Kérdés: Bt. kültag nyugdij után


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Bt. kültag, aki mint alkalmazott dolgozik a Bt-ben, nyugdíjba megy. A nyugdíj mellett is folytatni szeretné  a munkát a Bt-ben. Milyen jogviszonyban ill. jogviszonyokban teheti ezt  meg? Milyen járulékokat ill. adókat  kell ill. lehet (ha már nyugdíjba van) maga után fizetnie? Valamint a cégnek (Bt) mit kell utána fizetnie, ha tovább folytatja a tevékenységét nyugdíj mellett?


A betéti társaság nyugdíjas is alapvetően háromféle jogviszonyban végezhet munkát a társaságban:

  • munkaviszonyban,
  • megbízási jogviszonyban,
  • tagsági jogviszonyban.

A három féle jogviszony bármelyikében is tevékenykedik a magánszemély a személyi jövedelemadó fizetési kötelezettség a jövedelem 16 százaléka.

Munkaviszony: a Tbj. 19. § (2)-(3) bekezdései szerint a nyugdíjas munkavállaló a járulékalapot képező jövedelme után 10 százalék nyugdíjjárulékot és 4 százalék természetbeni egészségbiztosítási járulékot fizet.

Megbízási jogviszony: a Tbj. 5. § (1) bekezdés g) pontja alapján a nyugdíjas magánszemély akkor válik biztosítottá, ha a tevékenységéből származó, tárgyhavi járulékalapot képező jövedelme eléri a minimálbér harminc százalékát, illetőleg naptári napokra annak harmincad részét. Ekkor a járulékfizetést a munkaviszonynál leírtak szerint kell teljesíteni.

Munkajogi kiskönyvtár sorozat

A munka díjazása – 2. átdolgozott kiadás – dr. Kártyás Gábor

Külföldiek magyarországi foglalkoztatása – dr. Ács Vera Judit

Munkajogi kárfelelősség a gyakorlatban – dr. Hanyu Henrietta

Ha a javadalmazás alapján nem válik biztosítottá, a Tbj. 19. § szerinti egyéni járulékokat a nyugdíjas magánszemély nem fizet.

Mind a munkaviszony, mind a megbízási jogviszonyból származó jövedelem után a Bt. 27 százalék szociális hozzájárulási adót köteles fizetni. További kötelezettség a szakképzési hozzájárulás 1,5 százalékos mértéke, melyet a szociális hozzájárulási adóalap után kell fizetnie a társaságnak.

Tagsági jogviszony: a kiegészítő tevékenységet folytató társas vállalkozó után a Tbj. 19. § (4) bekezdése szerint a társaság egészségügyi szolgáltatási járulékot fizet, havi összege 6930 forint (napi összege 231 forint).

Ha nyugdíjas tag a személyes közreműködésért jövedelmet is vesz fel, akkor a Tbj. 19. § (2) bekezdése szerint 10 százalék nyugdíjjárulékot is kell fizetnie.

További kérdésekez és válaszokat itt talál.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 25.

Megjelent a NIS2-törvény IT-követelményeket tartalmazó rendelete

Június 24-én hatályossá vált a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről szóló „Kibertan törvény” IT követelményrendszerét tartalmazó kormányrendelete. A NIS2 törvényhez kapcsolódó végrehajtási rendelet megjelenése egyformán jelentős lépés a jogszabállyal érintett cégek, a leendő auditorok és a tanácsadók számára is. A 120 oldalas dokumentum pontosan tartalmazza ugyanis azokat a követelményeket, amelyek alapján az érintett cégek felkészülése/felkészítése már elindítható, valamint a 2025-ben induló hatósági kiberbiztonsági audituk pedig megtervezhetővé válik. A Grant Thornton nemzetközi üzleti- és adótanácsadó cég szakértői a következőkben segítséget nyújtanak a rendelet értelmezésében.

2024. június 24.

Közeledik a határidő a kiberbiztonsági megfelelésre

A kiberbiztonság – más néven digitális biztonság – szabályozása az egyik legfontosabb jogi újdonság hazánkban. Magyarország átültette a NIS2 irányelvet, amely az Európai Unió legújabb, az európai kiberbiztonságot erősítő jogszabálya. A törvény meghatározza a kiberbiztonság nemzeti kereteit, megszabva az információs és kommunikációs technológiai (IKT) termékek kiberbiztonsági tanúsításának alapvető szabályait. A cél az, hogy kedvező feltételeket teremtsenek a fogyasztók számára, hogy – személyes adataik, fényképeik vagy éppen a pénzük védelme érdeklében – figyelembe vehessék a termékek kiberbiztonsági szintjét és szükség esetén a kiberbiztonsági felügyelethez fordulhassanak. A magyar kiberbiztonsági szabályozás részletes intézkedési tervet nyújt az érintett vállalkozások számára, és súlyos következményeket ír elő a szabályok be nem tartása esetén. A törvény értelmében 2024. június 30-ig kell a cégeknek eleget tenniük az első főbb kötelezettségeknek – olvasható dr. Hetényi Kinga  és dr. Menczelesz Adrián, a Schönherr Hetényi Ügyvédi Iroda ügyvédei elemzésében.

2024. június 21.

Tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot gyanít a GVH egy kisgyermekes szülőket célzó cégnél

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárást indított a szlovákiai EC Global SVK s.r.o. vállalkozással szemben tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmának feltételezett megsértése miatt; a GVH gyanúja szerint a cég a weboldalán reklámozott, jellemzően kisgyermekes szülőknek ajánlott termékek esetében megtéveszti a fogyasztókat az egészségre és gyógyhatásra vonatkozó állításokkal.