Az információk kiszivárogtatására vonatkozó törvénymódosítás miatt tüntettek Horvátországban


Több százan tüntettek szerdán Horvátországban az információk kiszivárogtatására vonatkozó törvénymódosítás miatt, amely bűncselekményként kezelné a nyomozati vagy bizonyítási cselekmények tartalmának jogosulatlan nyilvánosságra hozatalát – közölte a horvát közszolgálati televízió.

A tüntetést a Horvát Újságírók Egyesülete (HND) szervezte, amely szerint az új bűncselekmény-kategória létrehozásával a kormány „agressziót követ el a közérdek, az újságírói szakma és a kiszivárogtatók ellen”.

A horvát kormány nemrég elfogadta a büntető törvénykönyv módosítását, amely a többi között bűncselekményként kezeli a nyomozati vagy bizonyítási cselekmények tartalmának jogosulatlan nyilvánosságra hozatalát, amely a büntetőeljárás nem nyilvános szakaszában az információ kiszivárogtatását jelenti.

A kabinet szerint a bűncselekmény elkövetői csak az eljárásban részt vevő személyek lehetnek, mint például igazságügyi tisztviselők, vádlottak, ügyvédek, tanúk és szakértők. A jogosulatlan tartalomközlés bűncselekményében nem vádolhatók meg újságírók.

Hrvoje Zovko, a HND elnöke a tüntetésen elmondta: bár az újságírókat a törvény alapján valóban nem lehet megbüntetni, a hatóságok továbbra is zaklathatják őket. Elkobozhatják mobiltelefonjaikat és laptopjaikat, és amíg ki nem derül a bírósági eljárás alatt hogy mi számít valóban közérdeknek, a kiszivárogtatók és az újságírók megfélemlítése hónapokig is elhúzódhat. A HND emiatt a jogszabály visszavonását követeli. Álláspontja szerint annak bevezetése „az oknyomozó újságírás végét jelenti, amely leggyakrabban éppen a forrásokra, a rendszeren belül azokra a becsületes emberekre támaszkodik, akik nem értenek egyet a nyomozás részleteinek eltussolásával”. Ha elhallgattatják a közérdekű bejelentőket, az állampolgárok soha nem fognak értesülni olyan bűncselekményekről, amelyekben hatalmon lévő emberek az érintettek – hangsúlyozta a HND elnöke.

A módosítást még a parlamentnek is el kell fogadnia. Andrej Plenkovic kormányfő és Ivan Malenica igazságügyi miniszter kedden jelezte: a kormány a szavazás előtt kiegészíti a törvényjavaslatot egy rendelettel, amely kizárja a büntethetőséget, ha nyomós közérdekből nyilvánosságra hozott információkról van szó.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 2.

NMHH: továbbra is az InfoRádió szólhat a Budapest 88,1 MHz-es frekvencián

Egyedüli pályázóként az InfoRádió Kft. nyerte meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa (NMHH) által a Budapest 88,1 MHz-es frekvencia használatára kiírt rádiós pályázatot, így a médiaszolgáltató szeptember 1-je után is folytathatja működését – közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága.

2024. május 2.

Az EJEB megerősítette Olaszország jogát az amerikai Getty Múzeumban tárolt szoborra

Az Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) csütörtöki ítélete megerősítette Olaszország jogát arra, hogy visszaszerezze az amerikai Getty Múzeumban tárolt, i.e. 4. századból származó görög bronzszobrot, amelyet az olasz hatóságok szerint illegálisan vittek ki az országból – közölte a strasbourgi székhelyű szervezet.

2024. május 2.

Több évre visszamenőleg fizet jogdíjakat az előadóknak az EJI

A most lezárt jogosultkutatás során az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesület (EJI) csaknem 210 millió forint, 2016 és 2022 között beszedett jogdíj jogosultját azonosította be és fizette ki pótlólag. Az EJI folytatja a tavaly beszedett jogdíjak felosztását is.