A vállalati beruházások új korszaka: készen állunk a növekedésre?
A vállalati hitelezési piac az elmúlt évben stabil teljesítményt nyújtott, és bár a 2024-es adatok stagnálást mutatnak, számos indikátor arra utal, hogy a következő év során a vállalati beruházások új hulláma indulhat el, amely elősegítheti a várt gazdasági növekedést. E témakörben Kollega-Tarsoly Dánielt, az MBH Bank egyedi üzletfejlesztésért felelős ügyvezető igazgatóját kérdeztük a vállalkozások hitelhelyzetéről és a jövőbeli lehetőségekről.
A múlt év gazdasági kihívásai ellenére nagyjából 6 százalékos növekedést ért el a vállalati hitelezési piac. Összességében jól teljesített a kkv-szektor is, hiszen csak a tavalyi évben 4 százalékkal nőtt a hitelállománya. 2024 év elején több államilag támogatott hitelprogram is elérhetővé vált, amelyek bár népszerűnek bizonyultak a vállalatok körében, az egész évet tekintve mégis inkább a kivárás volt jellemző részükről – az új vállalati hitelek volumene stagnált.
2024 második negyedévére a piac 4%-os éves növekedést ért el, ami EU szinten középmezőnyben helyezte el Magyarországot, a V4 országok között azonban kiemelkedő eredményt jelent, hiszen a régióban átlagosan csak 1,7%-os növekedés történt – emelte ki Kollega-Tarsoly Dániel.
A hitelkereslet szerkezetét tekintve a vállalkozások elsősorban deviza- és rövid lejáratú hiteleket preferáltak, amelyekkel az aktuális forgóeszköz-költségeiket finanszírozták, míg a nagyobb beruházásaikat átütemezték. Ennek eredményeképpen jelentős összeg, körülbelül 25 ezer milliárd forint halmozódott fel a szektorban, ami jelzésértékű lehet a beruházások szükségességét illetően.
A beruházási finanszírozások jövője
Kollega-Tarsoly Dániel
Kollega-Tarsoly Dániel szerint a beruházási finanszírozások terén jelentős nyomás nehezedik a vállalati hitelpiacra. A támogatott hitelkonstrukciókat már csak ’de minimis’ (csekély összegű) jogcímen tudják igénybe venni az ügyfelek, így a támogatástartalom jelenleg legfeljebb 300.000 euró lehet vállalatcsoportonként. Azonban ez a keretösszeg várhatóan nem lesz elegendő a nagyobb méretű, de kis- és középvállalati kategóriába még beleeső vállalkozásoknak arra, hogy megfelelően magas összegű hitelt tudjanak felvenni, hiszen a hosszabb futamidő alatt a támogatástartalom kerete kimerülhet. A piaci alapú forint kölcsönök mérséklődése is megfigyelhető volt idén a hitelpiacon, ami jelenleg 10 százalék körüli értéket mutat forint hitelek esetében. Itt bizakodásra ad okot, hogy a Magyar Nemzeti Bank irányadó kamatlába 2025-re várhatóan csökkenhet, ami kedvezően befolyásolhatja a piaci kamatozású termékek gazdaságélénkítő hatását.
Stratégiai együttműködések és új lehetőségek
A közelmúltban újabb támogatott hitelkonstrukció vált elérhetővé a kkv szektort célozva, melyet az MBH Bank az elsők között hirdetett meg. A Garantiqa InvestEU Garanciaprogramnak köszönhetően 2028-ig összesen 600 milliárd forintnyi kkv-hitel válik elérhetővé, amely a tervek szerint közel 17 ezer hazai vállalkozást segíthet majd gyors beruházási hitelhez. Így az InvestEU kezességi garancia egy kiváló eszköze lehet annak, hogy a bank a már említett ’de minimis’ keretek kimerülése után is biztosítani tudja ügyfelei számára a hitelfelvételi lehetőséget maximum 3 millió eurónak megfelelő összeghatárig.
Keviép Kft. – Fotó: Bodó Gábor
Az MBH Bank idén több partnerrel kötött stratégiai együttműködést, amelyek célja a magyar vállalatok versenyképességének növelése. A Budapesti Értéktőzsdével együttműködésben létrehozott platform, a BÉT&MBH MentorHub például a középvállalatok tőkepiaci bevezetésének előkészítésében és a cégek piacra lépési stratégiák kidolgozásában segíti a résztvevőket. Az előbb említett Garantiqa InvestEU Garanciaprogram és a nemrégiben bejelentett Demján Sándor Program kedvező kamatozású hitelei pedig tovább bővítik a vállalati finanszírozási lehetőségeket.
Kollega-Tarsoly Dániel szerint 2025-ben ismét minden feltétel adott lehet arra, hogy a vállalkozások az elhalasztott beruházásaikkal elmozduljanak a start vonalról, a bankszektor készen áll arra, hogy ebben segítsen.
Garantiqa InvestEU Garanciaprogram
Az eddig döntően állami viszontgarancia mellett nyújtott kezességvállalási termékkör egy új, közvetlen uniós forrás felhasználásával elérhető garanciatermékkel egészült ki az Európai Bizottság és a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. együttműködésének köszönhetően, amely konstrukcióhoz az elsők között az MBH Bank is csatlakozott. A tervek szerint a közel 400 milliárd forint keretösszegű garanciavállalás segítségével 2028-ig mintegy 17 ezer hazai kkv összesen 600 milliárd forintnyi beruházási hitelhez juthat hozzá a program segítségével.
Az InvestEU garancia tulajdonképpen egy kedvezményes díjazású garantőri kezesség, amely fedezetként szolgál a vállalati hitelek mögött. Az uniós viszontgaranciával biztosított termékkel a vállalkozásoknak lehetősége nyílik a piaci hiányosságok és az optimálistól elmaradó beruházási helyzetek finanszírozására, a korábbi banki feltételekhez képest rugalmasabb környezetben. Így ez a konstrukció nemcsak azonnali fedezetet nyújt az MBH Bank számára, az előre megkötött megállapodás szerinti feltételek betartása mellett, hanem egyúttal csökkenti a banki kockázatot is.
Mindez az ügyfél szemszögéből nézve pedig egy rendkívül kedvező árazású és gyors átfutású kezességi garancia, amely akár egyéb tárgyi fedezet nélkül is igénybe vehető hitelt biztosít számukra úgy, hogy közben nem csökkenti tovább az ügyfelek ’de minimis’ keretét sem.
Így a program célja is az, hogy felgyorsítsa ezen vállalkozások termelékenységének növekedését és hatékonyságát, javítva ezáltal a versenyképességüket, miközben megkönnyíti számukra a finanszírozáshoz való hozzáférést.