Maradnak az online tárgyalások a vírus után?
Tartsa meg kedvenc Zoom hátterét, mert az online bíróságok nem szűnnek meg a koronavírus járvány lecsengése után.
Tartsa meg kedvenc Zoom hátterét, mert az online bíróságok nem szűnnek meg a koronavírus járvány lecsengése után.
Negyed évvel az előző cikkünk után megvizsgáljuk, hogy mire jutottak az elmúlt időszakban a külföldi bíróságok a nagyvilágban, néhány hónapnyi kényszerű digitális átállás után.
Az egészségügyi veszélyhelyzet új helyzetet teremtett a bíróságok és az igazságszolgáltatás működésében is szerte a világon. Írásunkban kitérünk néhány hasznos gyakorlati emlékeztetőre a magyar szabályokkal kapcsolatban, és foglalkozunk a külföldi megoldásokkal is – a cikkből az is kiderül, vajon melyik országban szolgálják ki az eljárásokat food truck jelleggel, kisteherautókból.
A keresetleveleket visszautasító, valamint a pert megszüntető végzések nagy többsége elsőfokon jogerőre emelkedett, mert az ügyek nagy részében a felperesek nem kezdeményeztek jogorvoslatot. A Kúria összefoglaló véleményéből kitűnik, hogy a Fővárosi és a Budapest Környéki Törvényszéken mind abszolút számban, mind az érkezett ügyekhez viszonyítva magas volt a visszautasított keresetlevelek száma.
Az OBH az ügyfelek elégedettsége érdekében megteremtette a kulturált, kényelmes, egyszerű, gyors és biztonságos ügyintézési körülményeket, Magyarország az ítélkezést támogató fejlesztések területén tartalmas új fejezettel bővült - emelte ki beszédében dr. Répássy Árpád, az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnökhelyettese, a Közigazgatási- és Közszolgálati Fejlesztés Operatív Program (KÖFOP) zárórendezvényén. Az OBH elnökhelyettes hozzátette: a szervezet 11 ezer dolgozója számára is biztosítottá váltak a XXI. századi munkavégzéshez szükséges munkafeltételek. Répássy Árpád szerint így Magyarország kormányának támogatásával a bíróságok a 21. századba léptek az informatikai fejlesztések területén is. „Digitalizáció nélkül nincs jövő.” Ezzel a gondolattal nyitotta beszédét dr. Pintér Sándor belügyminiszter az Országos Bírósági Hivatal (OBH) Digitális Bíróság Projekt zárórendezvényén. Kiemelte, hogy az informatikai fejlesztések alkalmazása egyszerre biztosítja a fejlődést és az ország versenyképességét. Úgy fogalmazott, az OBH fejlesztései illeszkednek a kormány elektronikus közigazgatási célkitűzéseihez, amelynek célja az ügyfelek gyorsabb, hatékonyabb ellátása. A miniszterelnök-helyettes hangsúlyozta, hogy ebben fontos szerepe van az ügymenet egyszerűsítésének, átláthatóbbá tételének, illetve az iratbetekintés időtől függetlenné tételének. Ezzel a bírósági ügyintézés felgyorsult és az adminisztrációs terhek, valamint a költségek csökkentése mellett nagyobb adatfelhalmozásra nyílt lehetőség. Pintér Sándor fontosnak tartja…
Az Országos Bírósági Hivatal (OBH) által megvalósított Digitális bíróság projekt illeszkedik a kormány elektronikus közigazgatási célkitűzéseihez – mondta a belügyminiszter a Digitális bíróság projekt ünnepélyes zárórendezvényén, csütörtökön Budapesten, az OBH épületében.
Az ügyvédi szakma mellett a bíráknak is van félnivalójuk, vagy éppen ellenkezőleg: ez az a hivatás, aminél mindig, minden esetben csak ember ülhet a bírói székben? Megjósolhatjuk előre egy tárgyalás pontos kimenetelét? Nem egy újabb hollywoodi sci-fi film, hanem a valóság az, amelyről cikkünkben szó lesz.