Ítélkezési szünet a bíróságokon


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

2020. július 15-étől megkezdődött a bíróságokon az ítélkezési szünet, amely 2020. augusztus 20-ig tart. Az ítélkezési szünet tartama alatt a bíróságok – fő szabály szerint – nem tartanak tárgyalásokat.

A polgári perrendtartás hatálya alá tartozó eljárásokban – bizonyos kivételektől eltekintve – az órákban, napokban és munkanapokban megállapított határidőbe nem számít bele az ítélkezési szünet időszaka. Ha a hónapokban vagy években megállapított határidő az ítélkezési szünet ideje alatt járna le, a határidő a következő hónap azon napján jár le, amely számánál fogva a határidő kezdőnapjának megfelel, ha ez a nap is az ítélkezési szünet idejére esik, a határidő az ítélkezési szünetet követő első napon jár le.

A határidők számítása szempontjából az ítélkezési szünet ezen szabályai nem alkalmazandók törvény alapján soron kívül intézendő ügyekben, pl. az előzetes bizonyítás vagy egyes végrehajtási perek esetén, továbbá ha a felek ezt közösen kérték, illetve ha törvény kizárja pl. nemperes eljárások esetén. Ezen ügyekben az eljárási határidők az ítélkezési szünet időtartama alatt is változatlanul folynak és a polgári bírák eljárnak.

Büntetőügyekben a határidők számítását az ítélkezési szünet nem érinti. A büntető bírák ez idő alatt is eljárnak – többek között – az előállításos ügyekben és döntenek a kényszerintézkedések tárgyában.

Az egyes bíróságok megváltozott ügyfélfogadási rendjéről az adott bíróság honlapján lehet tájékozódni.

(birosag.hu)




Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

„Mit lájkol a gyerek?” – a szülőket segíti az NMHH új kiadványa

A közösségi médiafelületek használata ma már a fiatalok mindennapjainak részévé vált, ezért a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kiemelt figyelmet fordít az ezen felületek kínálta lehetőségekre és kockázatokra. Gyermeknapon jelent meg a hatóság fiataloknak szóló „Sztorik a zsebben – Történetek a közösségi médiából” című kiadványa, amely most a szülőknek szánt „Mit lájkol a gyerek – Szülőknek a közösségi médiáról” elnevezésű tájékoztatófüzettel egészült ki. Az új brossúra célja, hogy bemutassa a közösségi oldalak működésének főbb szabályszerűségeit, és támpontokat adjon a szülőknek, hogyan segíthetik gyermekeiket eligazodni ezeken a platformokon, miközben felhívja a figyelmet a közösségi média kockázataira, de annak előnyeit is számba veszi.