Sztrájk vagy polgári engedetlenség?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az elmúlt időszak eseményei hatására a közbeszéd részét képező téma lett a polgári engedetlenség. Amikor ez a munkavégzés megtagadásában ölt testet, akkor a jogosan merülhet fel a kérdés, hogy hol húzódik a határ a sztrájk és a polgári engedetlenség között. Erre a kérdésre keressük röviden a választ az alábbiakban.


A polgári engedetlenség egy olyan, erőszakmentes, de jogellenes tiltakozási forma, amely a hatalommal való együttműködés valamilyen fokú nyilvános megtagadásával jár. Célja a hatalom közérdekű tevékenységének megváltoztatása. Ez számos formában megnyilvánulhat, gondoljunk csak a passzív rezisztencia időszakára, amelynek az 1848-49 forradalom és szabadságharc leverése után csak a kiegyezés vetett véget. Ez alatt az idő alatt számos állampolgár nem tett eleget az állammal szembeni kötelezettségeinek (adófizetés, nyelvhasználat stb.).

A polgári engedetlenség járhat munkabeszüntetéssel, tiltott útlezárásokkal, vagy éppen területfoglalással is, de mindenképpen erőszakmentes cselekvési forma, és minden esetben jogellenes. Ez utóbbi azt is jelenti, hogy azzal szemben a jogszabályokban meghatározott szankciókat alkalmazhatóak. Így például az önkényes területfoglalók eltávolíthatók, velük szemben eljárást lehet kezdeményezni, míg a jogosulatlan munkabeszüntetésnek munkajogi jogkövetkezményei is lehetnek.

A résztvevőket – tipikusan – a széles körű elfogadottság, és az érintettek nagy száma „védi meg” a súlyosabb következményektől. Amennyiben egy ember tagadja meg a munkát, annak a jellemző következménye a jogviszony azonnali hatályú megszüntetése, de ha egy egész ágazatban mindenki így tesz, akkor aligha kerül sor több tízezer ember elküldésére.

A fentiekkel ellentétben a sztrájk a munkavállalókat megillető alapvető jog (tehát a fentiekkel ellentétben nem jogellenes magatartás), amelyet az Alaptörvény is deklarál.

Bérmozaik 2016

Ha eljön, megkapja dr. Kovács Szabolcs: Bérszámfejtés a gyakorlatban című könyvét is.

Témáink közül:
Személyi jövedelemadó | Az atipikus foglalkoztatás közterhei
Egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai | Munkabér 2016

További részletek >>

A sztrájkban résztvevő munkavállalókat a munkabeszüntetés befejezésére nem lehet kényszeríteni.
Sztrájk akkor kezdeményezhető, ha a vitatott kérdést érintő kollektív munkaügyi vitában megtartott egyeztető eljárás hét napon belül nem vezetett eredményre, vagy az egyeztető eljárás a sztrájkot kezdeményezőnek fel nem róható ok miatt nem jött létre.

A sztrájk akkor minősül jogellenesnek, ha

  • arra nem gazdasági és szociális érdekek biztosítása érdekében, vagy a sztrájkjoggal visszaélve kerül sor;
  • elmarad a fentebb említett egyeztetés;
  • lakosságot alapvetően érintő tevékenység esetén a még elégséges szolgáltatás nyújtása nem biztosított;
  • Alaptörvénybe ütköző cél érdekében történik a munkabeszüntetés,
  • olyan egyedi munkáltatói intézkedéssel, vagy mulasztással szemben kerül rá sor, amelynek megváltoztatására vonatkozó döntés bírósági hatáskörbe tartozik, vagy
  • kollektív szerződésben rögzített megállapodás megváltoztatása érdekében a kollektív szerződés hatályának ideje alatt következik be a munkabeszüntetés.

A sztrájkra vonatkozó jogszabályi rendelkezések betartása esetén a sztrájkban résztvevők nem szankcionálhatóak, azonban a munkabeszüntetés idejére részükre munkabér nem jár.

Amennyiben tehát egy csoportos munkabeszüntetésről azt szeretnénk eldönteni, hogy az sztrájk, vagy sem, elsősorban azt kell megvizsgálnunk, hogy az abban résztvevők követték-e a sztrájkról szóló törvény előírásait, vagy sem. A jogellenes sztrájk azonban nem lesz feltétlenül polgári engedetlenség, annak ugyanis alapvető célja, hogy erőszakmentesen hívja fel az állam figyelmét valamilyen kérdésre, amelyben változást szeretne elérni.


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 26.

Mi lehet a cégem neve?

Egy új vállalkozás megszületésekor az egyik központi kérdés, hogy a tulajdonosok milyen nevet adjanak az új cégük részére, főként, ha azt szeretnék a tevékenységük reklámozásához, akár egy új brand létrehozásához is felhasználni. De a cégnév felhasználása kapcsán vannak olyan szabályok, amelyek a tagok, részvényesek fantáziájának korlátokat szabnak.