Az EU szigorítja a gyermekek szexuális bántalmazása elleni büntetőjogi szabályokat


Az Európai Bizottság javaslatot mutatott be kedden a gyermekek szexuális bántalmazására és szexuális kizsákmányolására vonatkozó büntetőjogi szabályok korszerűsítéséről.

A brüsszeli közlemény szerint a szabályok tervezett módosításával bővülni fog a bűncselekmények fogalommeghatározása, szigorodnak a büntetések, valamint konkrétabb követelmények vonatkoznak majd a megelőzésre és az áldozatok megsegítésére.

A módosítások kiegészítik azt a 2022-ben előterjesztett rendeletjavaslatot, amelynek értelmében az internetes vállalatok kötelesek lesznek felderíteni, bejelenteni és eltávolítani a gyermekek szexuális bántalmazását ábrázoló, az általuk nyújtott szolgáltatások útján megjelenő anyagokat.

Az új szabályozás szerint bűncselekménynek minősül majd egyebek között a gyermekek szexuális bántalmazásának élő közvetítése, valamint a pedofiloknak szóló, interneten hozzáférhető kézikönyvek birtoklása és cseréje. Bűncselekménynek minősül továbbá, ha a gyermekek szexuális bántalmazását úgynevezett deepfake formájában vagy mesterséges intelligenciával létrehozott anyagokban jelenítik meg.

A javaslat szerint meghosszabbítják azt az időszakot, amelyen belül az áldozatok bejelenthetik az általuk elszenvedett szexuális bántalmazást, és keresetet indíthatnak az elkövetővel szemben. Az új szabályok pénzügyi kártérítéshez való jogot is biztosítanak az áldozatok számára a gyermekek szexuális bántalmazásából eredő, hosszú távú sérülések kezelésére.

A tagállamoknak több erőforrást kell fordítaniuk a figyelemfelkeltésre, különös figyelemmel az online kockázatokra, hogy – mint írták – az internet biztonságosabb és jobb hely legyen a gyermekek és a fiatalok számára. Az új követelmények értelmében erkölcsi bizonyítvánnyal kell rendelkezniük azoknak, akik olyan munkakörre pályáznak, amely a gyermekekkel való szoros kapcsolattartással jár.

A most bejelentett javaslatot megvitatja az Európai Parlament és a tagállami kormányokat tömörítő Európai Unió Tanácsa. Elfogadását követően az új irányelv módosítja a jelenlegit, és 20 nappal a kihirdetését követően hatályba lép.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 2.

NMHH: továbbra is az InfoRádió szólhat a Budapest 88,1 MHz-es frekvencián

Egyedüli pályázóként az InfoRádió Kft. nyerte meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa (NMHH) által a Budapest 88,1 MHz-es frekvencia használatára kiírt rádiós pályázatot, így a médiaszolgáltató szeptember 1-je után is folytathatja működését – közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága.

2024. május 2.

Az EJEB megerősítette Olaszország jogát az amerikai Getty Múzeumban tárolt szoborra

Az Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) csütörtöki ítélete megerősítette Olaszország jogát arra, hogy visszaszerezze az amerikai Getty Múzeumban tárolt, i.e. 4. századból származó görög bronzszobrot, amelyet az olasz hatóságok szerint illegálisan vittek ki az országból – közölte a strasbourgi székhelyű szervezet.

2024. május 2.

Több évre visszamenőleg fizet jogdíjakat az előadóknak az EJI

A most lezárt jogosultkutatás során az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesület (EJI) csaknem 210 millió forint, 2016 és 2022 között beszedett jogdíj jogosultját azonosította be és fizette ki pótlólag. Az EJI folytatja a tavaly beszedett jogdíjak felosztását is.