Bettencourt-ügy: szabadlábon marad a fő vádlott


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Négy év felfüggesztett börtönbüntetésre és 375 ezer eurós pénzbírságra ítélte az úgynevezett Bettencourt-ügyben a dél-franciaországi Bordeaux fellebbviteli bírósága bizalommal való visszaélés miatt a magyar származású fő vádlottat, Francois-Marie Banier fotóst.


A 68 éves férfit tavaly első fokon három év szabadságvesztésre ítélték, amelyből hat hónapot felfüggesztettek, Banierra továbbá 350 ezer eurós pénzbüntetést és 158 millió eurós kártérítés megfizetését is kiszabták akkor Liliane Bettencourt-nak, Franciaország leggazdagabb asszonyának, a L’Oréal kozmetikai cégbirodalom örökösnőjének. Ez utóbbi összeg megfizetése alól most viszont felmentették.

A fotós párját, Martin d’Orgevalt az első fokú büntetőbírósághoz hasonlóan a fellebbviteli bíróság is 18 hónap felfüggesztett szabadságvesztésre ítélte. A pár egyébként 440 millió eurónyi összegben kapott ajándékokat Bettencourt-tól. Ügyvédjük, Pascal Wilhelm egy év felfüggesztett börtönbüntetést kapott, míg a tranzakciókat regisztráló közjegyzőt, Patrice Bonduelle-t felmentette a bíróság.

 

A másfél évvel ezelőtt kezdődött perben a bíróság arra kereste a választ, hogy a vádlottak megpróbáltak-e visszaélni Liliane Bettencourt-nak, Franciaország leggazdagabb asszonyának, a L’Oréal kozmetikai cégbirodalom örökösnőjének megrendült egészségi állapotával, amikor nagyobb összegeket kaptak a milliárdosnőtől.

A politikai és adócsalási botrányokkal teli Bettencourt-ügy tíz évvel ezelőtt egy családi viszállyal kezdődött.

A 17 milliárd euró értékűre becsült vagyon miatt Liliane Bettencourt és egyetlen lánya, Francoise között 2007 óta zajló és egyre elmérgesedő jogi csatározás 2010 júniusában fordult politikai botrányba. Korábban Francoise többször is kérte anyja gyámság alá helyezését, 2010-ben azonban anya és lánya látványosan kibékült, és mindketten elálltak a pereskedéstől. A 93 éves, Alzheimer-kórban szenvedő milliárdosnő azóta teljesen visszavonult és a perben sem vett részt.

[htmlbox ongondoskodas]

 

A Liliane Bettencourt elmeállapotát igazoló, a lánya megbízásából – még a kibékülést megelőzően – illegális módon készült hangfelvételek alapján viszont felmerült a gyanú, hogy a legjelentősebb franciaországi adózó Nicolas Sarkozy volt elnök (2007-2012) mellett több kormánytag választási kampányát is szabálytalan módon támogatta pénzügyileg, és a vagyona egy részét adóparadicsomokba mentette. A volt államfő ellen ügyészi eljárás is indult, de bizonyíték hiányában eredménytelenül zárult. A vádlottak padjára került viszont Eric Woerth volt miniszter, aki Sarkozy kampányának pénztárnoka volt, a bíróság azonban őt első fokon felmentette a bizalommal való visszaélés vádja alól. Francois-Marie Baniert viszont bűnösnek mondta ki ugyanezért, jóllehet ő a perben azt állította, hogy „nagyon nagyvonalú barátnőjének örömet okozott adni”, s azt „tudata teljes birtokában” tette.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 2.

NMHH: továbbra is az InfoRádió szólhat a Budapest 88,1 MHz-es frekvencián

Egyedüli pályázóként az InfoRádió Kft. nyerte meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa (NMHH) által a Budapest 88,1 MHz-es frekvencia használatára kiírt rádiós pályázatot, így a médiaszolgáltató szeptember 1-je után is folytathatja működését – közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága.

2024. május 2.

Az EJEB megerősítette Olaszország jogát az amerikai Getty Múzeumban tárolt szoborra

Az Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) csütörtöki ítélete megerősítette Olaszország jogát arra, hogy visszaszerezze az amerikai Getty Múzeumban tárolt, i.e. 4. századból származó görög bronzszobrot, amelyet az olasz hatóságok szerint illegálisan vittek ki az országból – közölte a strasbourgi székhelyű szervezet.

2024. május 2.

Több évre visszamenőleg fizet jogdíjakat az előadóknak az EJI

A most lezárt jogosultkutatás során az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesület (EJI) csaknem 210 millió forint, 2016 és 2022 között beszedett jogdíj jogosultját azonosította be és fizette ki pótlólag. Az EJI folytatja a tavaly beszedett jogdíjak felosztását is.