Hűvös ital és pihenőhely jellemzően jut a forróságban dolgozóknak


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A legtöbbször adminisztratív jellegű mulasztásokon érte a munkaadókat a rendkívüli hőségben kötelező munkavédelmi intézkedések betartatása érdekében június végén lezajlott országos célvizsgálat – közölte a Technológiai és Ipari Minisztérium (TIM).

A tájékoztatás szerint a Technológiai és Ipari Minisztérium elrendelése alapján ellenőrzött cégek dolgozóinak negyedét érintette valamilyen kisebb-nagyobb szabálytalanság. A kormányhivatalok mintegy hétszáz intézkedést tettek, főként a hiányosságok megszüntetésére kötelező határozatokat adtak ki.

A tartós kánikula és a fizikai munka együttese megnöveli a hőártalmak (pl. hőséggörcsök, hőkimerülés, hőguta) kialakulásának kockázatát. A hőstressz, kiszáradás szélsőséges esetben életveszélyes is lehet. A nagy melegnek betudható élettani változások – figyelmetlenség, fáradékonyság, hosszabb reakcióidő, de akár az izzadságtól csúszós kéz is – munkahelyi balesethez vezethetnek. A munkaadók ezért kötelesek gondoskodni különösen a szabadban fizikai munkát végzők egészségének megóvásáról, elővigyázatossági intézkedéseket kell tenniük a hőhullámok és az erős UV-sugárzás káros hatásainak mérsékléséért. Részletes útmutatásért a mvff.munka.hu oldalon közzétett munkavédelmi tájékoztatást érdemes fellapozni – írja közleményében a TIM.

Szakminisztériumi kezdeményezésre az ország összes kormányhivatala egységes szempontrendszer szerint folytatott munkavédelmi célvizsgálatot az idei első hőségriasztás idején. Az ellenőrzések elsősorban a fokozott hőterhelésnek, közvetlen napsugárzásnak kitett szabadtéri munkahelyekre – építkezések, közműkarbantartások, mezőgazdasági és őrző-védő tevékenységek – terjedtek ki. De a szakemberek megfordultak konyhaüzemekben, városi autóbuszok vezetőfülkéiben és raktárakban is – tájékoztatott a TIM.

Kiemelték, a feltárt szabálytalanságok harmadánál a munkaadó nem készített kockázatértékelést vagy nem tartott munkavédelmi oktatást. A mulasztások kevesebb mint tizede esetében nem kaptak a dolgozók a folyadékveszteség pótlásához védőitalt, mintegy kétszer ennyiszer annak hőmérséklete nem felelt meg az előírásoknak. Viszonylag ritkán derült fény arra, hogy a foglalkoztatók nem biztosítottak elegendő pihenőidőt vagy árnyas pihenőhelyet munkavállalóik számára.

A kormányhivatalok összesen hatvan esetben függesztettek fel tevékenységeket vagy bizonyos munkaeszközök használatát, nagyjából ugyanennyi munkavállalót tiltottak el a munkavégzéstől. 116 vállalkozást összesen több mint félezer hiányosság megszüntetésére köteleztek. Huszonhét végzésben adtak ki a szankcionálást közvetlenül megelőző figyelmeztetéseket. Öt határozatban több mint félmillió forint bírságot szabtak ki a legsúlyosabb szabályszegések miatt – ismertette a szaktárca.

Hangsúlyozták, a rekkenő hőségben dolgozókat fel kell készíteni arra, hogy felismerjék és kezelni tudják a kánikula okozta túlzott igénybevétel és a hőguta tüneteit. Fel kell hívni a figyelmüket, hogy bármilyen panaszuk esetén, vagy ha kollégájukon tapasztalják a rosszullét jeleit, kérjenek munkahelyi elsősegélyt vagy orvosi ellátást. Minden munkaterületen legyen kéznél mobiltelefon, hogy baj esetén segítséget tudjanak hívni.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 22.

Megszületett a bérmegállapodás

Hároméves bérmegállapodás köttetett, amely szerint jövőre a minimálbér 9, a garantált bérminimum 7 százalékkal nő.

2024. november 21.

A cégek többsége már foglalkozik a mesterséges intelligencia bevezetésével az adózási folyamatokba

Közel 300 pénzügyi- és adóvezető körében készített felmérést az EY Magyarország. A vállalat éves adókonferenciáján bemutatott kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a cégek jelentős többsége már elkezdett foglalkozni azzal, hogy beépítse a mesterséges intelligenciát az adózási folyamataiba. A válaszadók azt is megosztották, hogy üzleti oldalról mi jelenti számukra a legnagyobb kihívást.