoltán, az MNB Monetáris Tanácsának tagja, dr. Kara Pál, a MOL-csoport elnök-vezérigazgatói főtanácsadója, valamint dr. Kodela Viktor, a Bird & Bird budapesti irodájának szenior ügyvédje (A szerző felvételei)
Bár a rendezvény továbbra is népszerű a joghallgatók körében, a pandémiát követő időszak rámutatott arra, hogy erősödik a konkurencia: egyre több hasonló „bajnokságot” szerveznek a különböző ügyvédi irodák és az egyetemek is, miközben a megmérettetéshez kedvet érző hallgatók köre nem igazán bővül. A verseny ennek ellenére tartja országos rangját, amihez hozzájárult az is, hogy számos fórumon hirdették meg a rendezvényt, így a Dr. Nagy László Alapítvány honlapja mellett a Facebookon, az Instagramon, a LinkedIn-en, továbbá a verseny támogatóinak, így a Wolters Kluwer Hungary Kft., a Pro/Lawyer Consulting, valamint az Arsboni csatornáin. Ezen kívül személyes egyetemi kapcsolatokon, illetve egyetemi szervezeteken keresztül is próbáltak minél több hallgatóhoz eljutni a kiírók.
Az idei versenyre április 12-éig lehetett jelentkezni egy beugró feladat írásbeli megoldásával. Az ennek alapján bejutott nyolc versenyző – így Ádám Benedek Attila (Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar), Ambrózi Miklós (Pécsi Tudományegyetem Állam-és Jogtudományi Kar), Benkő Martin (Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar), Erdélyi Dóra (Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar), Melis Zsuzsanna (Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar), Németh Donát (Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar), Tóth Adél (Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar), Zilahi Dominik (Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar) – a szóbeli versenyszakasz két napján mérhette össze tudását. A korábbi évekhez hasonlóan a megmérettetés második napján, csütörtök este – a felkészülési idő után – kezdődött a bronzmeccs Ádám Benedek Attila és Benkő Martin, majd a két finalista, Melis Zsuzsanna és Németh Donát között, végül az eredményhirdetés és a díjátadó zárta az eseményt. A sorrend végül az alábbiak szerint alakult: a győztes az az idén negyedéves Németh Donát lett, aki a tavalyi negyedik helyével még lecsúszott a képzeletbeli dobogóról, de részvételével már felkészült a célszalag idei átvágására. A dobogó második fokára ellenfele, Melis Zsuzsanna állhatott fel, a bronzérmet Ádám Benedek Attila vihette haza, Benkő Martin pedig negyedik helyezést ért el. Mellettük további egy versenyző, a tavaly már ugyancsak indult Ambrózi Miklós, a Pécsi Tudományegyetem negyedéves hallgatója részesült különdíjban kitűnő teljesítményéért.
Mivel dr. Nagy László életében a sport is fontos szerepet töltött be, a kétnapos verseny egy sportrendezvényhez hasonlóan több körös, egyenes kieséses rendszerben zajlott. A beugró feladatok értékelése után nyolc versenyző jutott be a verseny szóbeli szakaszába, ők sorsolással rendeződtek párokba, és ugyancsak sorsolással dőlt el az is, hogy kinek melyik (pro és kontra) pozícióból kell érvelnie. A versenybizottságnak – ahogy a korábbi években – ezúttal is felkészült joghallgatók közül kellett kiválasztania azokat, akik végül részt vehettek a verseny szóbeli fordulóin. A bejutott nyolc egyetemista az első napon, április 19-én mérhette össze tudását, majd közülük került ki a másnapi fordulóba jutott négy versenyző. Az április 20-ai záróeseményen a bronzmeccsen csatázók és a finalisták számára is 5-5, majd 3-3, illetve további 1-1 perc állt rendelkezésükre jogi érveik és álláspontjuk kifejtésére. A feladat ezúttal is egy-egy elképzelt, ám a valóságtól sem idegen magánjogi szituáció volt. A megjelenített élethelyzetek többféle jogi álláspontot és értelmezési lehetőséget tettek lehetővé, a versenyzőknek ezeket kellett megvédeniük, illetve ütköztetniük. Az egymással szemben „megküzdő”, képzeletbeli jogi képviselőknek nemcsak szakmai tudásukat, de a rendezvény nevéhez, szellemiségéhez illően az érvelési képességüket is meg kellett csillogtatniuk. A versenybizottság által felkért zsűriben ezúttal is elismert szakemberek kaptak meghívást, így Kovács Zoltán üzletember, befektetési bankár, a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsának tagja, dr. Kara Pál, a MOL-csoport korábbi jogi igazgatója, jelenleg a társaság elnök-vezérigazgatói főtanácsadója, valamint dr. Kodela Viktor, a Bird & Bird budapesti irodája vitarendezési csoportjának szenior ügyvédje.
