Középpontban a lézeres látásjavító műtétek
Szemészeti elváltozások szinte mindenkit érintenek életük során. Lézeres látásjavító beavatkozásokkal sok gond orvosolható, ám azok kizárólag magánfinanszírozásban érhetők el.
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
Szenved a világ a forróságtól 2024 nyarán is. Lehet is, kell is tenni ellene, de csak globális összefogással lehet.
Kőrösszakáltól Death Valleyig
Több hetes hőhullám érte el Kelet-Közép-Európát 2024 júliusában, és Magyarországon is gyakran közelített a hőmérséklet a 40 Celsius-fokhoz. Egy-egy napon, például július 16-án több településen túl is lépte ezt az értéket, de a 38–39 °C sehol sem számított ritkaságnak. Kőrösszakálon és Kelebián 41,4, illetve 41,6 °C-ot mértek. Ha figyelembe vesszük, hogy e hivatalos értékeket árnyékban, és nem tűző napon kell mérni, s hogy a városokban a forró aszfalt még vissza is löki a meleget, akkor az is tény, hogy szabadban sok helyen kellett szenvedni a forróságtól jóval több, mint 40, talán 50 Celsius-fokban is.
Nyár közepéig már több hullámban megtapasztalhattuk az extrém hőséget (Fotó: Pixabay.com)
Az első globális nyári hőhullámban, június derekán az Egyesült Államokban, a kaliforniai Death Valley Nemzeti Parkban 130 Fahrenheitet (°F), azaz 54 °C-ot mértek, az arizonai Phoenixben 48 Celsius-fokot, a nevadai sivatag luxusvárosában, Las Vegasban 46-ot. Európában Görögországban lehetett megsülni. A magyarok számára is vonzó célponton, Kréta szigetén több mint 44 °C volt, Athénban pedig ideiglenesen le kellett zárni az Akropoliszt a 42 Celsius-fokos hőség miatt. Olaszország déli részén és Cipruson sem volt ritka a 40 °C fölötti hőmérséklet. Indiában, például Delhiben 44 °C is volt, de ott már május közepén beköszöntött a kánikula.
„Langymeleg” tenger-, tó- és folyóvizek
Idén júliusában a tengervizek hőmérséklete is jóval melegebb volt az átlagosnál. Dubrovnikban 29,7 fokot mértek, de az Adria többi részén is 26–28 fokra melegedett a víz hőfoka. Sőt, Portorozsnál 29-re. A Földközi-tenger Antalyánál és Haifánál is elérte a 29 fokot, Thesszalonikinél, Larnacánál, Velencénél, Palermónál, Nápolynál a 28-at, Barinál, Valenciánál, Korfunál a 27-et. A Vörös-tenger Hurghadánál és Sharm el-Sheikh-nél a 30–31 fokot. S mivel errefelé nyáron a levegő hőmérséklete is 39–42 Celsius-fok körül alakul, a turistáknak szinte nem nagyon kell magasabb hőfokkal találkozniuk, mint Közép-Európában. Ahová július nagyobb részében akadály nélkül áramlott be az afrikai levegő… Még a Balti-tenger is 21 fokos, fürdésre alkalmas Gdansknál.
A folyók, tavak vizei is kellemes – már-már alig hűsítő – hőfokra emelkedtek a júliusi forróságban. A Duna Budapestnél és Bajánál 24 fokos lett, a Tisza Szegednél és Tokajnál is 28–29. A Velencei-tó Agárdnál átlépte a 30 fokot, a Balaton Siófokon közelített hozzá, és a Fertő-tóban is 28 fokos vízben lehetett fürödni.
A klímatudós már az év elején tudta
Ha valakit nem ért meglepetésként az idei forró nyár eljövetele Európában, és szerte a nagyvilágban, az Ürge-Vorsatz Diána fizikus, klímakutató volt. A CEU professzora, az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének (IPCC) alelnöke már az év elején nyilvánosan hangoztatta, nem árt, ha testben és lélekben felkészülünk: a nyári hónapok bizony hőhullámokkal telnek majd el, a meleg napok száma átlagon felüli lesz. Az okát is megmondta: az El Niño tengeráramlási rendszer. A „kisfiú” becenevet kapott, ciklikusan megjelenő természeti jelenség legújabban 2023 óta befolyásolja a bolygón a globális hőmérsékletet. Az El Niño idején felmelegedik a Csendes-óceán vize, mely plusz hőt bocsát ki a légkörbe. A fokozott légköri felmelegedés előbb a trópusok levegőhőmérsékletét növeli meg, mely aztán kihat szinte az egész világra. A jelenséget az üvegházhatású gázok még fel is erősitik. Habár a jelenség hamarosan véget ér, hatása még jó ideig velünk maradhat.
