Javult az átláthatóság a jogkezelőknél


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A szerzői jogok védelme nemzetstratégiai érdek, amely elősegíti a gazdasági növekedést és hozzájárul Magyarország versenyképességéhez. Ezért kiemelt közérdek a szerzői jogok védelmét biztosító intézményrendszer, valamint az erre fordított közpénzek ellenőrzése. Az Állami Számvevőszék az ellenőrök ellenőreként értékelte a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala közös- és független jogkezelőkkel kapcsolatos feladatellátását és felügyeleti tevékenységét, továbbá első alkalommal értékelte a jogkezelők elszámoltathatóságát és átláthatóságát is. A jogkezelő szervezeteknek törvény által meghatározott feladataik vannak, amelyek ellentételezését a törvény a jogkezelő szervezetek által beszedett bevételekből biztosítja.…

A szerzői jogok védelme nemzetstratégiai érdek, amely elősegíti a gazdasági növekedést és hozzájárul Magyarország versenyképességéhez. Ezért kiemelt közérdek a szerzői jogok védelmét biztosító intézményrendszer, valamint az erre fordított közpénzek ellenőrzése. Az Állami Számvevőszék az ellenőrök ellenőreként értékelte a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala közös- és független jogkezelőkkel kapcsolatos feladatellátását és felügyeleti tevékenységét, továbbá első alkalommal értékelte a jogkezelők elszámoltathatóságát és átláthatóságát is. A jogkezelő szervezeteknek törvény által meghatározott feladataik vannak, amelyek ellentételezését a törvény a jogkezelő szervezetek által beszedett bevételekből biztosítja. Ennek okán az elszámoltathatóságuk és átláthatóságuk ellenőrzése a társadalmi közbizalom erősítését, valamint az Országgyűlés tájékoztatását szolgálja.

Az ellenőrzés megállapította, hogy a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala a közös és független jogkezelő szervezetek feletti felügyeleti tevékenységét 2019-2020. években szabályszerűen gyakorolta, azonban a jogkezelő szervezetek nyilvántartásának vezetése, valamint a 2020. évben a felügyeleti díjak elszámolása esetében hiányosságokat tárt fel. Az ellenőrzés a közös és független jogkezelő szervezetek esetében is szabálytalanságot tárt fel a 2019-2020. évekre vonatkozóan – többek között – a működési és pénzügyi-számviteli keretek kialakítása területén.

Az ellenőrzés által feltárt jogszabálysértő gyakorlatok mielőbbi megszüntetése érdekében az Állami Számvevőszék figyelemfelhívással fordult az ellenőrzött szervezetekhez. A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala elnöke az ÁSZ figyelemfelhívásának eredményeként már az ellenőrzés során intézkedést tett a feltárt szabálytalanságok megszüntetése érdekében. A jogvédő szervezetek is együttműködtek az ÁSZ-szal és intézkedéseik nyomán transzparenciájuk a 2022. évre növekedett, a feltárt szabálytalanságok száma pedig közel a felére csökkent.

A teljes jelentés itt érhető el.

(aszhirportal.hu)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 21.

A cégek többsége már foglalkozik a mesterséges intelligencia bevezetésével az adózási folyamatokba

Közel 300 pénzügyi- és adóvezető körében készített felmérést az EY Magyarország. A vállalat éves adókonferenciáján bemutatott kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a cégek jelentős többsége már elkezdett foglalkozni azzal, hogy beépítse a mesterséges intelligenciát az adózási folyamataiba. A válaszadók azt is megosztották, hogy üzleti oldalról mi jelenti számukra a legnagyobb kihívást.

2024. november 19.

A dolgozók nagy többsége szerint a mesterséges intelligencia javítja munkája hatékonyságát

A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.