Testedzés a szabadban
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Hordós Márk öt éve látott a YouTube-on egy videót, amelyben amerikai fiatalok az utcán, parkokban kialakított vasszerkezeteken sportoltak, akrobatikus mutatványoknak is beillő gyakorlatokat végeztek. A tengeren túlról származó sport neve street workout, azaz utcai edzés.
A 24 éves informatikát, weblapkészítést tanuló Márk azelőtt napi rendszerességgel BMX-ezett, majd az új sportágnak szinte a rabjává vált, s elhatározta, hogy megalapítja a műfaj hazai bázisát. Így jött létre a HunBars, azaz a magyar vasak nevű szervezet. „Egyből megtetszett és ki is próbáltam, persze nem ment minden rögtön olyan jól, mint a videón látható profiknak. Kezdetben egy tóparti futball kapun gyakoroltam egyedül, később csatlakoztak hozzám a barátaim, egyre többen lettünk és akkor jött az ötlet, hogy fogjuk össze a hazai street workout-osokat és népszerűsítsük a sportot itthon. Létrehoztunk egy komplex street workout parkot, amin már komolyabban lehetett edzeni. Konditermi bérlet nélkül, a szabadban, jó levegőn sportolni, izmosodni, jó társaságban lenni, erről szól ez a sport, amit próbálunk minél szélesebb körben terjeszteni és nagyon örülünk, hogy egyre többen csatlakoznak hozzánk.”
A HunBars októberben országos találkozót tartott, amelyen több százan vettek részt, s már szervezik az első országos versenyt is. Bárki bármikor elkezdheti a sportot, idősek, fiatalok, fiúk, lányok, bár kétségtelen, hogy jóval több fiú műveli. Nem kell hozzá igazából semmilyen felszerelés, csak vasrudak, amelyeken húzódzkodni, tolódzkodni lehet. Hordós Márk saját pénzéből hozta létre lakhelyén, Sukorón az első kültéri edzőpályát. „Ezek összekötött elemek, négy húzódzkodóból, egy létrából és tolódzkodó elemekből áll. Közös edzéseket, beszélgetéseket is tartunk a komplex parkban és szervezzük az országos hálózatot, hogy minél több helyen épüljenek ilyen létesítmények. Tartom a kapcsolatot New York-i sportolókkal, rendelek olyan DVD-ket, amelyekből szintén sokat tanulok. A drog és az alkohol ellen a közösségi sportot próbáljuk népszerűsíteni a fiatalok körében. Ez egy önmegerősítő program is, amelyből a napi életben is tudunk profitálni.”
Az igazán elszántak télen is edzenek a szabadban, a hideg és a hó sem tántorítja el a leglelkesebbeket. Az eső az egyetlen ellenfelük. Az eszközöket itthon a Hard Body Hang csoport gyártja. A szabadtéri street workout sporteszközök magyarországi műhelyének vezetője, Csepregi Szabolcs azért kezdett ilyen vasrudakkal foglalkozni, mert szeretett volna magának egy húzódzkodót. „Hobbiszinten űzöm a sportot, s amikor azt tapasztaltam, hogy egyre népszerűbb, akkor elkezdtünk ilyen rudakra specializálódni Erdélyi Tamás barátommal. A szabadtéri sportolási lehetőségek fejlesztésén dolgozunk, célunk, hogy a parkok, szabadtéri sportpályák újra az emberek találkozóhelyei legyenek. A Fiatalok lendületben nevű program keretében már négy, egyenként 30 négyzetméteres komplex parkot hoztunk létre: az ELTE Lágymányosi sporttelepén, Kispesten a Vas Gereben és a Nádasdy utca sarkán, valamint Békásmegyeren és a XIII. kerületi Röppentyű utcánál.” Az egyedi tervezésű eszközök minden szabványnak megfelelnek, a horganyzott acélcsövek nem rozsdásodnak, a saját testsúllyal való edzések és nyújtó gyakorlatok végzésére kiválóan alkalmasak. A kor igényeinek megfelelő, saját kézzel gyártott eszközök biztosításával újra „grund feelinget” akarnak kialakítani, hogy a közterületeken kulturált körülmények között bárki bármikor tudjon sportolni. Tavasszal egy kétmilliós összértékű parkot adnak majd át Budapesten, a pontos helyszín még titok, ahol a HunBars megtarthatná az első magyar street workout bajnokságot.
Az olyan gyakorlatokkal, mint a fekvőtámasz, felülés, lábemelés, húzódzkodás, guggolás, hátsó híd, az iskolai tornaórán mindenki találkozik. A Calisthenics a saját testsúllyal végzett tornagyakorlatok gyűjtőneve. Ehhez súlyokra, eszközökre nincs szükség, csak a saját testsúlyt használják, miközben különböző összetett akrobatikus gyakorlatokat végeznek a húzódzkodón és a tolódzkodón. Külföldön nagy sikere van a freestyle gyakorlatoknak, számos ilyen erőnléti versenyt is szerveznek, sőt világbajnokságot is rendeznek. Az alapvető gyakorlatokon kívül a variációk számának csak az emberi fantázia szab határt. Ez az edzésforma az ókori időkig nyúlik vissza. A legenda szerint a thermopülai csatánál a perzsa felderítők azt látták, hogy a spártai katonák furcsa mozdulatokat végeznek. Majd a bizánci és arab katonai táborokból terjedt át a keresztes háborúk által Európába. A saját testsúllyal való edzés egyszerűsége folytán mindig is része volt az emberiség történelmének. Bár a XX. században a technikai fejlődés hatására az újabb módszerek és eszközök megjelenése kissé háttérbe szorította ezt az edzésformát. Ám a szertorna és a cirkuszi akrobaták világában mindig is jelen volt. A testsúllyal végzett gyakorlatok segítenek az egészséges testösszetétel kialakításában. Hájas pocakkal is képesek lehetünk nagy súlyokkal fekve nyomni, de például kézenállásban fekvőtámaszozni csak akkor tudunk, ha a „felesleg” arányban áll izmaink erejével. Ezen edzésforma előnye az is, hogy a testünk mindig kéznél van, ráadásul alkalmas mindhárom készség arányos fejlesztésére, azaz az erő, az állóképesség és a hajlékonyság növelésére. Megerősíti az inakat és az ízületeket, ami elengedhetetlen a nagyobb terhelésű (pl. súlyzós), sérülésmentes edzésekhez. S azt mondják, aki a saját testét uralni tudja, az a legmagasabb testi-lelki összhangot valósítja meg.
(A cikk az Ügyvédvilág 2012. decemberi számában jelent meg.)