Milliárdos kutyatápcsalást buktatott le a NAV


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Áfacsalással kapcsolták le a nemzetközi színtéren is ismert állateledel-gyártó cég bűnszövetségi vezetőit az adóhatóság munkatársai, és a költségvetésnek okozott kár az akcióval teljes egészében megtérült.

A hajdúsági gyár egy vele szorosan összefonódó cég közbeiktatásával hozta be külföldről a gyártáshoz szükséges alapanyagokat, amivel fizetendő áfáját gyakorlatilag nullára csökkentette, így lényegében nettó áron jutott az árukhoz. Hogy a másik cégnek se kelljen adót fizetnie, a készterméket a gyártól azonos értékben visszavásárolta, és egy másik, határokon is átnyúló számlázási láncolatot épített ki a belföldi értékesítés adójának csökkentésére.

A bűncselekmény megszakítására a Naemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) észak-magyarországi pénzügyi nyomozói 29 helyszínen kutattak IT-szakemberek, revizorok és járőrök bevonásával. A nyomozók a cégek teljes könyvelési anyaga és elektronikus levelezése mellett az okozott kár biztosítására hat gépjárművet, két ingatlant és a gyár telephelyét is lefoglalták összesen több, mint két és fél milliárd forint értékben.

A NAV munkatársai hét gyanúsítottat hallgattak ki, akik közül három személyt bűnszövetségben elkövetett költségvetési csalással gyanúsítanak. Az elkövetők az üzletszerűen elkövetett, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás gyanúja miatt akár 15 év szabadságvesztésre is számíthatnak – derül ki a NAV közleményéből.

(Jogászvilág)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Hivatali visszaélésért ítélték el a zalai jegyzőt

Hivatali visszaélés és költségvetési csalás bűntettében mondta ki – nem jogerősen – bűnösnek a Zalaegerszegi Törvényszék azt a zalai jegyzőt, aki a 2022-es választások idején „visszaforgatott” magának némi pénzt – olvasható a birosag.hu-n.

2024. június 27.

A mesterséges intelligencia emberközpontú korszakának küszöbén állunk

Lehetnek-e a mesterséges intelligenciának jogai? Hogyan lehet emberközpontúan szabályozni a technológia használatát? Ki a felelős azért, hogy a mesterséges intelligencia milyen döntéseket hoz? Mit kell tudni a technológia emberi jogi és ipari vonatkozásairól? Az ELTE tudományos-ismeretterjesztő videósorozatának legújabb részében Darázs Lénárd, az ELTE általános rektorhelyettese tárja fel az MI jogi aspektusait.

2024. június 27.

Jön a Komplex Jogviszony-Nyilvántartás

Egyszerűsítheti a jogviszonyok mindennapi ügyintézését az adóhatóság vezetésével működő konzorcium uniós támogatással létrejövő fejlesztése, a Komplex Jogviszony-Nyilvántartás (KJNY) – közölte a NAV.