A hét kérdése: azonnali hatályú felmondás
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Azonnali hatályú felmondással fel lehet-e mondani a munkaviszonyt az Mt. 65. § (3) bekezdésében található felmondási tilalmak fennállása (pl.: várandósság) esetében? Azonnali hatályú felmondás esetén az Mt 68. § (2) bekezdésében foglalt felmondási korlátozások alkalmazhatók-e (pl.: keresőképtelen munkavállalónak fel tudok-e azonnali hatállyal mondani vagy az ő munkaviszonya csak a keresőképtelensége megszűnését követően fog megszűnni azonnali hatályú felmondás esetén)?
A Munka Törvénykönyve 65. § (3) bekezdése szerint a munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt
a) a várandósság,
b) a szülési szabadság,
c) a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §, 130. §),
d) a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés, valamint
e) a nő jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésének, de legfeljebb ennek megkezdésétől számított hat hónaptartama alatt.
A fenti időtartamok alatt a munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt, azonnali hatályú felmondással azonban a jogviszony megszüntethető.
Azonnali hatályú felmondás esetén a jogviszony azonnal megszűnik, nem kell megvárni a keresőképtelenség (vagy a többi 2. bekezdésben nevesített időtartam) végét.
A 68. §. 2) bekezdése az alábbi rendelkezést tartalmazza:
A munkáltató felmondása esetén a felmondási idő legkorábban az alábbiakban meghatározott tartam lejártát követő napon kezdődik:
a) a betegség miatti keresőképtelenség, legfeljebb azonban a betegszabadság lejártát követő egy év,
b) a beteg gyermekápolása címén fennálló keresőképtelenség,
c) a hozzátartozó otthoni gondozása céljából kapott fizetés nélküli szabadság.
A rendelkezés csak a felmondásra vonatkozik, az azonnali hatályú felmondásra nem.
Válaszadó: dr. Bodnár Lilla