Gyakorlati cégbírói tanácsok kkt.-knek és bt.-knek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A BÜK február 16-ai cégjogi konferenciáján dr. Eperjesi Zoltán, a Fővárosi Törvényszék Cégbíróságának megbízott vezetője és dr. Benyó Ildikó cégbíró válaszolt az ügyvédek kérdéseire a kkt.-ket és bt.-ket terhelő kötelezettségekről a Ptk. rendelkezéseivel összhangban álló továbbműködéssel összefüggésben.


A Fővárosi Törvényszék Cégbíróságának álláspontja a 2015. március 15-ei határidővel kapcsolatos legfontosabb kérdésekben a következő:

– nincs módosítási kényszer,

– javasolt a szerződésminta alkalmazása,

– módosítás esetén a 8-as, a 13-as és a 45-ös rovat kitöltésére kell különösen figyelni,

– javasolt új aláírás mintát is készíteni és benyújtani,

– a Ptk. rendelkezéseivel összhangban álló továbbműködéséről szóló alapítói/taggyűlési határozat benyújtása szükségtelen, amennyiben nem kerül sor a létesítő okirat módosítására.

A konferencián kérdésként felmerült:

A 2013. évi CLXXVII. törvény 12. § (2) bekezdésének b) pontjában foglalt határidő értelmezéséről

– A 2015. március 15-ei határidő csak a létesítő okirat módosítására vonatkozik, és a módosítástól számított 30 nap áll rendelkezésre a változásbejegyzési kérelem előterjesztésére, vagy a kérelmet is elő kell terjeszteni a fenti határidőig?

– A kérelmet 30 napon belül, azaz április 14-éig lehet előterjeszteni.

A 2013. évi CLXXVII. törvény 12. § (2) bekezdésének b) pontjában foglalt határidő elmulasztásának jogkövetkezményéről

– A hivatkozott törvény 15. §-a szerint a határidő elmulasztása esetén cégbíróság a céget pénzbírsággal sújtja. A cégbíróság álláspontja szerint e paragrafus alapján kötelező, illetve egyáltalán lehetséges-e a pénzbírság kiszabása? [Figyelemmel arra, hogy a paragrafus címe („A Ptk. 3:34. §-ához”) kifejezetten a Ptk.-nak „A jogi személy törvényességi felügyelete” című X. fejezetére utal, a törvényességi felügyelet körében pedig főszabályként először fel kell hívni a céget arra, hogy a törvénysértő állapotot szüntesse meg.]

– A Cégbíróság nem automatikusan bírságol, hanem törvényességi felügyeleti eljárás lefolytatása során hozott törvényességi felügyeleti intézkedés keretében.

Forrás: BÜK Hírlevél – 333. szám

Kluwer International
Nemzetközi jogi e-könyvek

 

Egy kattintásra Öntől!

 


Kapcsolódó cikkek

2024. május 3.

Kontroll alatt a hazai közbeszerzési piac: hároméves rekordot döntött a hiánypótlások száma

2024 első negyedévében összesen 5896 darab hirdetmény érkezett be a Közbeszerzési Hatósághoz, amelyhez 6536 hiánypótlás kapcsolódott. A hiánypótlások száma 4 százalékkal felülmúlta az előző évi adatokat – derül ki a szervezet 2024 első negyedéves Gyorsjelentéséből. Minden közbeszerzésben elköltött 100 forintból 63 a kkv-szektorhoz került.

2024. április 30.

Egyszerűsödött a foglalkoztatási igazolás

A munkaviszony megszűnésekor a munkáltató a munkavállaló számára több, más-más tartalmú dokumentum helyett immár egy darab egységes, a korábbi igazolások kötelező tartalmi elemeit magában foglaló foglalkoztatási igazolás kiállítására köteles.