Előszeretettel alkalmazzák a távmeghallgatást a bíróságok


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Idén már több mint 3000 távmeghallgatásra került sor a bíróságokon.

A bíróságok 3163 alkalommal tartottak távmeghallgatást tizenegy hónap alatt, eddig több mint 1100 bíró alkalmazta a Via Videó rendszert az eljárási cselekmények során.

2019. júliusában a távmeghallgatások száma meghaladta a 480-at, a távmeghallgatást alkalmazó bírák száma a 145-öt.

A bíróságokon létesített távmeghallgatásra alkalmas tárgyalótermek számát figyelembe véve múlt hónapban a legmagasabb kihasználtsággal a Szombathelyi, a Miskolci, a Nyíregyházi Törvényszék, a Fővárosi Törvényszék (Markó u. 27., Fő utca 70-78.), valamint a Pécsi Törvényszék működtette Via Videó helyiségeit.
A legtöbb bíró a Miskolci és a Fővárosi Törvényszéken alkalmazta az új technológiát.

A bíróságokon a távmeghallgatási eszközök legjelentősebb felhasználási területe továbbra is a büntetőeljárások, azon belül is a nyomozási bírói, valamint a büntetés-végrehajtási ügyek.

(ábra: OBH)

(birosag.hu)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 15.

Hová lehet fordulni, ha a szolgáltató korlátozza vagy törli a közösségi profilt?

Az online platformok használatakor – ideértve a közösségi és tartalommegosztó oldalakat – a felhasználók gyakran szembesülnek egy-egy bejegyzésük, hozzászólásuk törlésével, de akár a profiljuk korlátozásával is anélkül, hogy az érintett szolgáltató a döntését indokolta volna. Augusztus óta ilyen esetben egy peren kívüli vitarendezésre létrehozott, szakmailag független testülethez, az Online Platform Vitarendező Tanácshoz (OPVT) lehet fordulni.

2024. október 15.

„Halaszthatatlan a bírák és az igazságügyi alkalmazottak bérének rendezése!”

A címben szereplő állásfoglalásukat alátámasztó adatokat és tényeket mutattak be a Fővárosi Törvényszék vezetői azon a háttérbeszélgetésen, amelyet 2024. október 14-én tartottak Budapesten. A rendezvényen a bíróságok működését napjainkban leginkább érintő kérdésekről beszéltek a megszólalók: röviden ismertették az ítélkező tevékenységet alapvetően befolyásoló jogszabályváltozásokat, majd szó esett az igazságügyi alkalmazottak nagyarányú elvándorlásának okairól és következményeiről.