Ki kell adni a településszintű fertőzöttségi adatokat Koronavírus


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A NAIH felhívta a figyelmet, hogy a települési fertőzöttségi adatok megismeréséhez fűződő közérdek jelentős, a számok ismerete szükséges mind a polgármesterek mind a lakosság járványügyi védekezéséhez.

A NAIH a 2020-ról szóló éves beszámolójóban tette közzé azon álláspontját, hogy a településszintű fertőzöttségi adatok, közérdekű adatok, amelyek a Nemzeti Népegészségügyi Központ által működtetett Országos Szakrendszeri Információs Rendszer (OSZIR) Járványügyi Rendszeréből kinyerhető.

OSZIR tartalmazza a koronavírus megbetegedés kezdetét, helyét, az ápolás helyét, a bejelentett betegséget és járványügyi megnevezést, a szakmai laboratóriumi diagnózist és az eredményre vonatkozó szakmai minősítést.

A NAIH felszólította az illetékes kormányhivatalt, hogy adja ki a koronavírus fertőzöttek számára vonatkozó adatokat az adatigénylőnek.

Egy másik ügyben a NAIH arra hívta fel a kormányhivatal figyelmét, hogy a polgármesterek településük közösségét képviselik és feléjük tájékoztatási kötelezettséggel tartoznak. Az Infotv. 32. § alapján ezért a polgármesterek adatigénylése prioritást élvez, amelyet az Infotv. által előírt 15 napon belül meg kell válaszolni.

A járványügyi adatok gyorsan változnak, ezért hamar aktualitásukat vesztik. Emiatt különös jelentősége van a pontos és gyors tájékoztatásnak.

A NAIH ismét hangsúlyozta, hogy a döntés megalapozását szolgáló adatokra való hivatkozást szűken kell értelmezni. Arra csak akkor hivatkozhat az adatkezelő, ha meg tudja indokolni, hogy az adat kiadása mennyiben befolyásolja a döntés meghozatalát. Az adatkiadás kizárólag akkor tagadható meg, ha a megtagadás alapjául szolgáló közérdek nagyobb súlyú, mint a közérdekű adat megismeréséhez való közérdek.

(naih.hu)




Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

„Mit lájkol a gyerek?” – a szülőket segíti az NMHH új kiadványa

A közösségi médiafelületek használata ma már a fiatalok mindennapjainak részévé vált, ezért a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kiemelt figyelmet fordít az ezen felületek kínálta lehetőségekre és kockázatokra. Gyermeknapon jelent meg a hatóság fiataloknak szóló „Sztorik a zsebben – Történetek a közösségi médiából” című kiadványa, amely most a szülőknek szánt „Mit lájkol a gyerek – Szülőknek a közösségi médiáról” elnevezésű tájékoztatófüzettel egészült ki. Az új brossúra célja, hogy bemutassa a közösségi oldalak működésének főbb szabályszerűségeit, és támpontokat adjon a szülőknek, hogyan segíthetik gyermekeiket eligazodni ezeken a platformokon, miközben felhívja a figyelmet a közösségi média kockázataira, de annak előnyeit is számba veszi.