Bíróság előtt a német megszállás áldozatai emlékművének ügye


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az emlékművön elhelyezett műanyag védőfóliára írt grafiti nem valósít meg bűncselekményt, ugyanis a falfirka elhelyezésével elkövetett, szabálysértési értékhatárt meg nem haladó kárt okozó rongálás csak akkor tényállásszerű, ha az azzal érintett felület olyan végleges építmény része, amely állagsérelem nélkül nem távolítható el – a Fővárosi Törvényszék eseti döntése.


Ami a tényállást illeti, a vádlott és társa 2014. április 15-én, közterületen zajló demonstráció során egy Kft. tulajdonát képező védőponyvára festékszóróval feliratot helyeztek el, és ezzel a sértettnek 17 500 forint kárt okoztak. Az eljárás rongálás vétsége miatt indult meg.

 

A Btk. szerint ezt a cselekményt az valósítja meg, aki idegen vagyontárgy megsemmisítésével vagy megrongálásával kárt okoz. [Btk. 371. § (1) bekezdés] A vétségi alakzat egyik esetköre, amikor a szabálysértési értékhatárt (ötvenezer forintot meg nem haladó) meg nem haladó kárt okozó rongálást falfirka elhelyezésével követik el. [Btk. 371. § (2) bekezdés b) pont ba) alpont]  A rongáláshoz tényállásához fűzött értelmező rendelkezés szerint pedig falfirka a festékszóróval, filctollal vagy bármilyen más felületképző anyaggal létrehozott képi, grafikus vagy szöveges felületbevonat, amely nem a vagyontárgy rendeltetésszerű használatához szükséges. [Btk. 371. § (7) bekezdés]

 

Az elsőfokú bíróság eljárása

A bíróság a rongálás vétsége miatt a vádlott ellen indult büntetőeljárást tárgyalás-előkészítési szakban megszüntette, mivel álláspontja szerint a cselekmény nem bűncselekmény, az iratokat pedig az elsőfokú szabálysértési hatóságnak küldte meg. A bíróság értelmezése szerint a falfirka megállapításához a felület nem ideiglenes jellege nélkülözhetetlen, így a védőfóliára történő írás nem minősülhet falfirkának, így a bűncselekményt nem valósítja meg.

 

Az ügyész fellebbezése

Az ügyész szerint a bíróság tévesen döntött az eljárás megszüntetéséről, hiszen meglátása szerint a falfirka vagy graffiti kifejezés bármilyen köz- vagy magántulajdonba karcolt, vésett, festett, illetve más módon készített rajzot vagy írást jelent. Meglátása szerint a graffitit sokan elítélik, mert csekély mértékben hordoz művészeti értéket, másrészt a magántulajdon durva megsértését jelenti, emiatt is került sor a Btk. módosítására és az ilyen cselekmények bűncselekménnyé nyilvánítására. Az ügyészi érvelés szerint a falfirka Btk.-beli fogalmának értelmezéséből az következik, hogy a rongálás megvalósul akkor is, ha azt nem falon, hanem más vagyontárgyon helyezik el, nem lehet a nem ideiglenes jellegű felületekre szűkíteni, ezért a védőponyván festékszóróval készített felirat elhelyezésével a vádlott megvalósította a rongálás vétségét. A rendelkezés ugyanis nem határoz meg az érintett vagyontárgy vonatkozásában semmilyen külön feltételt, így annak ideiglenes vagy állandó jellegét sem, ezért bármely vagyontárgy felületére festékszóróval elhelyezett szöveg vagy rajz falfirkának minősül.

 

A védő érvelése

A védő kitartott amellett, hogy a vádlott nem követett el bűncselekményt. Kiemelte, hogy a demonstrálók az értékítéletükkel ellentétes szobor felállításával szemben feliratokat helyeztek el a molinón, mellyel véleményüket fejezték ki.

