Középpontban a lézeres látásjavító műtétek
Szemészeti elváltozások szinte mindenkit érintenek életük során. Lézeres látásjavító beavatkozásokkal sok gond orvosolható, ám azok kizárólag magánfinanszírozásban érhetők el.
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Önálló kiállításon láthatjuk a napi- és hetilapokból is ismert Szerényi Gábor grafikusművész alkotásait a Duna Palotában.
Különleges jelenség, sokan a főváros száguldó emberének ismerik, aki egyik szerkesztőségtől a másikig rohan egy-egy megbeszélésre busszal, villamossal – vagy épp rollerral. Szerény, szorgos, munkáját szerető, nem hivalkodó, humorral teli, szatirikus ember – így jellemezte kortársát Halász Géza karikaturista, amikor bevezetőt mondott kollégája és barátja tárlatának megnyitóján.
Zsebemben a tenger címmel nyílt 2021 júliusában egyéni kiállítása Budapesten, a Duna Palotában Szerényi Gábornak, aki sokszínű személyiség. Grafikus, könyvillusztrátor, karikaturista, újságíró: rádiós, televíziós műsorvezető, szerkesztő, publicista. Önironikus vallomása szerint: „Sok van, mi csodálatos, de a Szerényinél nincs csodálatosabb”.
Melyek lehetnek az asszociációs láncok? (Fotó: Falus Tamás)
Nem indult könnyen a pályafutása, hiszen hiába akart jelentkezni a Képzőművészeti Főiskolára, azt nem támogatták a Városépítési Tudományos és Tervező Intézetben, ahol az érettségit követően műszaki rajzolóként dolgozott. Ennek oka az volt, hogy ő is részt vett az utcai demonstrálók között, akik 1973. március 15-én kifejezték elégedetlenségüket a rendszerrel szemben. A rendőrség előállította a fiatalokat, így őt is, s ezzel továbbtanulása meghiúsult. Sőt, politikailag megbízhatatlanként kellett letöltenie sorkatonai szolgálatát.
Leszerelése után, a hetvenes évek második felében alkotói csoportokban, képzőművészeti körökben gyarapította művészi tudását. Közben újságíró-gyakornoki képzésen vett részt, és az EGIS Gyógyszergyár üzemi lapjánál helyezkedhetett el. Idővel megjelentek grafikái az Élet és Irodalomban, majd az Ifjúsági Magazin újságírója lett. A rendszerváltás már a Világ című, jobb sorsra érdemes, igényes politikai hetilapnál érte, ahol egyszerre publikálhatta írásait és grafikáit. A Magyar Nemzetben a nyolcvanas évek eleje óta, immáron negyven éve folyamatosan jelennek meg rajzai, grafikái, elsősorban a lap hétvégi kulturális mellékletében. A kiállításon e munkák javából láthatunk fekete-fehér és színes alkotásokat.
Szerényi Gábor: Idő tépő
Művei egyszerre szürreálisak, absztraktak – és egyben megdöbbentőek. Aki ránéz a képeire, mindenképpen elgondolkodik, és először azt próbálja felfogni, mit is lát, majd igyekszik megfejteni, miről is szól a mű. Melyek lehetnek asszociációs láncai, mit akar a szerző mondani befogadójának. A kiállításmegnyitón Halász Géza külön is kiemelte: Szerényi egyben talán újságrajzoló is, mely külön szakma. Kezdetben csak a cikkeket illusztrálta, ám később már olyan önálló rajzokkal jelentkezett, melyek nem illusztrációk, hanem önálló munkák a cikkek között. „Rajzban megfogalmazott szomorú művészet” – mondta erről kajánul Kaján Tibor, a szakma egyik legnagyobbika.
Szerényi Gábor: Hal ebéd
Részben karikatúrák ezek a művek, kritikai szemléletmóddal létrehozott alkotások, publicisztikák, rajzban megfogalmazva – szőtte tovább gondolatait Halász Géza, hozzátéve: Szerényi a szövegnélküli grafikus humor képviselője. Ám műveiben nem csattan nagyot a poén, inkább elgondolkodtat, olykor megmosolyogtat, mindenesetre mindig beindítja fantáziánkat. Grafikáiban érdemes megkeresnünk a kis gonosz kritikát is, melyet a rajzoló, szándéka szerint, elrejtett a képben. A művész nem kigúnyolni, gúnyolódni akar, csupán a rajzaiban szereplő figurák emberségét, olykor gyarlóságát keresi. Ebből fakad az arcnélküli elvtársak, vagy ahogy ma nevezzük, urak ábrázolása is. Mint magyarázta, az alkotó nem a kisembereket állítja be nevetségesnek, hanem a közeget, amelyben a helyzetükből fakadóan élnek, és maradnak mindig kisemberek.
„Sok van, mi csodálatos, de a Szerényinél nincs csodálatosabb” (Fotó: Falus Tamás)
Persze egy grafikusművész képeit nem magyarázni, hanem szemlélni kell, és átérezni, milyen hatással vannak ránk; felfogjuk-e, értjük-e, tetszenek-e, kialakul-e bennünk az „áhá-élmény”.
A kiállítás 2021. augusztus 19-éig díjmentesen látogatható.
Szerényi Gábor grafikáiból látható válogatás a MÚOSZ Karikaturista Szakosztály weboldalán is, ide kattintva.
Szemészeti elváltozások szinte mindenkit érintenek életük során. Lézeres látásjavító beavatkozásokkal sok gond orvosolható, ám azok kizárólag magánfinanszírozásban érhetők el.
Ridley Scott ott folytatja, ahol 25 éve abbahagyta: látványosan, izgalmasan, szórakoztatóan.
Imádja a világ, egyre nő iránta az igény, de a kávécserje termesztése erdőirtással is jár. Az EU új jogszabályokat tervez a környezeti károk megfékezésére.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!