Kötelező tőkeemelés: egy évvel elhalasztva


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Kihirdették a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény hatálybalépésével összefüggő átmeneti és felhatalmazó rendelkezésekről szóló 2013. évi CLXXVII. törvény (a továbbiakban: Ptké.) módosítását tartalmazó, 2016. március 1-jén elfogadott törvény, amely egyebek között 2017. március 15-ére halasztja a 3 millió forint alatti törzstőkével rendelkező kft.-k kötelező tőkeemelésének (átalakulásának, egyesülésének) a határidejét.


A fentiek következtében az érintett társaságok tehát újabb, egy éves haladékot kaptak a törzstőkéjük felemelésére, amelynek megtörténtéig továbbra is a gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény szabályai szerint működnek. A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvényre (a továbbiakban: Ptk.) való átállásról a módosítás értelmében ugyanis a tőkeemelésről szóló, legkésőbb 2017. március 15-éig meghozott döntéssel egyidejűleg kell a 3 millió forint alatti törzstőkével rendelkező kft.-knek dönteniük.

Fontos kiemelni, hogy a 3 milliós törzstőkéjű kft.-k esetében továbbra is 2016. március 15-e a Ptk.-ra való átállás határideje.
Ugyancsak fontos előírás, hogy a kötelező tőkeemeléssel egyidejűleg bejelentett egyéb változások esetén is az általános változásbejegyzési eljáráshoz kapcsolódó illetéket kell megfizetni (és nem a tőkeemelés illetékét.)
A módosítás a kihirdetését követő naptól lép hatályba. (Az elfogadott törvénymódosítás kihirdetésére még nem került sor.)

 

Joganyag: Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény hatálybalépésével összefüggő átmeneti és felhatalmazó rendelkezésekről szóló 2013. évi CLXXVII. törvény

Módosította: 2016. évi I. törvény

Megjelent: MK 2016/33. (III. 9.)

Hatályos: 2016. 03. 10.

Megjegyzés: kis terjedelmű módosítás


Kapcsolódó cikkek

2024. május 7.

NIS2: ki legyen az információs rendszerek biztonságáért felelős személy?

A kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről szóló „Kibertan-törvény” hatálybalépésével kezdetét vette Magyarországon is az EU új NIS2 (Network Information System v2) irányelvének átültetése a hazai jogrendbe. Ezek az információvédelmi követelmények minden eddiginél szélesebb kört érintenek, az előzetes becslések alapján közvetlenül 2500-3000 társaság került a hatálya alá. Az érintett cégeknek  2024. június 30-ig már csak alig két hónap áll rendelkezésükre, hogy bejelentkezzenek a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságához (SZFTH).  A regisztráció során adminisztratív és technikai jellegű cégadatok megadása mellett az információs rendszerek biztonságáért felelős személy (IBF) adatait és elérhetőségét is fel kell tüntetni. Kóczé Péter a Grant Thornton nemzetközi üzleti- és adótanácsadó cég digitális üzletágának vezetője segít átgondolni, hogy mi alapján válasszuk ki a cég számára optimális megoldást.

2024. május 7.

Új “kódex” a bevándorlási jog területén

A Wolters Kluwer Hungary által szervezett három részes webinárium-sorozat első előadásában a bevándorlási jog területén hatályba lépett új kódexet mutatta be dr. Fehér Dániel adótanácsadó, a Fehér Legal & Tax irodavezető ügyvédje és dr. Borka Balázs ügyvéd, a Fehér Legal & Tax partnere .

2024. május 3.

Kontroll alatt a hazai közbeszerzési piac: hároméves rekordot döntött a hiánypótlások száma

2024 első negyedévében összesen 5896 darab hirdetmény érkezett be a Közbeszerzési Hatósághoz, amelyhez 6536 hiánypótlás kapcsolódott. A hiánypótlások száma 4 százalékkal felülmúlta az előző évi adatokat – derül ki a szervezet 2024 első negyedéves Gyorsjelentéséből. Minden közbeszerzésben elköltött 100 forintból 63 a kkv-szektorhoz került.