A kiberbűnözés aktuális kérdései


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A kiberbűnözéssel foglalkozó bírósági hálózat 2018. július 2-án tartotta alakuló tanácskozását. A hálózat céljai közt szerepel a hatékonyabb fellépés és a gyors tudásmegosztás. Az alakuló ülésről és a jövőbeli tervekről az OBH készített interjút dr. Szabó Juditttal, a kiberbűnözéssel foglalkozó bírósági hálózat szakmai vezetőjével.

Milyen kihívások elé állítja a kiberbűnözés a bírósági szervezetet? Miért volt szükség egy ilyen jellegű szakmai hálózat felállítására?

A kiberbűnözés nemcsak a darkneten történő fegyver- vagy drogvásárlásban jelenik meg, hanem már a mindennapjaink része, lásd például a közösségi média (Facebook) felhasználásával elkövetett rágalmazás, becsületsértés, továbbá személyes adataink megszerzése álbanki tevékenységgel (adathalászat), „nyertél, csak regisztrációs díjként fizess 20 eurót” tartalmú e-mailek, zsaroló vírusok, álhírek. Mivel egyre terjedő jelenségről van szó, a bírói karnak is fel kell készülnie a kibertér okozta kihívásokra. Speciális terminológiát kell alkalmaznia az eljáró bírónak, tisztában kell lennie az internet működésével. Sőt, az sem mindegy, milyen kérdéseket teszünk fel az informatikai szakértőnek. Ezért hoztunk létre egy hálózatot, melynek tagjai (törvényszékenként, ítélőtáblánként legalább 1 bíró és 1 informatikus) közreműködnek a speciális tudás megosztásában, az ilyen jellegű ügyek könnyebb megítélhetőségében, valamint a hálózat a tagok számára egy informális fórumot is biztosít a felvetődő kérdéseknek.
Milyen eredménnyel zárult a tanácskozás? 
A tanácskozás kötetlen és nagyon gyakorlat orientált volt. A kibertér megértéséhez szükséges speciális tudás megszerzése és a már meglévő tudás növelése érdekében több javaslat vetődött fel. Többek között az is, hogy a hálózat ne csak az elkövetői oldalról közelítse meg az egyes problémákat, hanem dolgozzon ki egy általános és gyakorlati útmutatót a sértettek számára is. Számunkra is meglepő volt, hogy a jelenlévők közel fele már részese volt sértettként internetes bűncselekménynek, így a megelőzésre a hálózat nagy hangsúlyt fog fektetni.
Mik a hálózat tervei a jövőre nézve? 
Meghatároztunk 5 nagy témakört, amelyet az egyes ítélőtáblák vezetésével a tagok kidolgoznak mind az elkövetői, mind a sértetti oldalról. Gyakorlati útmutatót készítenek, mely könnyebbé teszi ezen ügyek megértését. Az érintett témakörök a következők: internetes zaklatás (cyberbulling), számítógépes csalás, netes valuták, pl. bitcoin szerepe (lefoglalások, árfolyamuk), tiltott adatszerzés, közösségi médiában elkövetett rágalmazás, becsületsértés, szoftverekre elkövetett szerzői jog megsértése és a fájlcserélés.
Miért fontos, hogy minden ítélőtábláról és törvényszékről a büntető bíró mellett egy informatikus is tagja legyen a hálózatnak? 
A bírák nagy része nem rendelkezik olyan informatikai tudással, melynek segítségével megérti például az adatmentés vagy a titkosítás folyamatait. Tehát többek között az internetes tevékenység megértésében tud segíteni az informatikus, kvázi szaktanácsadóként működhet közre például az igazságügyi informatikai szakértőnek felteendő kérdések szakszerű megfogalmazásában.

Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.