A bronzmeccs versenyzői (balról jobbra): Benkő Martin és Ádám Benedek Attila
A verseny sajátos, egyedülálló voltára a Dr. Nagy László Alapítvány kiírása is utal, hiszen a rendezvény lehetőséget biztosít a résztvevőknek arra, hogy a jogászi hivatás egyik legnagyobb kihívását jelentő területén, a jól felépített, tiszta, világos, bátor, szellemes és jogilag is helyes szakmai érvelésben megmutassák magukat, összemérve tehetségüket egy jelentős presztízst biztosító, ámde mégis játékos vetélkedésben. Emellett emléket állít a 2013-ban fiatalon elhunyt zseniális ügyvédnek, dr. Nagy Lászlónak, aki kiemelkedő képességeivel otthonosan mozgott peres ügyvédként és tranzakciós jogászként egyaránt. Másrészt az alapítvány támogatni szeretné a tehetséges joghallgatókat azzal, hogy színvonalas platformot biztosít képességeik bemutatására a magas szintű jogászi érvelésben, amit a verseny évente történő megrendezésével és vonzó díjazással szeretne elérni. (Az alapítványt dr. Nagy László két közeli barátja, Köbli Gyula és dr. Árendás Gergely, valamint legrégebbi kollégája, mentora, dr. Siegler Konrád – a Siegler Bird & Bird Ügyvédi Iroda egyik vezetője – hozták létre, elnöke pedig felesége, dr. Gál Enikő.)
A verseny rangját mutatja, hogy annak védnöke ezúttal is dr. Sonnevend Pál, az ELTE Állam- és Jogtudományi Karának dékánja, valamint dr. Tóth M. Gábor, a Budapesti Ügyvédi Kamara (BÜK) elnöke, míg a versenybizottság elnöke dr. Siegler Konrád ügyvéd, az alapítvány kurátora volt. Érdekesség, hogy a versenybizottság két titkára idén is dr. Kovács Vivien és dr. Szopkó Rebeka volt, mindketten a verseny korábbi résztvevői, közülük utóbbi egyben a 2019-es bajnokság győztese. Az április 20-ai esemény népes hallgatóságában egyébként a jogászvilág több ismert, rangos képviselője is jelen volt, így feltűnt dr. Vékás Lajos akadémikus, az új polgári törvénykönyv egyik „atyja” is.
Dr. Tóth M. Gábor – dr. Nagy László egykori évfolyamtársa – a döntőt megelőző visszaemlékezésében „szomorú ambivalenciának” nevezte, hogy ha a barátja élne, ez a kitűnő verseny nem létezne, ám emlékével és jelentős szakmai hagyatékával gondoskodott arról, hogy a verseny formájában is a jövőt, az ifjú jogászokat szolgálja. Számos képessége közül talán épp a szóbeliség, ami egyre kevesebbet van jelen a mindennapokban. (…) Lacit a mennyiség helyett a minőség értékelése jellemezte; ezt a szellemiséget kívánom a fiatal kollégajelölteknek is, akiknek mindehhez a verseny fontos szolgálatot tesz”.
