Az EUB-hoz fordul a Bizottság a lengyel bírák függetlensége miatt
A Bizottság az EUB előtt perli be Lengyelországot az igazságszolgáltatás függetlenségének és a jogállamiság sérelme miatt.
A Bizottság az EUB előtt perli be Lengyelországot az igazságszolgáltatás függetlenségének és a jogállamiság sérelme miatt.
A Wolters Kluwer gondozásában megjelenő, Szécsényi-Nagy Kristóf által írt Nagykommentár a fizetési meghagyásos eljárásról szóló törvényhez című kiadvány a kommentárok hagyományait követve elsősorban a jogalkalmazás számára kíván segítséget nyújtani, legyen szó akár közjegyzői, akár bírói vagy ügyvédi, jogtanácsosi hivatásgyakorlásról. Éppen ezért, a szükséges elméleti alapok lefektetésén túl, a gyakorlatban felmerült kérdések tisztázására, megválaszolására helyezi a hangsúlyt. Az alábbiakban a nagykommentárnak „A fizetési meghagyásos eljárás útján érvényesíthető követelésekről” cím alatti magyarázatát olvashatják.
A soron kívül történő ügyintézés egyfelől nagyon kedvező kimenettel, a per rövid időn belül való lezárásával kecsegtet, azonban ilyenkor azzal kell számolni, hogy nemcsak a bíróságnak, hanem a feleknek és jogi képviselőiknek is rendkívül rövid határidők fognak rendelkezésre állni az egyes percselekményekre.
A szerző a már felmerült és a jövőben várhatóan felmerülő jogalkalmazási kérdésekre koncentrálva tárgyalja az európai fizetési meghagyásos eljárást, valamint teljeskörűen feldolgozta az Európai Bíróság eddig napvilágot látott vonatkozó jogeseteit és a magyar felsőbíróságok tárgyban közzétett döntéseit.
Elfogadta a Parlament a bűncselekménnyel okozott kár, illetve sérelemdíj megtérítése iránt indított gyorsított perről szóló törvényjavaslatot (T/10860.)
Az Átmeneti időszakról szóló törvény (2020. évi LVIII. törvény) az élet számos területére kiterjedően szabályozza a veszélyhelyzet megszűnését követő, az egészségügyi válsághelyzetben és azon túlnyúlóan alkalmazandó különleges rendelkezéseket. Mai írásunkban a polgári eljárásra vonatkozó rendelkezéseit ismertetjük.
2020. március 16-tól az Európai Unió Bírósága is általánossá tette a távmunka rendszerét. A személyi állomány megóvása és a koronavírus terjedésével szemben folytatott küzdelem érdekében az intézmény helyiségei nem csak a látogatók, hanem az ott dolgozók előtt is zárva vannak, a nélkülözhetetlen feladatokat ellátó személyek kivételével. A korábban kitűzött tárgyalások halasztásra kerültek, az elkövetkező hetekben kizárólag az ítéletek kihirdetése és az indítványok ismertetése céljából tartandó tárgyalások megtartása várható, azzal, hogy a soron kívül tárgyalandó ügyek (pl. a sürgősségi eljárások, a gyorsított eljárások és az ideiglenes intézkedés iránti eljárások) élveznek elsőbbséget. Emellett valamennyi ügy feldolgozása változatlanul tovább folyik: az írásbeli eljárás még nagyobb hangsúlyt kap, és könnyítették a hozzáféréseket az e-Curiához, mely alkalmazás az eljárási iratok elektronikus úton történő benyújtását és kézbesítését teszi lehetővé. Az intézkedések célja, hogy az uniós igazságszolgáltatási fórum továbbra is kifejthesse tevékenységét annak érdekében, hogy biztosított legyen az igazságszolgáltatással összefüggő európai közszolgáltatások folytonossága. Az Európai Unió Bíróságának a témában kiadott közleménye ITT érhető el. (birosag.hu)