 

A Fővárosi Törvényszék megállapításai

A Törvényszék nem találta megalapozottnak a főügyészi indítványban foglaltakat. Mivel az elsőfokú bíróság a tárgyalás előkészítésének szakaszában szüntette meg az eljárást, mert álláspontja szerint a vád tárgyává tett cselekmény nem bűncselekmény, ezért a Törvényszék vizsgálata arra terjedhetett ki, hogy a vádirati tényállásban írt magatartás kimeríti-e valamely, a Btk. szerint bűncselekmény törvényi tényállását, és ha nem, mely hatóság jogosult eljárni. Büntetőjogi felelősség kérdésében a Törvényszék nem foglalhat állást, arra csak a bizonyítási eljárás lefolytatását követően kerülhet sor.

 

A falfirka fogalmát vizsgálva a Törvényszék megállapította, hogy a törvényhozó az elkövetői magatartás pönalizálása során ténylegesen nem a falfirka, hanem csupán a „firka” fogalmát határozta meg akkor, amikor azt bizonyos eszközökkel előállított, képi vagy szöveges megjelenítésű felületbevonatként definiálta, nem rögzítve a fal fogalmát. Ez akár meglapozhatná az ügyészség értelmezését, ugyanakkor figyelmeztetett, hogy a bíróságok a jogalkalmazás során a jogszabályok szövegét elsősorban azok céljával és az Alaptörvénnyel összhangban értelmezik. Ilyen esetben pedig azt kell feltételezni, hogy a jogszabályok a józan észnek és a közjónak megfelelő, erkölcsös és gazdaságos célt szolgálnak. Megállapította, hogy a rongálás ezen alakjának a Btk.-ban történő elhelyezését nem vitásan a graffitik elhelyezésével megvalósított rongálási cselekmények igen elszaporodott volta indikálta, a törvényalkotó célja azonban nem lehetett valamennyi, bármely felületen megvalósított szöveges vagy képi felfestés büntetőjogi szankcionálása, ez ugyanis sértené a jogbiztonság követelményét és a büntetőjogszabályok elfogadhatatlan kiterjesztő értelmezését eredményezné.

Mindezek alapján, felhasználva a fal köznapi és nyelvtani értelemét, arra a következtetésre jutott a Törvényszék, hogy falfirkának csak valamely végleges építmény részeként, állagsérelem nélkül el nem távolítható részén elhelyezett felületbevonat tekinthető, ezért az emlékművön elhelyezett műanyag védőfóliára írás nem valósít meg bűncselekményt.

A Törvényszék szerint helyesen járt el az elsőfokú bíróság, amikor a bűncselekmény hiányát állapította meg. Ugyanakkor mivel a cselekmény megfelel a szabálysértési törvény tulajdon elleni szabálysértés címe alatt foglaltaknak [2012. évi II. törvény 177. § (1) bekezdés b) pont], helyes volt az iratoknak a szabálysértési hatóságnak történő megküldése. Mindezek alapján a Törvényszék az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyta.

Az ismertetett döntés (Fővárosi Törvényszék 23. Bf. V. 5250/2015.) a Kúriai Döntések 2016/2. számában EBD2016. B.5. szám alatt jelent meg.

 

A képek forrása:

http://erdely.ma/ujkepek/2014/07/nagy/1405915477_1478.jpg

http://infopoly.info/h-2014/files/2014/04/140410-szabadsagter-MSJ-03_nol_nagykep1.jpg


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

Így választ jogi adatbázist egy nagy ügyvédi iroda

A DLA Piper magyarországi csapata 1988 óta nyújt jogi szolgáltatásokat hazai és nemzetközi ügyfelei részére, jelenleg az egyik legnagyobb hazai ügyvédi iroda. Mi alapján választ egy ekkora ügyvédi iroda jogi adatbázist? Milyen szempontokat vesznek figyelembe, milyen funkciókat tartanak fontosnak a napi munkavégzés során? Erről beszélgettünk az ügyvédi iroda munkatársával.