A díjátadó pillanata. A képen balról jobbra: dr. Siegler Konrád, dr. Gál Enikő és a díjazott versenyzők, Melis Zsuzsanna, Ádám Benedek Attila, Németh Donát, Benkő Martin és Ambrózi Miklós
Az eseményt ezúttal is az ünnepélyes díjátadó zárta. Beszédében az ugyancsak egykori évfolyamtárs, dr. Somssich Réka, az ELTE ÁJK dékánhelyettese szintén dr. Nagy László kiváló emberi és szakmai tulajdonságait idézte fel. Annak az embernek az emlékét, akit „az intellektuális játék kihívása inspirált”. Hozzátette, sokadik alkalommal vesz részt az eseményen, amely „megtalálta helyét a magyarországi versenyek között. (…) Ám bárcsak ne kellene itt beszédet mondanom, helyette jobb lenne, ha a hallgatók Lacitól vehetnének gyakorlati órákat, és belefolyhatna az egyetemi oktatásba”. A dékánhelyettes, visszaemlékezve arra az 1996-os maastrichti nemzetközi jogi versenyre, melyen dr. Nagy Lászlóval egy csapatban bejutottak az elődöntőbe, úgy fogalmazott: méltó módon őrzi az emlékét a róla elnevezett érvelési verseny. „Valószínűleg jókat nevetett volna és élvezte volna ezt a mai eseményt is”.
*
A megmérettetésnek ezúttal is a verseny szakmai támogatója, a Siegler Bird & Bird Ügyvédi Iroda II. kerületi székhelye adott otthont. Másik szakmai támogatóként a Wolters Kluwer Hungary Kft. immár hetedik, míg a Pro/Lawyer Consulting harmadik alkalommal, az Arsboni pedig másodszor csatlakozott az eseményhez. Mivel a névadó szerette a csípős ízeket, a verseny szellemisége pedig a „csípős nyelvezetre” is utal, az alapítvány kuratóriuma által felajánlott Dr. Nagy László Díj Flohr János erős paprikát ábrázoló alkotása. A kisplasztikát a verseny győztese, Németh Donát vehette át; számára emellett a Bird & Bird szakmai gyakorlati lehetőséget is biztosít, melyből egy hetet a Bird & Bird hágai irodájában tölthet el. Utazásának és szállásának költségeit az iroda állja. A három, dobogós versenyző továbbá az alapítvány által kifizetendő pénzjutalomban részesül, melynek összege az első helyezett esetében 200, a másodikéban 150, a harmadikéban pedig 100 ezer forint.
A Wolters Kluwer Hungary és a Pro/Lawyer Consulting, valamint az Arsboni különdíjakat ajánlott fel egy-egy általuk kiválasztott versenyző részére, melyeket szintén a díjátadó ünnepségen adtak át. A Wolters Kluwer nevében dr. Takács Tibor méltatta a résztvevők teljesítményét, és átadta az ősszel Visegrádon megrendezendő XX. Magyar Munkajogi Konferencián való részvétel lehetőségét a Szegedről érkező Benkő Martinnak, továbbá egy digitális könyvutalványt a különdíjas pécsi Ambrózi Miklósnak. Emellett a verseny szóbeli fordulójába jutott nyolc versenyző a Wolters Kluwer jóvoltából 2023. április 17-étől, azaz már a verseny idejére is, egészen a 2022/2023-as tanév végéig ingyenes hozzáférést kap az idén immár 30 éves Jogtár online platformján található széles körű jogi adatbázishoz, szakértői megoldásokhoz (magyar és európai uniós joganyagok, döntvények, kommentárok és nagykommentárok, jogi szakkönyvek). Az ügyvédi marketinggel foglalkozó Pro/Lawyer Consulting képviseletében dr. Bende Máté ügyvezető egy kommunikációs tréningre szóló meghívót adott át Németh Donátnak, míg az Arsboni társalapítója, dr. Molnár Benedek a szóbeli fordulókba jutott versenyzők számára ajánlott fel ingyenes karrierépítési lehetőséget.
A cikk a Wolters Kluwer Hungary Kft., a Pro/Lawyer Consulting és az Arsboni termékeire/szolgáltatásaira vonatkozó reklámot tartalmaz. A Jogászvilág kiadója a Wolters Kluwer Hungary Kft.