A különleges ügyészség megszüntetése ellen tüntettek több szlovákiai városban


Pozsonyban és további 13 szlovákiai városban tartottak tüntetéseket a különleges ügyészség megszüntetése ellen csütörtökön.

A tüntetéseket a liberális Progresszív Szlovákia (PS), az ugyancsak liberális Szabadság és Szolidaritás (SaS), illetve a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) hívták össze, amelyek a különleges ügyészség (ÚSP) tervezett megszüntetése ellen tiltakoznak. A különleges ügyészség megszüntetése része a büntető törvénykönyv tervezett módosításának, amelyet még decemberben hagyott jóvá Robert Fico kabinetje, s amelyről ezekben a napokban tárgyal a pozsonyi törvényhozás – emlékeztetett a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség. A téma kapcsán már a javaslatról hozott kormánydöntés idején is tartott egy tüntetést az ellenzék Pozsonyban.

A különleges ügyészség a szlovák Legfőbb Ügyészség részeként, de attól részben függetlenül működő szerv, amelyet csak néhány éve hoztak létre. Tervezett megszüntetését részben azzal indokolja a kormány, hogy kilóg a szlovákiai ügyészségek rendszeréből, valamint azzal is, hogy ki kell vonni az ügyészséget a politikai befolyásolás lehetősége alól.

A Daniel Lipsic korábbi belügy- és igazságügy-miniszter által vezetett ÚSP-t a múltban már számos bírálat érte, leginkább a jelenlegi kormánypártok képviselőinek részéről. A bírálatok megfogalmazói rendszerint azt állították, hogy az ügyészséget politikai ellenfeleik – a szeptemberi előrehozott választásokig kormányzó liberálisok – az ő politikai ellehetetlenítésükre használták fel. Daniel Lipsicnek azt is felróják, hogy úgy került a különleges ügyészség élére, hogy előtte soha nem volt ügyész, valamint azt is, hogy kinevezése idején felfüggesztett szabadságvesztés büntetését töltötte.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 22.

Eutanáziáról és a kannabisz termesztéséről, használatáról szóló népszavazás jöhet Szlovéniában

A szlovén alkotmánybíróság kedden elutasította az ellenzéki pártok azon kérelmét, hogy függesszék fel az eutanáziáról (gyógyíthatatlan betegek halálba segítéséről) szóló konzultatív népszavazást, amelyet még két másik témában az uniós választásokkal együtt június 9-én tartanak Szlovéniában. Arról azonban még nem határozott, hogy a kérdések, amelyeket a népszavazás keretében tennének fel az állampolgároknak, összhangban vannak-e az alkotmánnyal.

2024. május 21.

Az EU a mesterséges intelligenciáról (MI) szóló rendeletet fogadott el

Az Európai Unió Tanácsa a mesterséges intelligenciáról (MI) fogadott el rendeletet, mely az EU egységes piacán „mind a magán-, mind a közszereplők körében elő kívánja mozdítani a biztonságos és megbízható MI-rendszerek fejlesztését és elterjedését az alapvető állampolgári jogok tiszteletben tartásának szavatolása mellett”.