Zoom vagy repjegy? Új trendek az üzleti utazásban


Ismét nő az igény a céges utazások iránt, melyek szervezése a jövőben tudatosabbá és fenntarthatóbbá válik.

Az utolsó, Covid előtti esztendőhöz, 2019-hez képest 2023-ban már csak 24 százalékkal csökkentek a vállalatok üzleti utazásokra fordított kiadásai, mely újabb, 10 százalékos javulás az előző évhez képest.

Céges utazás, üzleti utazás, repülés, környezetvédelem, szállás

Újra fontosabbá válnak a határokon átívelő személyes találkozások (Fotók: Pixabay.com)

Mindez az Accor The Business of Travel 2023 című friss kutatásából derül ki. A nemzetközi szállodalánc-csoport, mely több mint 40 szállodamárkát foglal magában, és egészen a luxuskategóriáig üzemeltet hoteleket, vállalati ügyfelei körében végezte felmérését. Ebből az is kiderül, hogy a válaszadók 57 százaléka utazásra fordított költségvetésük további növekedésére számít. Egy Deloitte-kutatás egyenesen azt prognosztizálja, hogy 2024-re várhatóan már vissza is áll a céges utazásokra költött összeg a járvány előtti szintre.

Céges utazás, üzleti utazás, repülés, környezetvédelem, szállás, szálloda

„Ha nincs megtérülés, nincs repülés”

Az Accor felmérése szerint a vállalatvezetők úgy becsülik, hogy a nem digitális, vagyis a tényleges, személyes részvétel a vállalati és iparági rendezvényeken 25 százalékos bevételnövekedéssel járhat. A cégvezetők azonban az engedélyek megadásakor alaposan mérlegelnek minden utazást a ROI (return on investment), és a ROE (return on expectation), vagyis a befektetés és az elvárások megtérülése szempontjából. „Ha nincs megtérülés, nincs repülés” – olvasható a konklúzió a kutatást összegző jelentésben.

Céges utazás, üzleti utazás, repülés, környezetvédelem, szállás, szálloda

Már a szálláshelyek kiválasztásakor is lényeges szemponttá válik a környezet védelme

A válaszadók több mint fele (53,97 százaléka) első számú prioritásaként jelölte meg a vállalati társadalmi felelősségvállalást (CSR), a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésének igényét. Tehát a szálláshelyek kiválasztásakor mind fontosabb szempont a környezet védelme. „Az utazóknak és a vendéglátóknak együtt kell működniük a fenntartható jövő megteremtése érdekében” – vonják le a következtetést a kutatás megrendelői, megjegyezve, hogy az Accor-szállodáknak már több mint 70 százaléka rendelkezik szén-dioxid-kibocsátási mérőeszközökkel.

Céges utazás, üzleti utazás, repülés, környezetvédelem, szállás, szálloda

Még gyerekcipőben jár az üzleti utazás és a vakáció összekapcsolása

A céges utazások legújabb trendje az üzleti és a szabadidős célok vegyítése. Az angolul bleisure névre keresztelt utazási fajtát elsősorban a fiatalabb munkavállalók kedvelik. (Lásd erről bővebben korábbi írásunkat: Mi lesz az üzleti utazásokkal?) A felmérésben megkérdezettek kétharmada hosszabbította meg üzleti utazását magáncélokra 2022-ben. A végeredmény mind a munkaadó, mind a munkavállaló számára előnyös lehet (win-win). E kombinációs utazási fajta, bármennyire is kezd népszerűvé válni, még gyerekcipőben jár – állapítja meg a kutatás. Több kérdés is megválaszolásra vár még. Többek között az, hogy egy ilyen út során hogyan oszlanak meg a számlaköltségek, miként alakul a biztosítás díja, vagy mi lesz a sorsa az utazás során gyűjtött hűségpontoknak.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 4.

Greta Thunberg: Klímakönyv – ajánló

Bár az 1970-es évek óta téma a klímaváltozás a globális fórumokon, de valójában a mai napig nem dőlt el még az sem, hogy a bolygót akarjuk megmenteni vagy az életmódunkat.