Ettől függetlenül is tény, hogy az elmúlt évtizedekben rohamos éghajlatváltozásnak lehetünk tanúi – és elszenvedői. Magyarországon is. Már saját tapasztalatokból is tudjuk, hogy nő a hőséghullámok gyakorisága, hossza, intenzitása, kiterjedése. A klímakutató érzékletes példaként említi, hogy míg a XX. században a hőségnapok száma évtizedenként összesen három–hat nap volt, addig manapság nyaranta összességében már akár egy egész hónapnyi is lehet. A modellekből az olvasható ki, hogy ez akár két hónapra is növekedhet az évszázad közepére, második felére. Ha pedig nem csökken a Földön a károsanyagok (üvegházhatású gázok) kibocsátása, az éghajlat változása, a melegedés még tovább fog gyorsulni.
Nehéz védekezni az egyre melegebb idő ellen… (Fotó: Pixabay.com)
Sorra dőlnek meg a melegrekordok
Idén júniusban egymás után sorozatban 13. hónapja volt magasabb a Föld átlaghőmérséklete, mint az egy évvel korábbi azonos hónapokban, az Európai Unió klímaváltozás-figyelő szolgálata, a Copernicus jelentése szerint. A júniusi globális átlag 1,5 Celsius-fokkal haladta meg az iparosodás előtti, vagyis a XIX. század közepe előtti szintet. 2023 júliusától 2024 júniusáig pedig 1,64 Celsius-fokkal nőtt ez az érték. Nem nehéz megjósolni, hogy júliusban sem áll meg ez a folyamat.
A júniusi európai átlaghőmérséklet 1,57 °C-kal haladta meg az 1991 és 2020 közötti júniusok átlagát, állapította meg a Copernicus, megjegyezve: az idei június a második legmelegebb hónap volt Európában a feljegyzések kezdete óta. Elsősorban Európa délkeleti részén és Törökországban voltak különösen kiugró értékek. Júliusban ehhez minden bizonnyal csatlakozik Kelet-Közép-Európa néhány országa, így Magyarország és Románia. Európán kívül júniusban nagy melegeket mértek az Antarktisz nyugati részén, Kanadában, az Egyesült Államok nyugati vidékén, Brazíliában, és Szibéria északi területein is.
COP25-től COP29-ig
A COP25 elnevezésű, 2015-ös párizsi klímakonferencián politikusok és szakemberek – az ITCC klímatudósainak ajánlásait és figyelmeztetéseit elfogadva – azt a célt tűzték ki maguk és a világ elé, hogy a globális átlaghőmérséklet emelkedését megállítsák: 2030-ig 1,5 Celsius-foknál, az iparosodás előtti szinthez képest. Mert, ha ez nem sikerül – figyelmeztetnek ma is a tudósok –, akkor az visszafordíthatatlan következményekkel járhat az emberiség számára. (Lásd korábbi írásunkat: Most vagy soha – Megfékezhető-e még a klímaváltozás?)
Bár azóta a világ kormányai és multinacionális, illetve kisebb cégei sok környezetvédelmi intézkedést tettek, láthatóan nem eleget. Sőt, a világ több pontján is háború dúl nagy emberáldozatokkal, valamint a környezet további rombolásával, szennyezésével. (Lásd: Háború és klíma című cikkünket.) A másfél fokos cél megvalósítása egyelőre nem sikerül.
Nem jártak igazi eredménnyel a későbbi klímakonferenciák, még ha ígéretek el is hangoztak. A hírek szerint az Európai Unió a COP 29-en, a Bakuban 2024 novemberében megrendezendő klímacsúcson minden eddiginél határozottabban fog kiállni amellett, hogy a világ országai tartsák be ígéreteiket, melyek szerint át kell állni a fosszilis tüzelőanyagokról a megújuló energiaforrások használatára. Bár született erről megállapodás az egy évvel korábbi dubaji COP28 konferencián, az eredmények még nemigen látszanak. Az EU e folyamathoz kész anyagilag is hozzájárulni, és a szegényebb országokat támogatni, de elvárja más erős gazdaságok finanszírozását is az ENSZ éghajlat-politikai céljainak megvalósításához.
Az El Niño-jelenség ugyan véget ér, és csak néhány év múlva tér vissza, de a hőhullámok sora folytatódik, legfeljebb intenzitásuk lesz valamelyest kisebb. Vagyis hozzá kell szoknunk a nyári forrósághoz, s a korábbiaknál melegebb tavaszi és őszi időszakokhoz is. A mai felnőttek gyerekkorában még a 30 °C-os hőmérsékletek számítottak kánikulának.
Ha manapság csak ennyit mutatnak a hőmérők, akkor fellélegzünk, és azt mondjuk: végre megjött az enyhülés…
Szemészeti elváltozások szinte mindenkit érintenek életük során. Lézeres látásjavító beavatkozásokkal sok gond orvosolható, ám azok kizárólag magánfinanszírozásban érhetők el.
Ridley Scott ott folytatja, ahol 25 éve abbahagyta: látványosan, izgalmasan, szórakoztatóan.
Imádja a világ, egyre nő iránta az igény, de a kávécserje termesztése erdőirtással is jár. Az EU új jogszabályokat tervez a környezeti károk megfékezésére.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!