Jön a meleg, jár a védőital


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A hétvégén kezdődött hőség a munkáltatókra is ró kötelezettségeket: a munkavédelmi előírásokat nemcsak a szabadban, hanem a zárt térben, irodákban dolgozóknál is be kell tartani – a munkavédelmi hatóság bírságolhat is. A legfontosabb a védőital és a pihenőidő.


Kánikula idején a munkaügyi ellenőrök folyamatosan ellenőrzik a meleggel kapcsolatos előírások betartását. A munkavédelmi törvény a munkavégzéshez megfelelő környezetet biztosítását írja elő munkáltatói kötelezettségként.

A munkahelyek munkavédelmi követelményeinek minimális szintjét meghatározó végrehajtási rendelet szabályozza a munkahelyek zárt helyiségeinek, tereinek a hőmérsékletével, illetve a szabadtéri munkahelyekkel kapcsolatos előírásokat – ezeket minden foglalkoztató köteles betartani.

Munkahelyi hőmérséklet

Zárt munkahelyeken olyan ablakokat, tetőablakokat és üvegfalakat kell beépíteni, amelyek a munka és a munkahely jellegének megfelelően kiküszöbölik az erős napsugárzás hatásait.

Munkajogi kiskönyvtár csomag

A Munkajogi kiskönyvtár sorozat 2014-ben megjelent kötetei csomagban 20% kedvezménnyel kaphatók. A csomag A munka díjazása; A munka és a pihenőidő szabályai; A munkaviszony megszűnése és megszüntetése című kiadványainkat tartalmazza.

 

Bővebb információk és megrendelés itt.

A munka jellegétől és az évszakoktól függően – a munka nehézségi fokát jellemző munkaenergia-forgalmat figyelembe véve – álló munkánál 1 méteres magasságban, ülő munkánál pedig fél méteres magasságban kell biztosítani a rendelet mellékletében előírt megfelelő hőmérsékletet (klímatényezőt), amely

  • szellemi tevékenységnél 21-24 fokot,
  • könnyű fizikai munkánál 19-21 fokot,
  • közepesen nehéz fizikai munka esetében 17-19 fokot,
  • míg nehéz fizikai munka esetén 15-17 fokos

hőmérsékletet jelent. Ha az előírt hőmérsékleti értékek nem valósíthatók meg, akkor az úgynevezett effektív, illetve korrigált effektív hőmérsékletet kell figyelembe venni. (Ezeket úgy határozzák meg, hogy figyelembe veszik a levegő relatív nedvességtartalmát és a légsebességet, illetve a hősugárzást is.)

Pihenőidő: 24 fok felett kötelező

Óránként legalább 5, legfeljebb 10 perces pihenőidőt kell közbeiktatni, ha a munkahelyi klíma a 24 fokos korrigált értéket meghaladja – természetesen a hőmérséklet mesterséges szellőztetéssel, illetve légkondicionálóval „kordában tartható”.

A pihenőidőt lehetőleg a környezethez képest hűvösebb, lehetőleg komfortzónába eső, megfelelő ülőalkalmatossággal ellátott pihenőhelyen töltsék el a munkavállalók.

Az alkalmazott légtechnikai berendezések, klímaberendezések hatékonyságáról a megszokottnál gyakrabban kell meggyőződni, ellenőrizni kell – szakember bevonásával – a rendeltetésnek megfelelő működőképességüket, és gondoskodni kell a rendszeres és folyamatos műszaki karbantartásukról, tisztításukról, fertőtlenítésükről.

Félóránként védőital

Ha a munkahelyi klíma meghaladja a 24 Celsius fokot, igény szerint, de legalább félóránként, általában 14-16 fokos ivóvizet (ásványvizet vagy csapvizet) kell a dolgozóknak adni – amihez a pohár biztosítása is kötelező. A folyadékveszteség pótlására ízesített alkoholmentes italt is felkínálhatnak a munkáltató. A védőital cukortartalmára is figyelni kell: ne haladja meg a 4 súlyszázalékot, kivéve, ha mesterséges édesítőszerrel ízesítették.

Szigorúbb előírások a szabadban

Fokozottan kell figyelni azoknak a dolgozóknak az egészségére, akik a szabadban dolgoznak. A védőital biztosítása és az óránkénti pihenő biztosítása a fenti feltételekkel alapkötelezettsége a munkáltatónak.
Mindenképpen arra kell törekednie a munkáltatónak, hogy minél kevesebb időt töltsenek a munkavállalók a tűző napon, ezért ezeket a munkavédelmi előírásokat kell betartani, illetve munkaszervezési intézkedéseket kell tenni:

  • Magas UV-sugárzás – 7,5-es index felett – ha megoldható, korábban kell a műszakot elkezdeni, 11-15 óra közötti időszakban szünetet kell tartani, később viszont már lehet a munkát folytatni.
  • Ahol ez lehetséges, a szabadtéri munkaterületet sátorral, ponyvával kell árnyékolni. A fém, az üveg felületekről a visszaverődő sugárzást a lehetőségekhez képest ki kell iktatni.
  • Figyelni kell a dolgozók cseréjére, azaz a munkát úgy kell megszervezni, hogy felváltva tartózkodjanak a tűző napon, illetve a kritikus napszakban a zárt téren folyjon a munka.
  • A pihenőidőt fedett, zárt, vagy ha ilyen nincs, akkor szabadtéri, de árnyékolt helyen kell biztosítani.
  • Megfelelő munkaruhával kell ellátni a dolgozót és elő kell írni a sapka, kalap használatát a hőségben. Nehéz megtalálni a megfelelő öltözéket – jól is szellőzzön és a sugárzás ellen is védjen.

Kapcsolódó cikkek

2024. május 3.

Kontroll alatt a hazai közbeszerzési piac: hároméves rekordot döntött a hiánypótlások száma

2024 első negyedévében összesen 5896 darab hirdetmény érkezett be a Közbeszerzési Hatósághoz, amelyhez 6536 hiánypótlás kapcsolódott. A hiánypótlások száma 4 százalékkal felülmúlta az előző évi adatokat – derül ki a szervezet 2024 első negyedéves Gyorsjelentéséből. Minden közbeszerzésben elköltött 100 forintból 63 a kkv-szektorhoz került.

2024. április 30.

Egyszerűsödött a foglalkoztatási igazolás

A munkaviszony megszűnésekor a munkáltató a munkavállaló számára több, más-más tartalmú dokumentum helyett immár egy darab egységes, a korábbi igazolások kötelező tartalmi elemeit magában foglaló foglalkoztatási igazolás kiállítására köteles.