Az országos átlagnál is jobban javult a zalai bíróságok ügykezelése


Az országos átlagnál több ügy érkezett tavaly a zalai bíróságokra, de többet is zártak le, és a két éven túl elhúzódó esetekben is nagyobb volt a csökkenés – közölte az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöki kabinetjének főosztályvezetője csütörtökön Zalaegerszegen, sajtótájékoztatón.

Csorba Zsolt Ödön a Zalaegerszegi Törvényszék összbírói értekezletét megelőzően beszélt arról, hogy a zalai bíróságokat – hasonlóan a korábbi évekhez – tavaly is kiegyensúlyozott ítélkezés jellemezte, az időszerűséget és a szakmaiságot tekintve egyaránt.

Országosan 2 százalékkal több ügy érkezett a bíróságokra, Zalában ennél nagyobb, 4 százalékos volt a növekedés, csak peres ügyekben 11 százalékkal több esetet regisztráltak. Mindezek ellenére mintegy 4 százalékkal több ügyet zártak le 2023-ban a megelőző évhez képest – ismertette a főosztályvezető.

Kiemelte, a két évnél tovább húzódó bírósági ügyek számát 2020 és 2023 között országosan a felére sikerült mérsékelni, a zalai bíróságokon ugyanakkor 58 százalékos volt a csökkenés. A múlt év végén 56 ilyen peres ügy volt Zalában.

Csorba Zsolt Ödön arról is beszámolt, hogy az első fokon jogerőre emelkedő esetek száma is magasabb volt Zalában az átlagosnál. A polgári-gazdasági ügyek között a jellemző 80-90 százalékkal szemben a zalai járásbíróságokon 94 százalékban jogerőssé is váltak a döntések.

Jelezte azt is, hogy Zalában hat olyan tárgyalóterem van, ahol lehetőség van távmeghallgatásra, ami biztonságosabbá és költséghatékonyabbá is teszi az eljárásokat. Ezekben a termekben 2023-ban 650 esetet tárgyaltak.

Sorok Norbert, a Zalaegerszegi Törvényszék elnöke elmondta: szembetűnő, hogy 2014 és 2020 között egyre csökkent a zalai bírságokra érkezett ügyek száma, 2021 óta azonban folyamatos az emelkedés. Büntetőügyekben például 14 százalékkal több eset érkezett 2023-ban a korábbi évhez képest.

A tárgyalt ügyek megalapozottságát mutatja, hogy a büntetőügyekben 4, a civilisztikai esetekben 14 százalékkal nőtt a másodfokon helybenhagyott ítéletek száma a törvényszéken. Az ítélőtáblán fellebbezett esetekben a büntetőügyekben 2 százalékkal, a civilisztikai ügyekben pedig 17 százalékkal javult az elfogadottság mutatója – sorolta a törvényszéki elnök.

Sorok Norbert arra is kitért, hogy a múlt évben mintegy 150 millió forint értékű beruházás zajlott a zalai bíróságokon. Ebből csaknem 100 millió forintot a Zalaegerszegi Járásbíróság klimatizálásának első ütemére fordítottak, 35 milliót pedig a Nagykanizsai Járásbíróság épületére vonatkozó korszerűsítési tervek készítésére használtak fel.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 2.

NMHH: továbbra is az InfoRádió szólhat a Budapest 88,1 MHz-es frekvencián

Egyedüli pályázóként az InfoRádió Kft. nyerte meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa (NMHH) által a Budapest 88,1 MHz-es frekvencia használatára kiírt rádiós pályázatot, így a médiaszolgáltató szeptember 1-je után is folytathatja működését – közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága.

2024. május 2.

Az EJEB megerősítette Olaszország jogát az amerikai Getty Múzeumban tárolt szoborra

Az Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) csütörtöki ítélete megerősítette Olaszország jogát arra, hogy visszaszerezze az amerikai Getty Múzeumban tárolt, i.e. 4. századból származó görög bronzszobrot, amelyet az olasz hatóságok szerint illegálisan vittek ki az országból – közölte a strasbourgi székhelyű szervezet.

2024. május 2.

Több évre visszamenőleg fizet jogdíjakat az előadóknak az EJI

A most lezárt jogosultkutatás során az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesület (EJI) csaknem 210 millió forint, 2016 és 2022 között beszedett jogdíj jogosultját azonosította be és fizette ki pótlólag. Az EJI folytatja a tavaly beszedett jogdíjak felosztását is.