Így hosszabbítsd meg a nyaralásod – távmunkával Koronavírus


Talán csak szervezés kérdése, hogy a tervezettnél tovább nyaraljunk: itt a holiday office.

A koronavírus-járvány elfogadottá, sőt népszerűvé tette a home office-t, azaz a távmunkát, olyannyira, hogy a járvány elültével is sok helyen megmaradt ez a gyakorlat. Nem kell mindennap bejárni a munkahelyre dolgozni, otthonról is el lehet végezni a feladatokat, és elég egy héten csupán néhány alkalommal személyesen találkozni az irodában a munkatársakkal.

Miért ne lehetne akkor a nyári pihenést is úgy meghosszabbítani, hogy tovább maradhassunk az üdülőhelyünkön – akár belföldön, akár külföldön –, s bevállalni, hogy szabadságunk lejártával onnan kezdünk el újra dolgozni? Így az egy- vagy kéthetes szabadságunkat még megtoldhatnánk újabb egy-két héttel, és úgy tudnánk felvenni a munka fonalát, hogy munkaidőnk lejártát követően tovább élvezhetjük a különleges légkört, akár a tengerparton, akár a hegyekben, akár egy európai kis- vagy nagyvárosban. Ehhez nem kell más, mint egy olyan nyaralási helyszín, ahol van internet-hozzáférés, s ahol a szállásfoglalást lehetőség van meghosszabbítani.

No, és már csak a főnöki beleegyezés szükséges!

Ha pedig netán mi vagyunk a főnökök, akkor úgy lehet megszervezni a munkát, valamint a kollégákkal a kapcsolattartást, hogy amikor szükséges, elérhetők legyenek, és bizonyos napszakokban, időszakokban mi is elérhetők legyünk.

távmunka, nyaralás, home office, holiday office, bicikli, hibrid munka, Eurofound

Az engedélyt adó cégek jobban megtarthatják a távmunkához hozzászokott munkatársakat (Fotó: pexels.com)

A rugalmasság hetei

Erre a megoldásra már az ország és a világ több pontján is kezdenek rájönni, de még nem mondható el, hogy e holiday office, e meghosszabbított üdülési forma olyan általános lenne, mint a home office. Sőt, ez még egyelőre igencsak kivételnek számít.

Ám például Németországban, a Deutsche Bank vagyonkezelője, a DWS Csoport évente csaknem négy hétig engedélyezni fogja távmunkában dolgozni a munkatársait, akár határon túli helyekről is. A Bloomberg gazdasági hírügynökség a DWS munkavállalói tanácsának vezetőjét, Erwin Stengelét idézi, aki szerint elsősorban a fiatalabb kollégák örülnek annak, hogy pár hetet, kiegészítve nyaralásukat, akár külföldről is dolgozhatnak. Mindez jót tehet közérzetüknek, és úgy érezhetik, hogy a hivatalos szabadság lejárta után így kevésbé fárasztó számukra a visszatérés a munkába. Különösen, ha a nap elején még futhatnak egy jót a tengerparton, a végén pedig még fürdőzhetnek egyet a naplementében.

E rugalmasság ahhoz is hozzásegítheti a cégeket, hogy megtartsák az elmúlt években távmunkához hozzászokott munkatársaikat. Erwin Stengele elmondása szerint a DWS Csoport egyelőre kísérletként indítja el a speciális távmunkát, mely egy esztendőn át tart majd. A legtöbb németországi alkalmazott számára 18 munkanapot engedélyeznek külföldön, de legfeljebb 10 egymást követő napot. A cég a tapasztalatok után dönt majd arról, hogy továbbra is alkalmazza-e a rendszert. Ha beválik, akár más országokban is bevezethetik.

A hírek szerint az American Express, a Visa és a Mastercard is engedi dolgozni a munkavállalóikat a világ minden tájáról, általában két-négy hétig.

távmunka, nyaralás, home office, holiday office, kávézó, hibrid munka, Eurofound

A holiday office jót tehet a közérzetünknek is (Fotó: flickr.com)

A hibrid munka jövője

Ez valójában vegyes, „hibrid” munkavégzés (hybrid work). A Covid–19 világjárvány idején terjedt el a távmunka, az után e kifejezés, melyet az olyan helyzetekre használják, amikor a munkát két helyszínen végzik: a szokásos munkahelyen – általában a munkáltató telephelyén –, és többnyire otthon, esetleg másutt.

A hibrid munka fogalma azonban még mindig nem kellően tisztázott. Ezért is született meg az Eurofound, a szociális, foglalkoztatási és munkaügyi kérdésekkel foglalkozó uniós ügynökség 2023-as, új jelentése, Hibrid munka Európában: Fogalom és gyakorlat (Hybrid work in Europe: Concept and practice) címmel, Munkakörülmények és fenntartható munka (Working conditions and sustainable work) felcímmel. Ebben az ügynökség összefoglalja a tagállamokban a hibrid munka körül kialakult főbb vitákat, és bemutatja, hogyan valósult meg a gyakorlatban, Európa-szerte. Emellett megtárgyalja e szellemi munkafajta előnyeit, akadályait, kihívásait, és ír a további lehetőségeiről is.

A jelentést készítő szakemberek véleménye szerint a vegyes munkavégzés a jövőben várhatóan még inkább elterjed. A politikai döntéshozók és a szociális partnerek számára döntő fontosságú lesz, hogy megállapodásra jussanak azokról a feltételekről, amelyek mellett e munkavégzés megvalósítható. E feltételek részei az egészséggel, a biztonsággal, a munka és a magánélet egyensúlyával, a munkaidővel, a munkaeszközök biztosításával, a költségek (berendezések, energia- és internethasználat) megtérítésével, az ingázással összefüggő kérdések. A gyakorlati átültetéshez fontos kérdésnek tartják a mindehhez szükséges vezetői és irányítási készségekkel kapcsolatos szempontokat is. Mint megjegyzik, a különböző megoldások megvalósíthatósága és sikere függ az egyéni igényektől, a szervezeti és csapatszintű célkitűzésektől, a feladatleírásoktól, valamint a már meglévő, és még megalkotásra váró jogszabályoktól is.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 30.

Hogyan fogadd jól a visszajelzést – könyvajánló

Világszerte a vállalatok évente 825 millió munkaórát töltenek el a munkavállalók éves értékelések előkészítésével és lebonyolításával. A visszajelzés – a munkahelyi éves értékelésen túl is – elkerülhetetlen része társas életünknek, még akkor is, ha sokszor nem visszajelzésnek hanem megjegyzésnek, jó tanácsnak vagy baráti beszélgetésnek hívjuk.

2024. április 26.

Mi is az a Time Out Market?

Bő tíz évvel az első, lisszaboni gasztro-látványosság megjelenését követően, Budapesten is megnyílik az első, kulináris örömöket kínáló Time Out piactér.