Kérdés: Bt. kültag nyugdij után


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Bt. kültag, aki mint alkalmazott dolgozik a Bt-ben, nyugdíjba megy. A nyugdíj mellett is folytatni szeretné  a munkát a Bt-ben. Milyen jogviszonyban ill. jogviszonyokban teheti ezt  meg? Milyen járulékokat ill. adókat  kell ill. lehet (ha már nyugdíjba van) maga után fizetnie? Valamint a cégnek (Bt) mit kell utána fizetnie, ha tovább folytatja a tevékenységét nyugdíj mellett?


A betéti társaság nyugdíjas is alapvetően háromféle jogviszonyban végezhet munkát a társaságban:

  • munkaviszonyban,
  • megbízási jogviszonyban,
  • tagsági jogviszonyban.

A három féle jogviszony bármelyikében is tevékenykedik a magánszemély a személyi jövedelemadó fizetési kötelezettség a jövedelem 16 százaléka.

Munkaviszony: a Tbj. 19. § (2)-(3) bekezdései szerint a nyugdíjas munkavállaló a járulékalapot képező jövedelme után 10 százalék nyugdíjjárulékot és 4 százalék természetbeni egészségbiztosítási járulékot fizet.

Megbízási jogviszony: a Tbj. 5. § (1) bekezdés g) pontja alapján a nyugdíjas magánszemély akkor válik biztosítottá, ha a tevékenységéből származó, tárgyhavi járulékalapot képező jövedelme eléri a minimálbér harminc százalékát, illetőleg naptári napokra annak harmincad részét. Ekkor a járulékfizetést a munkaviszonynál leírtak szerint kell teljesíteni.

Munkajogi kiskönyvtár sorozat

A munka díjazása – 2. átdolgozott kiadás – dr. Kártyás Gábor

Külföldiek magyarországi foglalkoztatása – dr. Ács Vera Judit

Munkajogi kárfelelősség a gyakorlatban – dr. Hanyu Henrietta

Ha a javadalmazás alapján nem válik biztosítottá, a Tbj. 19. § szerinti egyéni járulékokat a nyugdíjas magánszemély nem fizet.

Mind a munkaviszony, mind a megbízási jogviszonyból származó jövedelem után a Bt. 27 százalék szociális hozzájárulási adót köteles fizetni. További kötelezettség a szakképzési hozzájárulás 1,5 százalékos mértéke, melyet a szociális hozzájárulási adóalap után kell fizetnie a társaságnak.

Tagsági jogviszony: a kiegészítő tevékenységet folytató társas vállalkozó után a Tbj. 19. § (4) bekezdése szerint a társaság egészségügyi szolgáltatási járulékot fizet, havi összege 6930 forint (napi összege 231 forint).

Ha nyugdíjas tag a személyes közreműködésért jövedelmet is vesz fel, akkor a Tbj. 19. § (2) bekezdése szerint 10 százalék nyugdíjjárulékot is kell fizetnie.

További kérdésekez és válaszokat itt talál.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 1.

Biztonsági és jogi következményei is lehetnek az illegális szoftverhasználatnak

A digitális kor kihívásai között kiemelt helyet foglal el a szoftverek jogtiszta használatának kérdése. A globális trendeknek megfelelően már Magyarországon is jelentős hangsúly helyeződik erre a területre, ugyanis egyre többen ismerik fel, hogy az illegális szoftverhasználat nem kevés kockázattal jár. Nemcsak biztonsági, hanem gyakran jogi problémákat is előidézhet, ami különösen a vállalatok számára okozhat igen komoly kellemetlenségeket.

2024. október 1.

Közös megegyezés – végkielégítés vagy búcsúpénz?

A munkaviszony többféle módon megszüntethető. Ezek közül a közös megegyezés által nyílik leginkább lehetőség arra, hogy a felek figyelembe vegyék a másik érdekeit, és közben a saját igényeiket is érvényesíteni tudják. Ehhez persze szükség van arra, hogy egymás között megállapodásra jussanak. Az alábbiakban az anyagi szempontokra fókuszálva ismertetjük a közös megegyezést érintő legfontosabb tudnivalókat.

2024. szeptember 30.

Duna House: a fővárosban az első lakások átlagára 44 millió forint

Az otthonteremtési támogatások, a csökkenő lakáshitelkamatok és a gazdasági helyzet javulása valódi fellendülést hozott idén a magyarországi ingatlanpiacon, ahol 100 eladott lakásból Budapesten 23-ra, a vidéki területeken 26-ra első otthonukat szerző vevők kötnek szerződést, mindez 1, illetve 2 százalékos növekedés 2023-hoz képest – közölte a Duna House saját adatai alapján.