Az Európai Bizottság vizsgálja, hogy a Meta megsérti-e a DSA rendelkezéseit


Az Európai Bizottság vizsgálatot indított annak megállapítására, hogy a Facebook és az Instagram szolgáltatója, a Meta megsértette-e a digitális szolgáltatásokról szóló törvényt (DSA). A vizsgálat célja, hogy megakadályozzák a júniusi európai parlamenti választásokon való szavazás megzavarását – számol be a Jurist.org.

A vizsgálat során a Bizottság négy területre összpontosít:

  • a megtévesztő hirdetések és dezinformációk,
  • a politikai tartalmak átláthatósága,
  • a civil diskurzus és a választási megfigyelő rendszer rendelkezésre állása a közelgő európai parlamenti választásokhoz,
  • az illegális tartalmak megjelölésére használt mechanizmus felhasználóbarát feltételei.

Az EU a szabad és tisztességes európai választások biztosítására törekszik, ezért a Bizottság saját hatáskörén belül intézkedéseket hozhat az ilyen jellegű zavarok és manipulációk elkerülése érdekében.

A DSA a szabályozási területén kínált vagy elhelyezett valamennyi közvetítői szolgáltatásra vonatkozik, és a biztonságos, kiszámítható és megbízható online környezetre vonatkozó szabályokat állapít meg. A nagy online platformoknak (VLOP) meg kell felelniük a DSA-ban meghatározott kötelezettségeknek, például felhasználóbarát feltételek meghatározásának és átlátható reklámozásnak. A Facebook és az Instagram 2023 áprilisától szerepel a listán. Amennyiben a vizsgálat a fenti négy területre vonatkozó jogsértéseket tár fel, az a DSA több cikkének megsértését jelentheti.

Az eredeti angol nyelvű cikk itt olvasható.

(forrás: Jurist.org)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.