A hét kérdése: lehet két teljes állásunk a közszférában?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Fennállhat-e párhuzamosan két, 40 órás jogviszonya valakinek a közszférában? Lehet-e valaki főiskolán vagy egyetemen teljes munkaidőben, közalkalmazotti jogviszonyban oktató, miközben például szintén teljes munkaidős vezetői megbízása is van egy másik intézménynél? Ha ez nem ütközik jogszabályba, melyik lesz az ún. „főállása”? Például melyik intézményben kaphat jubileumi jutalmat?


A kérdésben említett, esetlegesen párhuzamosan fennálló közalkalmazotti jogviszonyokkal kapcsolatos kérdések tekintetében a főszabályok a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvényben (a továbbiakban Kjt.) találhatóak meg.

A Kjt. 44. §-ának (1) bekezdése kimondja, hogy a közalkalmazott a munkaidejét nem érintő további munkavégzésre irányuló jogviszony létesítését – a tudományos, oktatói, művészeti, lektori, szerkesztői, valamint jogi oltalom alá eső szellemi tevékenység, továbbá a közérdekű önkéntes tevékenység kivételével – köteles a munkáltatónak előzetesen írásban bejelenteni, amely összeférhetetlenség esetén a további jogviszony létesítését írásban megtiltja. Tehát, amennyiben a közalkalmazott munkaidejét nem érintő további jogviszonyról lenne szó, abban az esetben a közalkalmazottnak előzetese írásbeli bejelentési kötelezettsége van a korábban fennálló közalkalmazotti jogviszonyában a munkáltató felé, és a munkáltató összeférhetetlenség fennállta esetén tilthatja meg a további jogviszony létesítését.

Munkajogi kiskönyvtár 5.: A munkaviszony megszűnése és megszüntetése

A szerző a bírósági esetjog során tipikusan felmerülő jogalkalmazási kérdésekkel foglalkozik közérthetően.

A kiadvány az új Ptk. hatálybalépésével módosult jogszabályi rendelkezésekre is felhívja a figyelmet, mellékleteként iratminták is segítik a jogalkalmazást.

Bővebb információk és megrendelés

Abban az esetben azonban, amennyiben a közalkalmazott munkaideje a közalkalmazotti jogviszonyban és a munkavégzésre irányuló további jogviszonyban – részben vagy egészben – azonos időtartamra esik, a munkavégzésre irányuló további jogviszony csak a munkáltató előzetes írásbeli hozzájárulásával létesíthető a Kjt. 43. § (1) bekezdése alapján. Tehát a korábban fennálló közalkalmazotti jogviszony munkáltatójának hozzájárulását kell kérni az újabb jogviszony létesítéséhez.

Amennyiben a munkáltató megadja a hozzájárulását, csak abban az esetben lehet az újabb jogviszonyt létrehozni. A „főállás” fogalmát a munkajogi szabályozás már nem használja, ehelyett teljes és részmunkaidős foglalkoztatásról beszél, a kérdésben leírt esetben két teljes munkaidős közalkalmazotti jogviszony létesülhet. Ebben az esetben a közalkalmazott dönthet abban, hogy melyik jogviszonyt minősíti a régi terminológia szerinti „főállásnak”, azaz a társadalombiztosítási járulékfizetés melyik jogviszony alapján történik.

A jubileumi jutalom tekintetében a Kjt. 87/A. § (5) bekezdése ad segítséget, amely kimondja, hogy, ha a közalkalmazotti jogviszony megállapításakor azonos időtartamra több jogviszony vehető figyelembe, közülük erre az időre csak egy jogviszony számítható be. Ebből következően tehát a törvény kizárja a jubileumi jutalom kétszeres kifizetésének a lehetőségét, arra azonban nem ad a törvény választ, hogy a két munkáltató közül melyiknek kötelezettsége kifizetni a jutalmat, tehát minden egyedi esetben külön kell erről döntést hozni. A kommentárban olvashatóak szerint ezen mérlegelés során tekintetbe vehető, hogy melyik jogviszony keletkezett  korábban, melyik munkáltató részesedik nagyobb súllyal a közalkalmazott munkájából.

A kérdést Dr. Rácz Réka szakértőnk válaszolta meg. További kérdéseket és válaszokat itt talál.

Munkajogi kiskönyvtár 4. rész: A munka- és pihenőidő szabályai

A munkaidő és pihenőidő szabályozási köréhez tartozó alapvető előírások ismertetésére szorítkozunk úgy, hogy példával, beosztásmintával illusztráljuk a szabály alkalmazását. A munkaidő és a pihenőidő rendelkezéseinek gyakorlati alkalmazása a munkaügyi hatóság kiemelt ellenőrzési területe, ezért helyenként külön kiemeltük szempontjait.

Bővebb információk és megrendelés


Kapcsolódó cikkek

2024. június 18.

A kulcs te vagy – Szervezetten a kibercsalások ellen

A magyarországi Kiberpajzs Program bemutatása is szerepelt az idei, immár a VII. Alternatív Vitarendezési Konferencián, melynek részleteit dr. Fülöp Katalin, a Magyar Nemzeti Bank vezető compliance szakértője ismertette.

2024. június 17.

Kampányt indít az EU Szellemi Tulajdoni Hivatala a sportvilág IP jogsértései ellen

Európai lakosok milliói néznek illegálisan sporteseményeket és vásárolnak hamisított sporteszközöket, ami 850 millió eurós veszteséget okoz a gyártóknak – hívja fel a figyelmet az EU Szellemi Tulajdoni Hivatala (EUIPO) „Play Fair” (Játsszunk sportszerűen) kampányában a sportesemények kapcsán felmerülő IP (szellemi tulajdon) jogsértésekre. A kampány emellett ösztönzi a sportrajongókat a legális sportcsatornák követésére és az eredeti sporttermékek vásárlására is – olvasható a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatal honlapján.

2024. június 17.

111 jogorvoslati eljárást kezdeményezett tavaly a Közbeszerzési Hatóság

Összesen 2869 milliárd forint összértékben folytattak le eredményes közbeszerzéseket a magyarországi ajánlatkérők 2023-ban. A verseny fokozódott, hiszen tavaly eljárásonként átlagosan már 7,6 ajánlat érkezett a gazdasági szereplőktől. A közbeszerzések értékéből a kis- és középvállalkozások részesedése 8%-kal nőtt a megelőző évhez képest, így minden közbeszerzésben elköltött 100 forintból 58 forint került a kkv-szektorba – közölte honlapján a Közbeszerzési Hatóság.